×

Paprotka w domu. Porady jak ją uprawiać i pielęgnować!

Paprotka, to jedna z najpopularniejszych roślin, jeśli chodzi o uprawę w domu. Pięknie wyglądające łodygi z liśćmi, zwisające promieniście z doniczki. Najbardziej cieszą oko te gęste, o zdrowym zielonym kolorze. Jak je w takim razie uprawiać?

Jak pielęgnować paprotkę?

Stanowisko. Paprotki to rośliny cieniolubne. Najlepiej czują się w półcieniu, czy w miejscu o rozproszonym świetle. Nie tolerują silnego światła słonecznego padającego bezpośrednio na nie.
Temperatura. Odpowiednia temperatura dla paprotki to 18-25°C. W czasie zimowego spoczynku temperatura powinna być niższa, tzn. około 15-18°C.
Gleba. Roślina ta lubi glebę żyzną i przepuszczalną, np. mieszankę torfu z korą z drzew iglastych. Ale w sklepach ogrodniczych można zakupić gotową ziemię do paprotki.
Przesadzanie. Tą czynność należy zrobić, gdy korzenie zaczynają pojawiać się na powierzchni podłoża.
Rozmnażanie. Paprotkę wystarczy podzielić przy przesadzaniu i z jednej roślinki zrobić 2-3 nowe sadzonki.

Jak często podlewać paprotkę?

Paprotka jest specyficzna, jeśli chodzi o tą czynność. Lubi wilgoć, ale nie przelanie i nie stanie w wodzie. A przesuszenia nie znosi. Należy też ją podlewać miękką wodą co 2-3 dni. Ale wiele zależy od jej stanowiska, wielkości samej rośliny i doniczki. Zimą podlewanie powinniśmy ograniczyć, ale często wysokie temperatury i suche powietrze w okresie grzewczym na to nie pozwalają.

Co robić, gdy paprotka usycha?

Często wystarczy regularne zraszanie. Przy wilgotności poniżej 60% jej liście brązowieją. Można też postawić ją w innym, chłodniejszym miejscu, ale o temperaturze nie niższej niż 15 stopni. Poza tym paprotka jest bardzo wrażliwa na żyły wodne i często źle rośnie w takim właśnie miejscu szkodliwym dla człowieka. Trzeba też wyeliminować błędy w podlewaniu. Ta roślina nie lubi, gdy się o niej zapomina.
Zimą należy trzymać ją daleko od kaloryfera, a blisko źródeł wody, np. akwarium, czy nawilżacza powietrza. Dobrze też się czuje w łazience, o ile mamy w niej okno.

Czym nawozić paprotkę?

Wiele osób wykorzystuje do jej zasilania resztki ciemnej herbaty, oczywiście bez dodatków. Taki herbaciany nawóz wspaniale wpływa na jej wygląd.
Tradycyjne nawożenie środkami dla roślin zielonych, które kupimy w każdym sklepie ogrodniczym, należy ograniczyć do 1 razu w miesiącu, a zimą jeszcze rzadziej.

Czy paprotka jest trująca dla zwierząt?

Paprotki nie są trujące dla zwierząt, są nawet na liście 10 najbardziej przyjaznych dla zwierząt roślin doniczkowych.

Właściwości zdrowotne paprotki

Oczyszczają powietrze i eliminują szkodliwe promieniowanie emitowane przez urządzenia takie jak telewizor, komputer, czy telefon. Po prostu jonizują nam powietrze. A przy zraszaniu oddają wilgoć, wspaniale nawilżając powietrze w pokoju.

Masz paprotki w domu? Daj nam znać, jakie stanowisko im u Ciebie najbardziej odpowiada 🙂

 

Wybrane dla Ciebie

Paprotka: jak uprawiać w domu? Naturalny oczyszczacz powietrza

Paprotka to roślina żyjące od bardzo dawna na naszej planecie. Kojarzymy ją najczęściej z lasami. Jej charakterystyczne liście zna każdy. Ma jednak swoje wymagania w pielęgnacji. Ma też zdolność oczyszczania powietrza od smogu pochłaniając szkodliwe substancje, takie jak formaldehyd i ksylen. Chociażby z tego bardzo prozdrowotnego powodu, powinna być strażniczką obecną w naszym domu! Dowiedz […]

Kolokazja – czarnolistna piękność! To egzotyczna roślina z jadalnymi bulwami

Niektóre rośliny potrafią przybierać niecodzienne i trochę mroczne kształty. Jedna z odmian kolokazji przypomina czarne, gotyckie serca. Liście jak uszy słonia Kolokazja 'Black Magic' to bylina, która pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Rośnie także na Hawajach oraz wyspach Polinezji. Jej najbardziej efektowną częścią są sztywne, wydłużone liście, które mogą mieć nawet 60 cm długości. Mają czarno-fioletową […]

5 naturalnych pochłaniaczy wilgoci, które skutecznie walczą z pleśnią w pomieszczeniach

Zbyt wysoka wilgotność panująca w pomieszczeniach jest równie niebezpieczna, co nadmiernie suche powietrze. Sprzyja ona rozwojowi pleśni i grzybów, odpowiada za zatęchły zapach w pokojach oraz wzmaga problemy ze snem, koncentracją, a także zaostrza objawy chorób układu oddechowego. Aby zmniejszyć jej poziom, nie musisz inwestować w specjalistyczny sprzęt. Wystarczy, że na parapetach ustawisz rośliny, które […]

20 roślin domowych, które nie tylko efektownie wyglądają, ale także roztaczają dobrą aurę

Wybierając rośliny do naszych mieszkań kierujemy się zazwyczaj własnymi upodobaniami. Istotna jest ich wielkość oraz wygląd. Jednak wiele kwiatów, oprócz walorów estetycznych, wpływa także korzystnie na nasze zdrowie. Rośliny oczyszczające powietrze Badaniem wpływu roślin na stan powietrza zajęli się członkowie NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej). W 1989 roku opublikowali listę aż 18 roślin, […]

Zamiokulkas Zamiolistny – ładna roślinka, której uprawianie jest proste jak bułka z masłem!

Roślina doniczkowa, która ostatnie lata zdobywa coraz większą popularność, jest już znana prawie każdemu. Jeżeli jeszcze nie masz jej w swoim domu, dowiedz się najpierw o niej co nieco. Jak pielęgnować Zamiokulkas Zamiolistny? Jak często podlewać? Czym nawozić Zamiokulkas Zamiolistny? Pochodzenie Zamiokulkas Zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to roślina pochodząca z Tanzanii. Panuje tam klimat podrównikowy suchy, […]

7 sposobów nawadniania domowych roślin podczas urlopowego wyjazdu

Największym zmartwieniem miłośników roślin, który wyjeżdżają na urlop jest kwestia podlewania. Szczęśliwcy mogą liczyć na pomocną dłoń znajomych czy rodziny. Inni muszą postawić na alternatywne metody nawadniania. Rośliny w jednym miejscu Osoby posiadające kaktusy i sukulenty właściwie nie muszą się troszczyć o podlewanie ich podczas pobytu na wakacjach. Jeśli wyjeżdżasz tylko na kilka dni, to […]