PoradyPatenty na to, jak bez szkody dla portfela przeżyć podwyżkę cen prądu

Patenty na to, jak bez szkody dla portfela przeżyć podwyżkę cen prądu

Jak zmniejszyć zużycie prądu, fot. Pinterest
Jak zmniejszyć zużycie prądu, fot. Pinterest
11.10.2022 13:51

Jak się okazuje podwyżka cen prądu w 2022 roku jest już faktem. Zapewne odbije się na kieszeni każdego konsumenta. Jednak wdrażając w codzienne życie kilka zasad, można nauczyć się sprytnie oszczędzać prąd w swoim gospodarstwie domowym. Nie jest to duże wyrzeczenie, a zawsze przyjemniej jest otrzymać niższy rachunek, który nie będzie raził w oczy. Zobacz jak zmniejszyć zużycie prądu.

1. Właściwe ustawienie lodówki

Nie ustawiaj lodówki w sąsiedztwie piekarnika i grzejnika. Urządzenia chłodzące pobierają mniej energii, jeśli temperatura otoczenia jest niższa. Jej wzrost powoduje większy pobór prądu. Po drugie zadbaj o to, aby wnętrze lodówki nie było oblodzone i nie wkładaj do niej gorących potraw.

Dev Benjamin/unsplash
Dev Benjamin/unsplash

2. Zrezygnowanie z trybu czuwania

Zrezygnuj z ustawiana trybu czuwania. Faktem jest, że wówczas telewizor można włączyć bez wstawania z kanapy, ale on bezustannie pobiera prąd. Urządzenia z trybem czuwania (kiedy nie są włączone) pobierają prąd potrzebny do tego, aby ciągle świeciła się kontrolka. Jeśli mamy 4 takie sprzęty, to rachunek w skali roku może wzrosnąć o ok. 100 zł.

Glenn Carstens-Peters/unsplash
Glenn Carstens-Peters/unsplash

3. Odłączanie od zasilania zbędnych urządzeń

Wypracuj sobie nawyk wyłączanie niepotrzebnych urządzeń na noc oraz podczas nieobecności w domu.

Kelly Sikkema/unsplash
Kelly Sikkema/unsplash

4. Zakup listew zasilających

Postaw na listwy zasilające. Możesz je zainstalować w każdym pomieszczeniu i podłączyć do nich kilka urządzeń. Dzięki temu wszystkie wtyczki będą skupione w tym samym miejscu, a Ty jednym kliknięciem odetniesz im dopływ prądu. Oczywiście nie dotyczy to routera. ;)

Claudio Schwarz/unsplash
Claudio Schwarz/unsplash

5. Wykorzystanie światła dziennego

Wykorzystuj do maksimum światło dzienne. Biurko postaw w pobliżu okna. Zmień rolety na typ dzień-noc. Dzięki temu do pomieszczeń będzie wpadało więcej światła dziennego (umożliwiają to transparentne elementy). Przeorganizuj swój ogródek. Nie sadź wysokich krzewów czy drzew w pobliżu okien. Usuń także zbędne przedmioty z parapetu. Dzięki temu w pokoju od razu zrobi się jaśniej.

tu tu/unsplash
tu tu/unsplash

6. Postawienie na ekologiczne gotowanie

Zaprzyjaźnij się z ekologicznym sposobem gotowania. Używaj pokrywek. Wówczas danie lub woda w garnku ugotuje się szybciej, a Ty zaoszczędzisz energię. Dodatkowo warto postawić na garnki dłużej utrzymujące ciepło i takie, które dokładnie przylegają do płyty grzewczej.

Gaelle Marcel/unsplash
Gaelle Marcel/unsplash

7. Dobre oświetlenie domu

Przed domem i w ogródku ustaw urządzenia solarne. Zainwestuj też w oświetlenie z czujnikiem ruchu. Nie ma potrzeby, aby przed garażem całą noc świeciła się lampa.

Sixties Photography/unsplash
Sixties Photography/unsplash

8. Gotowanie odpowiedniej ilości wody

Jeśli w swoim domu czy mieszkaniu masz dostęp do gazu, to pomyśl o rezygnacji z elektrycznego czajnika. Jeśli nie masz takiej możliwości, to staraj się gotować tylko tyle wody, ile aktualnie jest Ci potrzebne.

laura adai/unsplash
laura adai/unsplash

9. Umiejętne korzystanie z piekarnika

Piekarnik możesz także wyłączyć na kilka minut przed planowanym końcem obróbki termicznej. Temperatura spokojnie utrzyma się na wysokim poziomie, a sam sprzęt nie będzie pożerał już prądu. Dodatkowo w trakcie pieczenia nie otwieraj zbyt często drzwiczek, aby urządzenie nie musiało ponownie się nagrzewać.

Alex Lam/unsplash
Alex Lam/unsplash

10. Właściwe ładowanie telefonu

Po naładowaniu telefonu koniecznie wyjmij ładowarkę z kontaktu. Pozostawiona w nim, ciągle pobiera prąd.

Homemade Media/unsplash
Homemade Media/unsplash

11. Uruchamianie pełnej pralki

Pralkę i zmywarkę włączaj wówczas, kiedy są w pełni naładowane. Jeśli masz taką opcję, to korzystaj z funkcji ECO.

Mohammad Esmaili/unsplash
Mohammad Esmaili/unsplash

12. Prasowanie stosu ubrań

W miarę możliwości prasuj za jednym razem większą liczbę ubrań. Dzięki temu nie będziesz musiał często rozgrzewać żelazka. I co ważne: nie musisz nagrzewać go wcześniej i czekać kilka minut aż będzie gotowe do użycia. Zwykle dzieje się to dużo szybciej.

Volha Flaxeco/unsplash
Volha Flaxeco/unsplash

13. Wypracowanie dobrych nawyków

Bardzo istotną rzeczą jest wypracowanie dobrych nawyków i przekazanie ich wszystkim domownikom. Wspólne działanie szybko przyniesie zamierzone efekty, a chyba najprostszym sposobem oszczędzania prądu jest gaszenie światła po wyjściu z pokoju. ;)

Martin Adams/unsplash
Martin Adams/unsplash
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także