×

Patenty na to, jak bez szkody dla portfela przeżyć podwyżkę cen prądu

Jak się okazuje podwyżka cen prądu w 2022 roku jest już faktem. Zapewne odbije się na kieszeni każdego konsumenta. Jednak wdrażając w codzienne życie kilka zasad, można nauczyć się sprytnie oszczędzać prąd w swoim gospodarstwie domowym. Nie jest to duże wyrzeczenie, a zawsze przyjemniej jest otrzymać niższy rachunek, który nie będzie raził w oczy. Zobacz jak zmniejszyć zużycie prądu.

1. Właściwe ustawienie lodówki

Nie ustawiaj lodówki w sąsiedztwie piekarnika i grzejnika. Urządzenia chłodzące pobierają mniej energii, jeśli temperatura otoczenia jest niższa. Jej wzrost powoduje większy pobór prądu. Po drugie zadbaj o to, aby wnętrze lodówki nie było oblodzone i nie wkładaj do niej gorących potraw.

jak zmniejszyć zużycie prądu
Fot. Unsplash

2. Zrezygnowanie z trybu czuwania

Zrezygnuj z ustawiana trybu czuwania. Faktem jest, że wówczas telewizor można włączyć bez wstawania z kanapy, ale on bezustannie pobiera prąd. Urządzenia z trybem czuwania (kiedy nie są włączone) pobierają prąd potrzebny do tego, aby ciągle świeciła się kontrolka. Jeśli mamy 4 takie sprzęty, to rachunek w skali roku może wzrosnąć o ok. 100 zł.

Jak zmniejszyć zużycie prądu, fot. Unsplash

3. Odłączanie od zasilania zbędnych urządzeń

Wypracuj sobie nawyk wyłączanie niepotrzebnych urządzeń na noc oraz podczas nieobecności w domu.

jak zmniejszyć zużycie prądu
Fot. Unsplash

4. Zakup listew zasilających

Postaw na listwy zasilające. Możesz je zainstalować w każdym pomieszczeniu i podłączyć do nich kilka urządzeń. Dzięki temu wszystkie wtyczki będą skupione w tym samym miejscu, a Ty jednym kliknięciem odetniesz im dopływ prądu. Oczywiście nie dotyczy to routera. 😉

jak zmniejszyć zużycie prądu
Fot. Unsplash

5. Wykorzystanie światła dziennego

Wykorzystuj do maksimum światło dzienne. Biurko postaw w pobliżu okna. Zmień rolety na typ dzień-noc. Dzięki temu do pomieszczeń będzie wpadało więcej światła dziennego (umożliwiają to transparentne elementy). Przeorganizuj swój ogródek. Nie sadź wysokich krzewów czy drzew w pobliżu okien. Usuń także zbędne przedmioty z parapetu. Dzięki temu w pokoju od razu zrobi się jaśniej.

Fot. Unsplash

6. Postawienie na ekologiczne gotowanie

Zaprzyjaźnij się z ekologicznym sposobem gotowania. Używaj pokrywek. Wówczas danie lub woda w garnku ugotuje się szybciej, a Ty zaoszczędzisz energię. Dodatkowo warto postawić na garnki dłużej utrzymujące ciepło i takie, które dokładnie przylegają do płyty grzewczej.

jak zmniejszyć zużycie prądu
Fot. Unsplash

7. Dobre oświetlenie domu

Przed domem i w ogródku ustaw urządzenia solarne. Zainwestuj też w oświetlenie z czujnikiem ruchu. Nie ma potrzeby, aby przed garażem całą noc świeciła się lampa.

Fot. Unsplash

8. Gotowanie odpowiedniej ilości wody

Jeśli w swoim domu czy mieszkaniu masz dostęp do gazu, to pomyśl o rezygnacji z elektrycznego czajnika. Jeśli nie masz takiej możliwości, to staraj się gotować tylko tyle wody, ile aktualnie jest Ci potrzebne.

jak zmniejszyć zużycie prądu
Fot. Unsplash

9. Umiejętne korzystanie z piekarnika

Piekarnik możesz także wyłączyć na kilka minut przed planowanym końcem obróbki termicznej. Temperatura spokojnie utrzyma się na wysokim poziomie, a sam sprzęt nie będzie pożerał już prądu. Dodatkowo w trakcie pieczenia nie otwieraj zbyt często drzwiczek, aby urządzenie nie musiało ponownie się nagrzewać.

Fot. Unsplash

10. Właściwe ładowanie telefonu

Po naładowaniu telefonu koniecznie wyjmij ładowarkę z kontaktu. Pozostawiona w nim, ciągle pobiera prąd.

jak zmniejszyć zużycie prądu
Fot. Unsplash

11. Uruchamianie pełnej pralki

Pralkę i zmywarkę włączaj wówczas, kiedy są w pełni naładowane. Jeśli masz taką opcję, to korzystaj z funkcji ECO.

Fot. Unsplash

12. Prasowanie stosu ubrań

W miarę możliwości prasuj za jednym razem większą liczbę ubrań. Dzięki temu nie będziesz musiał często rozgrzewać żelazka. I co ważne: nie musisz nagrzewać go wcześniej i czekać kilka minut aż będzie gotowe do użycia. Zwykle dzieje się to dużo szybciej.

Fot. Unsplash

13. Wypracowanie dobrych nawyków

Bardzo istotną rzeczą jest wypracowanie dobrych nawyków i przekazanie ich wszystkim domownikom. Wspólne działanie szybko przyniesie zamierzone efekty, a chyba najprostszym sposobem oszczędzania prądu jest gaszenie światła po wyjściu z pokoju. 😉

Fot. Unsplash

Jak zrobić domowe tabletki do zmywarki? Ten naturalny przepis oszczędzi Ci setki złotych.

Źródła: mniej-pradu.pl, www.bankier.pl, www.homebook.pl

Może Cię zainteresować