Kategorie BalkonBalkon i ogródDom i ogród

Pelargonie na balkon – sadzenie, odmiany, porady

Pelargonie to piękne i bardzo popularne kwiaty, które ozdobią Twój balkon, taras czy parapet. Do ich obfitego zakwitnięcia tak naprawdę potrzebna jest właściwa doniczka, odpowiednia ilość wody oraz dobra lokalizacja. Podpowiadamy jak sadzić pelargonie oraz jak dbać o pelargonie aby długo kwitły.

Jak sadzić pelargonie

instagram.com/kasiatosiajk

Moja babcia zawsze powtarzała mi, że najlepszym okresem na sadzenie pelargonii jest czas tuż po przymrozkach. Gdy w ciągu dnia temperatury osiągają dwucyfrowe wartości, jednak nie później niż po „zimnych ogrodnikach” w maju. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej doniczki – z racji tego, że pelargonie wymagają dużej przestrzenni oraz dużej ilości ziemi, należy zrezygnować z małych doniczek. Gdy wybierzesz już donicę, na spód umieść warstwę drenażu, aby otwory odprowadzające wodę się nie zatykały. Sadząc pelargonie należy zachować minimum 20 cm odstępu między roślinami. Przez pierwsze tygodnie kwiaty nie potrzebują dodatkowego nawożenia, jednak ważne aby wybrać ziemię, która jest już nawieziona. Ziemia przeznaczona do pelargonii ma już odpowiednie składniki odżywcze, dlatego jeśli zdecydujesz się na taki wybór, nie musisz martwić się cotygodniowym nawożeniem pelargonii.

Jak sadzić pelargonie wiszące – pelargonie na balkon

instagram.com/ola_pietrucka

Pelargonie zwisające są odporne na wiele niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego też to właśnie ta odmiana najczęściej znajduje się na naszych balkonach. Pelargonie zwisające potrzebują żyznej i dość przepuszczalnej ziemi. Najlepszym miejscem dla pelargonii jest południowo – wschodnia lub południowo – zachodnia strona mieszkania. Pamiętaj, żeby regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany, wtedy też pobudzimy rośliny do wytwarzania kolejnych pąków, które będą kwitły aż do kolejnych przymrozków. Pelargonie powinny być regularnie podlewane, ponieważ jeśli nie dostarczysz im odpowiedniej ilości wody, nawet ich odporność na suszę, w końcu sprawi, że kwiaty szybko przekwitną.

Doniczki do pelargonii

instagram.com/ikaigroszek

Tak naprawdę pelargonie możesz umieścić w dowolnej donicy lub skrzyni. Nie ma znaczenia czy posadzisz je w donicy glinianej, ceramicznej czy w plastikowej skrzynce – najważniejsze, aby pamiętać, że doniczka musi dostarczać odpowiednią przestrzeń roślinie. Gdy naczynie staje się za małe, koniecznie przenieś pelargonie do większej doniczki, aby ta miała odpowiednią ilość przestrzeni oraz ziemi.

Co zrobić aby pelargonie obficie kwitły?

instagram.com/danutadominczak

Przede wszystkim pozwól roślinom stale tworzyć nowe kwiaty. W jaki sposób to zrobić? Obserwuj co dzieję się z pelargonią i jeśli zobaczysz zwiędłe liście lub kwiaty, natychmiast je usuwaj. Niektóre odmiany pelargonii zwisających sama się oczyszcza ze zwiędłych kwiatów, przez co martwe łodygi same odpadają, a na ich miejsce powstają nowe. To jednak nie zwalnia Cię z obowiązku usuwania uschniętych liści.

instagram.com/inareinhold

Tuż przed pojawieniem się pierwszych przymrozków, dobrze jest przyciąć pelargonie do wysokości około 15 cm. Przenieś je także w jasne miejsce, gdzie rośliny nie będą narażone na mróz. Warto wybrać miejsce, gdzie temperatura będzie miała około 5-10 stopni. W okresie zimowym pelargonie nie potrzebują zbyt wiele wody. Z kolei w ciepłych miesiącach podlewaj je regularnie i obficie – możesz nawet robić to rano i wieczorem.

instagram.com/happiness_infinitely

Hodowanie pelargonii nie jest trudne i każdy kto chciałby mieć rośliny na balkonie, powinien sobie poradzić z ich pielęgnacją! Masz pelargonie na balkonie? Podziel się z nami zdjęciem swoich roślin!

Zobacz także:

1) DIY: Wisząca doniczka – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku

2) 14 rozwiązań, które sprawią, że Twoje rośliny zawsze będą piękne i zdrowe

3) Najprostszy sposób na sadzenie pomidorów w domu

Fotografie: pgm.slupsk.pl