Kategorie LajfhakiPsychologia

8 sytuacji kiedy picie wody powinno być zabronione. Uważaj na nie w upały!

Obecnie coraz więcej osób pamięta o piciu wody, zwłaszcza podczas posiłku lub wizytach na siłowni. Jednak nadmierne picie płynów może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Podczas upałów nie wolno zapominać o spożywaniu wody, jednak lepiej wiedzieć kiedy nadmiar płynów może być dla ciebie szkodliwy.

#1 Nie pij wody przed pójściem spać

Są co najmniej 2 powody, dla których powinieneś unikać picia wody przed snem. Przede wszystkim woda może spowodować przerwanie snu. Picie dużej ilości płynów przed snem może sprawić, że w nocy będziesz musiał wstawać i oddać mocz, a ponowne zaśnięcie sprawi Ci problem. Drugim powodem jest fakt, że w nocy nasze nerki pracują wolniej niż za dnia. Dlatego też rano może pojawić się obrzęk twarzy i kończyn.

#2 Jeśli Twój mocz ma inny kolor

8 sytuacji kiedy picie wody powinno być zabronione. Uważaj na nie w upały!

Całkowicie czysty mocz jest oznaką nadmiernej hydratacji. Jeśli masz bezbarwny mocz, prawdopodobnie pijesz za dużo wody w ciągu dnia. Nadmierne spożywanie wody może prowadzić do obniżenia poziomu sodu, czego skutkiem są poważne problemy zdrowotne, w tym ewentualny atak serca.

#3 Podczas silnego treningu

Według naukowców nadmierne spożycie wody podczas ćwiczeń może mieć negatywne skutki uboczne. Podczas intensywnego treningu wzrasta temperatura ciała, powodując uczucie gorąca. Jednak picie zbyt dużej ilości wody, która ma schłodzić nas podczas treningu, może spowodować spadek elektrolitów. W rezultacie możesz mieć bóle głowy, nudności i/lub zawroty głowy.

Ponadto nadmierne spożycie płynów może być niebezpieczne dla osób z chorobami serca, ponieważ zwiększa napięcie serca. Dlatego też lekarze zalecają picie wody tylko po treningu.

#4 Do pozbycia się smaku po ostrych potrawach

Nigdy nie pij wody po zjedzeniu ostrych papryczek! Ostre uczucie pieczenia spowodowane jest cząsteczką o nazwie kapsaicyna, a ponieważ kapsaicyna jest cząsteczką niepolarną, może być rozpuszczona tylko w innych niepolarnych substancjach np. w mleku. Jeśli przemyjesz posmak ostrej papryczki wodą, składającą się z cząsteczek polarnych, sprawisz że ten smak rozprzestrzeni się w jamie ustnej oraz przełyku.

#5 Zaraz po, przed lub w trakcie posiłku

Picie podczas jedzenia może powodować niestrawność. Dzieje się tak, ponieważ nasze usta wytwarzają ślinę z enzymami, które są niezbędne dla zdrowego procesu trawienia. Woda pita w trakcie jedzenia prowadzi do mniejszego wydzielania śliny, a to sprawia że niestrawione cząstki jedzenia, znajdujące się w naszym organizmie mogą stać się toksyczne. Należy pamiętać, że spożywanie zimnej wody lub napojów alkoholowych jeszcze bardziej pogarsza sytuację.

#6 Wody z gumowego węża

Nawet jeśli wąż jest podłączony do rury z systemem czystej wody, elementy z samego gumowego węża, mogą być niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

#7 Wody, która pochodzi z morza

Wszyscy wiedzą, że należy unikać picia wody morskiej, ale niewiele osób wie, dlaczego jest ona tak szkodliwa dla zdrowia. Przede wszystkim większość wód przybrzeżnych zawiera patogenne wirusy ludzkie, dlatego jeśli przypadkowo trochę wody morskiej dotrze do Twoich ust, natychmiast ją wypluj! Inaczej może skończyć się na tym, że cały urlop spędzisz urlop na paskudnej grupie żołądkowej. Po drugie, woda morska zawiera ogromną ilość soli, a nasz organizm potrzebuje dużo czystej wody, aby się jej pozbyć. Sól może doprowadzić do poważnego odwodnienia.

#8 Wody, która zawiera słodziki

Ta rada przyda się zwłaszcza tym osobom, które próbują zrzucić zbędne kilogramy. Sztuczne substancje słodzące zwiększają apetyt i mogą prowadzić do zwiększenia masy ciała. Należy pamiętać, że woda z limonką lub sokiem z cytryny może również zawierać te pierwiastki.

Wiedziałeś o tych niebezpieczeństwach?

Źródło: brightside.me | Fotografie: freepik.com