×
Wirtualna Polska

Jak dbać o kaktusy bożonarodzeniowe, aby dłużej cieszyć się pięknymi kwiatami?

Wraz z nadejściem grudnia zakwita bożonarodzeniowy kaktus, który stanowi piękną ozdobę i wszystkich domowników wprowadza w świąteczny nastrój. Dowiedz się jak go pielęgnować, aby kwiaty nie opadły przedwcześnie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Epifit z tropików

Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy, szlumbergera, zygokaktus to nazwy określające jedną roślinę doniczkową. W warunkach naturalnych występuje w lasach tropikalnych Brazylii (porasta wierzchołki drzew). Jest więc epifitem. Charakteryzuje się spłaszczonymi, ciemnozielonymi łodygami oraz wyjątkowo dekoracyjnymi kwiatami w odcieniach różu, czerwieni, fioletu, bieli.

<a href=sarahssucculents/Instagram">

sarahssucculents/Instagram

Zimowa roślina

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Grudniki obsypują się kwiatami już pod koniec listopada i utrzymują je przez kilka tygodni. Co zrobić, aby kwiaty nie uschły i nie opadły zbyt wcześnie? Jest na to kilka sposobów, a sama pielęgnacja zygokaktusów nie jest trudna.

<a href=rockys.house/Instagram">

rockys.house/Instagram

Odpowiednia pielęgnacja

1. Roślina lubi jasne stanowiska (bądź z niewielkim półcieniem), ale pozbawione bezpośredniej ekspozycji słonecznej. Dobrym miejscem będą okna wychodzące na północ.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

2. Optymalna temperatura, dla prawidłowego rozwoju zygokaktusa, to 10-14°C. Donicy nie należy ustawiać blisko kaloryferów.

3. Grudniki w okresie kwitnienia żywo reagują na wszelkie zmiany miejsca. Wówczas gubią pąki. Dlatego nie przestawiaj donic.

4. Podłoże w doniczce powinno być zawsze lekko wilgotne. Roślinę należy podlewać umiarkowanie (grudniki nie lubią nadmiaru wody oraz zbytniego przesuszenia).

5. Raz na 3-4 tygodnie warto zastosować nawóz do roślin kwitnących.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
<a href=olivka.de/Instagram">

olivka.de/Instagram

Co zrobić po przekwitnięciu?

Kaktusy bożonarodzeniowe kończą kwitnienie w lutym bądź marcu. Wówczas należy odpowiednio o nie zadbać, aby za rok móc ponownie cieszyć się kolorowymi kwiatami.

<a href=petrisfloral/Instagram">

petrisfloral/Instagram

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Czas spoczynku

Kiedy zauważysz, że wszystkie płatki już opadły, a liście zaczynają więdnąć to znak, że grudnik przechodzi w stan spoczynku. Wówczas przenieś go do chłodniejszego pomieszczenia, zaprzestań nawożenia oraz podlewania. Ziemię zraszaj tylko wtedy, kiedy już dość mocno przeschnie. Natomiast po pojawieniu się pąków, przenieś donicę w pierwotnie miejsce i rozpocznij regularne podlewanie. Możesz także zraszać liście.

<a href=thesavagesucculent/Instagram">

thesavagesucculent/Instagram

To się nazywa prawdziwa miłość do kwiatów. 😉

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
<a href=cassiopee.cham/Instagram">

cassiopee.cham/Instagram

Jak się miewają Twoje grudniki? Rozkwitły już na dobre?

Poznaj też inne rośliny, które kwitną tylko zimą.

<a href=genialne">

genialne

 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować