×

Jak dbać o kaktusy bożonarodzeniowe, aby dłużej cieszyć się pięknymi kwiatami?

Wraz z nadejściem grudnia zakwita bożonarodzeniowy kaktus, który stanowi piękną ozdobę i wszystkich domowników wprowadza w świąteczny nastrój. Dowiedz się jak go pielęgnować, aby kwiaty nie opadły przedwcześnie.

Epifit z tropików

Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy, szlumbergera, zygokaktus to nazwy określające jedną roślinę doniczkową. W warunkach naturalnych występuje w lasach tropikalnych Brazylii (porasta wierzchołki drzew). Jest więc epifitem. Charakteryzuje się spłaszczonymi, ciemnozielonymi łodygami oraz wyjątkowo dekoracyjnymi kwiatami w odcieniach różu, czerwieni, fioletu, bieli.

Zimowa roślina

Grudniki obsypują się kwiatami już pod koniec listopada i utrzymują je przez kilka tygodni. Co zrobić, aby kwiaty nie uschły i nie opadły zbyt wcześnie? Jest na to kilka sposobów, a sama pielęgnacja zygokaktusów nie jest trudna.

Odpowiednia pielęgnacja

1. Roślina lubi jasne stanowiska (bądź z niewielkim półcieniem), ale pozbawione bezpośredniej ekspozycji słonecznej. Dobrym miejscem będą okna wychodzące na północ.

2. Optymalna temperatura, dla prawidłowego rozwoju zygokaktusa, to 10-14°C. Donicy nie należy ustawiać blisko kaloryferów.

3. Grudniki w okresie kwitnienia żywo reagują na wszelkie zmiany miejsca. Wówczas gubią pąki. Dlatego nie przestawiaj donic.

4. Podłoże w doniczce powinno być zawsze lekko wilgotne. Roślinę należy podlewać umiarkowanie (grudniki nie lubią nadmiaru wody oraz zbytniego przesuszenia).

5. Raz na 3-4 tygodnie warto zastosować nawóz do roślin kwitnących.

Co zrobić po przekwitnięciu?

Kaktusy bożonarodzeniowe kończą kwitnienie w lutym bądź marcu. Wówczas należy odpowiednio o nie zadbać, aby za rok móc ponownie cieszyć się kolorowymi kwiatami.

Czas spoczynku

Kiedy zauważysz, że wszystkie płatki już opadły, a liście zaczynają więdnąć to znak, że grudnik przechodzi w stan spoczynku. Wówczas przenieś go do chłodniejszego pomieszczenia, zaprzestań nawożenia oraz podlewania. Ziemię zraszaj tylko wtedy, kiedy już dość mocno przeschnie. Natomiast po pojawieniu się pąków, przenieś donicę w pierwotnie miejsce i rozpocznij regularne podlewanie. Możesz także zraszać liście.

To się nazywa prawdziwa miłość do kwiatów. 😉

Jak się miewają Twoje grudniki? Rozkwitły już na dobre?

Poznaj też inne rośliny, które kwitną tylko zimą.

 

 

Wybrane dla Ciebie

Kolokazja – czarnolistna piękność! To egzotyczna roślina z jadalnymi bulwami

Niektóre rośliny potrafią przybierać niecodzienne i trochę mroczne kształty. Jedna z odmian kolokazji przypomina czarne, gotyckie serca. Liście jak uszy słonia Kolokazja 'Black Magic' to bylina, która pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Rośnie także na Hawajach oraz wyspach Polinezji. Jej najbardziej efektowną częścią są sztywne, wydłużone liście, które mogą mieć nawet 60 cm długości. Mają czarno-fioletową […]

5 naturalnych pochłaniaczy wilgoci, które skutecznie walczą z pleśnią w pomieszczeniach

Zbyt wysoka wilgotność panująca w pomieszczeniach jest równie niebezpieczna, co nadmiernie suche powietrze. Sprzyja ona rozwojowi pleśni i grzybów, odpowiada za zatęchły zapach w pokojach oraz wzmaga problemy ze snem, koncentracją, a także zaostrza objawy chorób układu oddechowego. Aby zmniejszyć jej poziom, nie musisz inwestować w specjalistyczny sprzęt. Wystarczy, że na parapetach ustawisz rośliny, które […]

20 roślin domowych, które nie tylko efektownie wyglądają, ale także roztaczają dobrą aurę

Wybierając rośliny do naszych mieszkań kierujemy się zazwyczaj własnymi upodobaniami. Istotna jest ich wielkość oraz wygląd. Jednak wiele kwiatów, oprócz walorów estetycznych, wpływa także korzystnie na nasze zdrowie. Rośliny oczyszczające powietrze Badaniem wpływu roślin na stan powietrza zajęli się członkowie NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej). W 1989 roku opublikowali listę aż 18 roślin, […]

Zamiokulkas Zamiolistny – ładna roślinka, której uprawianie jest proste jak bułka z masłem!

Roślina doniczkowa, która ostatnie lata zdobywa coraz większą popularność, jest już znana prawie każdemu. Jeżeli jeszcze nie masz jej w swoim domu, dowiedz się najpierw o niej co nieco. Jak pielęgnować Zamiokulkas Zamiolistny? Jak często podlewać? Czym nawozić Zamiokulkas Zamiolistny? Pochodzenie Zamiokulkas Zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to roślina pochodząca z Tanzanii. Panuje tam klimat podrównikowy suchy, […]

7 sposobów nawadniania domowych roślin podczas urlopowego wyjazdu

Największym zmartwieniem miłośników roślin, który wyjeżdżają na urlop jest kwestia podlewania. Szczęśliwcy mogą liczyć na pomocną dłoń znajomych czy rodziny. Inni muszą postawić na alternatywne metody nawadniania. Rośliny w jednym miejscu Osoby posiadające kaktusy i sukulenty właściwie nie muszą się troszczyć o podlewanie ich podczas pobytu na wakacjach. Jeśli wyjeżdżasz tylko na kilka dni, to […]

15 roślin doniczkowych, które naprawdę mają realny wpływ na nasze zdrowie

Dom mojej babci pełen jest kwiatów. Stoją dosłownie wszędzie: na parapetach, schodach, podłodze, nawet w łazience. Jeśli też zamieniliście swoje cztery ściany w mini ogród, to doskonale! Jak się okazuje, rośliny doniczkowe nie tylko pięknie wyglądają, ale także wpływają pozytywnie na zdrowie. Dbają o odpowiednią ilość tlenu, zwiększają wilgotność powietrza, oczyszczają pomieszczenia z krążących w […]