×

15 najczęstszych błędów, które popełniasz podczas pielęgnacji swoich włosów

Na zdrowe włosy składa się wiele czynników. Choć niektórzy z nas obdarzeni są pięknymi lśniącymi włosami podczas, gdy inni wychodzą ze skóry, by osiągnąć wymarzony efekt, który nie jest nawet w połowie zadowalający. Jednak co jeśli rozmaite zabiegi nie przynoszą pożądanych efektów? Prawdopodobnie coś robisz źle. Przedstawiamy listę 15 błędów, które możesz popełniać w codziennej pielęgnacji włosów. Pomogą ci rozwiązać wiele problemów.

Źle dobrany szampon

włosy (6)

Wybór odpowiedniego szamponu ma decydujące znaczenie w odpowiedniej pielęgnacji włosów. By unikać niechcianych konsekwencji, upewnij się, że szampon jest dobrany do twojego typu włosów.

Mycie włosów zbyt często/rzadko

włosy (3)
Nie ma rekomendowanej częstotliwości mycia włosów. Jest to sprawa indywidualna. Jednak dzięki obserwacji możesz stwierdzić jak często twoje włosy potrzebują mycia.

Niewłaściwe mycie

włosy (1)
Rozczesz włosy przed ich umyciem. Ilość szamponu zależy od ich długości. Uważaj też, by nie przesadzić z ilością. Przed nałożeniem szamponu na włosy rozetrzyj go, by uzyskać pianę. Następnie nałóż pianę na włosy i masującymi ruchami rozetrzyj go od nasady włosów po same końcówki. Unikaj drapania skóry głowy.

Zapominasz o nawilżaniu i odżywianiu

włosy (10)
Włosy bardzo szybko tracą nawilżenie. Możesz używać specjalnych balsamów i masek do włosów, aby rozwiązać ten problem. Co do masek do włosów – nie powinno być ich użyciu więcej niż raz w tygodniu.

Zła temperatura wody

włosy (8)
Wiele osób korzysta ze zbyt gorącej wody podczas mycia włosów. Jest to poważny błąd. Gorąca woda pozbawia włosy koloru i aktywuje gruczoły łojowe. Najlepiej, będzie użycie ciepłej lub letniej wody – to pomoże rozcieńczyć wydzieliny gruczołów łojowych, usunąć brud i poprawić krążenie krwi. Na koniec potraktuj swoje włosy chłodnym lub zimnym prysznicem – takie zakończenie pobudzi krążenie u nasady włosów i twoje włosy będą gładkie i błyszczące.

Suszenie włosów ręcznikiem

włosy (13)
Wiązanie ręcznika może uszkodzić mieszki włosów. Lepiej będzie jeśli mokre włosy delikatnie osuszysz ręcznikiem od nasady aż po końce i pozwolisz im wyschnąć. Jeśli ci się spieszy, użyj bawełnianej koszulki zamiast ręcznika.

Szarpanie

włosy (12)
Częste czesanie i szarpanie włosów niszczy je. Nie rozczesuj mokrych włosów! W ten sposób rozciągasz je, a włosy stają się kruche i łamliwe. Włosy czesz delikatnie, a jeśli masz duże problemy z rozczesaniem użyj grzebienia o szerokich zębach.

Zbyt częsta stylizacja

włosy (15)
Suszarka, prostownica i lokówka. Wszystko to niszczy i wysusza włosy. Daj czasem włosom odpocząć od takich zabiegów, a jeśli nie potrafisz się bez nich obejśc pamiętaj o kosmetykach, które zabezpieczą twoje włosy przed niszczącym urządzeń.

Złe suszenie włosów

włosy (7)
Nieprawidłowe korzystanie z suszarki uszkadza twoje włosy. Nie zaczynaj suszenia od najwyższej temperatury, szczególnie jeśli są bardzo mokre! Susz je od nasady, trzymając suszarkę pod ostrym kątem. Zanim skończysz je suszyć, obniżaj temperaturę. To zminimalizuje zniszczenia.

Niezdrowa dieta

włosy (9)
O tak moi drodzy. Dieta ma ogromny wpływ na kondycję naszych włosów. Brak odpowiednich minerałów i witamin może znacznie obniżyć ich zdrowie. Problemy zdrowotne również odbijają się na naszych włosach, pamiętaj więc, aby zdrowo się odżywiać. Składnikiem, który ma dobroczynny wpływ na nasze włosy jest cynk.

Problemy zdrowotne

włosy (11)
Oprócz diety, ważne jest aby dbać o siebie w inny sposób. Sport, unikanie niezdrowych nałogów, redukcja stresu, odpowiedni rytm dnia, zmiany hormonalne. Wszystko to jest ważne dla naszego, by nasz organizm funkcjonował prawidłowo, a tym samym, aby nasze włosy były zdrowe.

Nakrycia głowy

włosy (2)
Włosy muszą być zabezpieczone przed niszczącym działaniem promieni słonecznych i gorącem. Również ochrona przez zimnem jest znacząca.

Higiena

włosy (14)
Pamiętaj o tym, by czyścić szczotki i grzebienie oraz regularnie je wymieniać.

Końcówki

włosy (4)
Bardzo ważne jest przycinanie końcówek co kilka miesięcy. Pozbycie się rozdwojonych końcówek chroni dalszą część włosa.

Spanie w rozpuszczonych włosach

włosy (5)
Jeśli twoje włosy są długie powinnaś je spiąć przed pójściem spać. Unikniesz ich poplątania, dzięki temu szybciej je uczeszesz i będą zdrowsze.

Może Cię zainteresować

zamknij