Kategorie LajfhakiPorady

10 prostych zasad pierwszej pomocy, o których musisz pamiętać

Znajomość podstawowych zasad dotyczących pierwszej pomocy może naprawdę uratować komuś życie. Kiedy znajdziesz się w sytuacji kryzysowej, dobrze wiedzieć jakie kroki należy podjąć, aby nie zrobić komuś krzywdy, lecz wręcz przeciwnie, przyczynić się do jak najszybszego udzielenia fachowej pomocy. Oto kilka ważnych rzeczy, które każdy z nas powinien wiedzieć aby uratować ludzkie życie!

#1 Oparzenia pierwszego stopnia

instagram.com/faberlic_swiat_piekna

Oparzenia pierwszego stopnia wpływają tylko na górną warstwę skóry i chociaż bywają bolesne, nie są ona bardzo poważne. Aby złagodzić oparzenie, opłucz ranę letnią wodą. Pamiętaj, że zbyt zimna woda lub przyłożenie lodu może pogorszyć uszkodzenia tkanki. Po oczyszczeniu oparzenia nałóż okład z zimnego kompresu. Możesz także użyć maści na oparzenia lub pasty z wody i sody oczyszczonej co pomoże pozbyć się uczucia ciepła z rany. Na oparzenia słoneczne warto użyć żelu z aloesu lub pianki do golenia.

Zobacz także: Kobieta wyleczyła bolesne poparzenie słoneczne pianką do golenia. Trwało to 10 min!

#2 Użądlenie pszczoły

freepik.com / imgur.com

Jeśli użądliła Cię pszczoła powinieneś na początku usunąć żądło. Mimo, iż uważa się, że usunięcie żądła ze skóry minimalizuje skutki jadu tylko w niewielkim stopniu, to bardzo ważne jest aby jak najszybciej pozbyć się go z ciała. Kiedy pszczoła traci żądło, uwalnia zapach, który przyciąga inne pszczoły do danego obszaru – to może spowodować, że inne pszczoły zjawią się i w celu ochrony będą Cię atakować. Po usunięciu żądła, umyj ranę i zaaplikuj zimny kompres. Jeśli masz alergię na ukąszenia owadów, jak najszybciej skontaktuj się ze służbami ratunkowymi.

#3 Rany i okaleczenia

freepik.com

Zawsze, gdy masz do czynienia z raną otwartą np. na dłoni, warto pamiętać aby unieść ją powyżej poziomu swojego serca. Pomaga to zmniejszyć obrzęk i zmniejszyć dopływ krwi z całego organizmu. Jeśli rana znajduje się np. w okolicach biodra, połóż się i unieś miejsce poduszkami.

#4 Złamania

freepik.com

Jeśli chodzi o złamania, najważniejsze abyś nie próbował sam nastawić ręki. Ustabilizuj dany obszar i postaraj się zabezpieczyć ją za pomocą czegoś prostego. Ważną rzeczą jest utrzymanie kończyny w tej samej pozycji. Podczas gdy złamanie może być zwykłym zwichnięciem lub skręceniem, należy zawsze zaczerpnąć pomocy medycznej, aby upewnić się, że uraz nie jest poważniejszy.

#5 Atak serca

freepik.com

Wczesna interwencja może zminimalizować skutki ataku serca. Powolne przeżuwanie aspiryny może pomóc, ponieważ będzie hamować płytki krwi powodujące krzepnięcie krwi, które z kolei przyczyniają się do zablokowania tętnic. Podczas przyjmowania aspiryny ważne jest przyjmowanie małych kawałek tabletki i powoli go ssać, zamiast przyjąć całą tabletkę i popić ją wodą. Następnie spróbuj jak najszybciej skontaktować się ze służbami ratunkowymi.

#6 Wbite drzazgi

Drzazgi są pełne bakterii oraz zarazków, które mogą łatwo infekować skórę. Dlatego zawsze pamiętaj, aby usuwać ją sterylnym narzędziem. Jeśli masz drzazgę, która jest całkowicie osadzona w skórze, powinieneś najpierw wyczyścić zainfekowany obszar środkiem antyseptycznym, a następnie usunąć drzazgę wysterylizowaną we wrzącej wodzie igłą. Następnie umyj miejsce wodą z mydłem.

#7 Urazy oka

freepik.com

Kiedy zostaniesz zraniony w oko, zazwyczaj pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest oczyszczenie rany. Gdy zranisz oko, ważne jest aby zasłonić zranione miejsce, a następnie niezwłocznie udać się na pogotowie. Próbując samemu oczyścić swoje oko, możesz jeszcze bardziej je zranić, co może spowodować trwałe uszkodzenie. Głównym wyjątkiem od tej zasady jest dostanie się substancji chemicznych do oczu, w którym to przypadku należy natychmiast przepłukać je wodą.

#8 Oparzenia meduzy

Jellyfish Sting

Nic bardziej nie może zepsuć przyjemnego dnia na plaży jak poparzenie meduzy. Najlepiej jeśli szybko przemyjesz ranę słodką wodą. Aktywowany węgiel drzewny również może pomóc w wydobyciu jadu z ciała. Być może słyszałeś o tym, że ludzki mocz może zmniejszyć ból – równie skuteczna jest gorąca woda.

#9 Utrudnione oddychanie

freepik.com

Jeśli ktoś przestał oddychać, obróć osobę na plecy, sprawdź czy nie zalega nic w ustach – jeśli tak usuń wszystko, co mogłoby zablokować oddychanie. Aby otworzyć drogi oddechowe, przechyl głowę i podnieś podbródek, kładąc dłoń blisko czubka głowy lub czoła. Następnie wykonaj odchylenie głowy, aż drogi oddechowe się otworzą.

#10 Blizny

freepik.com

Kiedy doznasz jakiegoś urazu pewnie boisz się, że zostanie Ci paskudna blizna. Możesz podjąć pewne kroki aby lepiej zadbać o dany obszar i nie martwić się o blizny. Soda oczyszczona ma właściwości dezynfekujące, które zapobiegają tworzeniu się blizn, które mogą usunąć stwardniałe strupki, a nawet zapobiec infekcji. Podczas leczenia blizny sodą oczyszczoną ważne jest również, aby rana miała kontakt z otwartym powietrzem. Ponadto soda oczyszczona może być również mieszana z wodą, tworząc środek antyseptyczny. Pamiętaj jednak, że sody nie należy aplikować bezpośrednio na ranę otwartą! Odczekaj kilka dni i dopiero wtedy zastosuj sodę.

Źródło i fotografie: brightside.me