PoradyPierwsza pomoc gdy nie ma apteczki. Te 9 rzeczy warto mieć pod ręką

Pierwsza pomoc gdy nie ma apteczki. Te 9 rzeczy warto mieć pod ręką

Pierwsza pomoc gdy nie ma apteczki. Te 9 rzeczy warto mieć pod ręką
Manuel
13.06.2022 11:01

Pierwsza pomoc gdy nie ma apteczki może okazać się wyzwaniem. Ale poradzisz sobie z tą sytuacją jeśli zachowasz zimną krew i sprytnie zastąpisz apteczne przybory tym co masz pod ręką.

freepik
freepik

#1 Folia spożywcza

freepik
freepik

Świetnie się nada jako opatrunek na poparzone miejsca w razie braku czegoś lepszego. Warto na nią dodatkowo nałożyć kawałek mokrego materiału dla wywołania uczucia chłodu. Folia spożywcza nie przywiera do ran. Ważne tylko, aby nie używać kilka pierwszych centymetrów z rolki.

#2 Herbata w torebkach

freepik
freepik

Warto pamiętać, że herbata ma właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze, a także obkurczające. Świetnie się nada jako okład po bolesnym użądleniu, a także na drobne rany, czyraki, hemoroidy i wrzody.

#3 Tampony i podpaski

freepik
freepik

Z ich pomocą możesz łatwo zaimprowizować opatrunki, które zatamują wszelkie krwawienia, w tym także krwotok z nosa (a widok ukochanej osoby z tamponem/tamponami w nosie zapamiętasz na zawsze i będzie świetną opowieścią na później).

#4 Karta kredytowa

freepik
freepik

Jej obecność w tym zestawieniu może Cię zaskoczyć, ale karty tego typu świetnie się sprawdzają jako narzędzie pomagające usunąć drzazgę czy żądło osy. Wykorzystuje się ją do podważenia żadła/drzazgi.

#5 Koszulka

freepik
freepik

Jej zastosowanie jako prowizoryczny bandaż jest chyba dość oczywiste, prawda? Może posłużyć także do zaimprowizowania temblaka.

#6 Klej typu super glue

freepik
freepik

Otwarta rana to jedna z najgorszych rzeczy, o przypadkowe zakażenie jakimś paskudztwem jest wcale łatwo. Jeśli nie masz absolutnie lepszego sposobu na zamknięcie rany użyj kleju typu super glue. Nie będzie to ani estetyczne, ani do końca zdrowe, ale i tak będzie 100 razy lepsze od zakażenia czymś poważniejszym.

#7 Pościel

freepik
freepik

Możesz jej użyć nie tylko do zaimprowizowania bandaży/opatrunków. Pościel może Ci także pomóc przenieść poszkodowaną osobę, jeśli zajdzie taka konieczność.

#8 Alkohol

freepik
freepik

Właściwości antyseptycznych alkoholu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. W razie braku profesjonalnych środków świetnie się sprawdzi w odkażaniu ran. Pamiętaj w tym przypadku, że czym mocniejszy, tym lepszy.

#9 Taśma izolacyjna

freepik
freepik

Nie tylko może pomóc zabezpieczyć rany, ale także może pomóc usztywnić jakąś część ciała, która ucierpiała na skutek zwichnięcia. Co prawda fachowego usztywnienia absolutnie nie zastąpi, ale zdecydowanie zrobi różnicę.

Jak widzisz pierwsza pomoc gdy nie ma apteczki też jest możliwa, wystarczy tylko użyć swojej wyobraźni.

A tutaj możesz przeczytać więcej o podstawowych zasadach udzielania pierwszej pomocy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także