×

14 rzeczy, które powinny znaleźć się w apteczce. Są niezbędne podczas pierwszej pomocy

Wiadomo, nagłe wypadki zdarzają się bez ostrzeżenia, ale zawsze należy być przygotowanym na szybkie i skuteczne działanie. Jeśli przytrafił Ci się wypadek i Twoje zdrowie jest zagrożone, musisz wiedzieć co robić zanim pojawi się lekarz.

Oczywiście bardzo ważna jest pierwsza pomoc. W swoim samochodzie, domu czy biurze zawsze powinieneś mieć apteczkę, dlatego dziś podpowiadamy co oprócz podstawowych przedmiotów, powinno się w niej znaleźć.

#1 Tampony

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez naturalo.pl (@naturalo.pl)

Powinny znaleźć się nie tylko w samochodzie kobiety, ponieważ można je wykorzystać nie tylko w trakcie okresu. Można nimi zatamować krwotok z nosa lub ran. Pamiętaj, że podczas krwotoku z nosa, nigdy nie należy przechylać głowy do przodu czy do tyłu. Najlepiej pozostawić ją w neutralnej pozycji i uciskać nos przez około 15 minut. Jeśli krwawienie nie ustanie, użyj tamponu i jedź do najbliższego szpitala.

#2 Powerbank

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez ? ▶️POWER-BANK◀️ ?? (@bewwebshop)

Nie ma nic gorszego jak znalezienie się w nagłej sytuacji i nie posiadanie naładowanego telefonu. W końcu jak mamy wezwać pomoc? Jeśli planujesz dużo i często podróżować zawsze zabieraj ze sobą naładowany powerbank.

#3 Galaretka

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Weronika Papenfus (@wercia_papen)

Pewnie zastanawiasz się do czego ma służyć galaretka w apteczce. Ten słodki proszek okazuje się przydatny, gdy odczuwasz liski poziom cukru we krwi. Proszek zmieszany z wodą dostarcza mnóstwa cukru i elektrolitów, które w przeciwieństwie od napojów gazowanych czy kawy, pomagają zregenerować się bez ryzyka odwodnienia.

#4 Mocny klej

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Precise Temp Refrigeration LLC (@precise_temp)

„Super glue” przydaje się głównie w momencie gdy chcemy zreperować popsute przedmioty. Jednak może być przydatny także w nagłych wypadkach. Lekarz medycyny ratunkowej Christopher Sampson, uważa że mocny klej może pomóc w zamknięciu małych skaleczeń, ponieważ jest on podobny do kleju używanego na oddziałach ratunkowych.

#5 Żel z aloesu

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Emilia ?? Milka (@madaboutnail)

Żel z aloesu ma wiele zastosowań, jednym z nich jest szybkie i skuteczne łagodzenie oparzeń słonecznych. Pamiętaj tylko, aby używać produktu, który w 100% zawiera czysty aloes.

#6 Srebrna taśma

Nie od dziś wiadomo, że srebrna taśma jest jak cudotwórca. Można jej użyć nie tylko do naprawienia niemalże wszystkiego, a oprócz tego taśma klejąca może służyć do stworzenia opatrunków uciskowych w celu powstrzymania krwawienia z rany. Może też posłużyć do usztywnienia złamanego palca lub ręki.

#7 Chusteczki antyseptyczne

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Nu moments (@nu_moments)

Jednym z najczęstszych błędów, które popełniamy podczas leczenia drobnych skaleczeń i zadrapań, to dezynfekcja za pomocą alkoholu. Najlepszym sposobem na oczyszczenie ran jest użycie wody, a następnie użycie środka antyseptycznego, który zapobiegnie infekcji. Tylko upewnij się, że nie jesteś uczulony na któryś ze składników, zanim użyjesz chusteczek.

#8 Prezerwatywy

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Adam (@dgcftg)

Nie są używane wyłącznie jako środek antykoncepcyjny, lecz ich gumowa obręcz może posłużyć jako opaska uciskowa i spowolnić krwawienie. Oczywiście nie będzie ona skuteczna na każdą część ciała, jednak sprawdzi się w przypadku palców u rąk lub nóg.

#9 Butelka z wodą

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Woda mineralna ID`EAU (@ideauwater)

Oczywiście, wszyscy powinniśmy unikać kupowania i używania wody butelkowanej w największym możliwym stopniu, aby pomóc w redukcji odpadów z tworzyw sztucznych. Jednak warto mieć jedną lub dwie butelki wody, na wypadek gdyby trzeba było odkazić ranę. Dodatkowo zawsze przyda się czysta woda, gdyby Twój samochód popsuł się w upalny dzień, a Ty znajdziesz się z daleka od jakiejkolwiek stacji czy sklepu.

#10 Worek na śmieci

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez viGO! (@vigobrand)

Worki na śmieci mogą być używane na wiele sposobów w awaryjnych sytuacjach. Jeśli jesteś na zewnątrz i zdarza się, że pada deszcz lub śnieg, możesz użyć worka na śmieci, aby przykryć apteczkę oraz obszar z raną. Jeśli chcesz aby poszkodowany mógł się położyć na czystej powierzchni możesz rozłożyć worek na ziemi. Możesz pociąć go również na mniejsze paski i przy pomocy srebrnej taśmy stworzyć temblak.

#11 Drewniana linijka

Jeśli nie masz możliwości otrzymania natychmiastowej pomocy medycznej po złamaniu kości, drewniana linijka może zostać użyta do stabilizacji kończyny. Wystarczy, że użyjesz tego przedmiotu i przymocujesz za pomocą bandaży, srebrnej taśmy lub worka na śmieci. Dzięki tym przedmiotom stworzysz solidny temblak.

#12 Doustny płyn nawadniający

Istnieje wiele typowych problemów, które mogą prowadzić do odwodnienia, w tym nadmierny wysiłek, zatrucie pokarmowe czy przegrzanie. Możesz spróbować sztuczki z galaretką, jednak jeśli w pobliżu nie ma stacji benzynowej na której możesz kupić wrzątek, warto zainwestować w małe saszetki doustnego płynu nawadniającego.

#13 Ręcznik

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Piotr Machej (@piotrmachej)

Czasami małe kawałki gazy i bandaże, które umieszczone są w apteczce, nie wystarczają aby zatamować krwawienie. Wtedy przydatny ukaże się duży, chłonny ręcznik. Możesz go złożyć i uciskać ranę lub owinąć go powyżej skaleczenia.

#14 Penseta

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Lash Project (@lash.project)

Służy nie tylko do regulowania brwi, ale nada się również do usuwania odłamków szkła lub innych małych przedmiotów, które znalazły się w ranach.

A Ty bez czego nie możesz obejść się w podróży?

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

15 sprytnych sztuczek surwiwalowych, które pomogą Ci przetrwać najgorsze

Pewnie rzadko zastanawiasz się co byś zrobił gdybyś znalazł się w sytuacji zagrażającej życie. Jednak chwile grozy przychodzą zazwyczaj znienacka dlatego też lepiej być wyposażonym w odpowiednią wiedzę! Genialne.pl zebrało kilka trików, które mogą uratować Ci życie, nawet w najcięższych sytuacjach! Oto co należy robić aby uniknąć najgorszego scenariusza. #1 Przed podróżą Zanim pojedziesz w daleką […]

10 prostych zasad pierwszej pomocy, o których musisz pamiętać

Znajomość podstawowych zasad dotyczących pierwszej pomocy może naprawdę uratować komuś życie. Kiedy znajdziesz się w sytuacji kryzysowej, dobrze wiedzieć jakie kroki należy podjąć, aby nie zrobić komuś krzywdy, lecz wręcz przeciwnie, przyczynić się do jak najszybszego udzielenia fachowej pomocy. Oto kilka ważnych rzeczy, które każdy z nas powinien wiedzieć aby uratować ludzkie życie! #1 Oparzenia […]

Jak poprawnie wykonać zastrzyk? Ta wiedza może uratować życie bliskiej osoby

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której wiedza na temat tego jak poprawnie wykonać zastrzyk może uratować, życie bliskiej osoby. Warto więc wiedzieć czego nie robić, a czego unikać podczas wykonywania zastrzyku domięśniowego. Pamiętaj, że zastrzyki należy robić tylko w nagłych wypadkach, ale jeśli będziesz musiał go zrobić, teraz nie będziesz musiał […]

Zawodowy pilot zdradza sposób jak przetrwać katastrofę samolotu

Za każdym razem gdy wsiadasz do samolotu stewardesy dokładnie pokazują, co powinno się robić w sytuacji kryzysowej, ale bądź ze sobą szczery i odpowiedz kiedy starałeś się uważać podczas ich prezentacji? W tym czasie pewnie przysypiasz, czytasz książkę lub słuchasz muzyki i wolisz nie zastanawiać się co by się stało, gdyby jednak doszło do podniebnej […]