12 błędów, które natychmiast psują dobre pierwsze wrażenie. Więcej ich nie popełnisz!

Według badań, pierwsze wrażenie na temat drugiej osoby wytwarza się w naszym umyśle już po pierwszych 7 sekundach od spotkania. Jeśli wybierasz się na rozmowę o pracę, manager może podjąć decyzję już w 30 sekund! Aby uniknąć wtopy, która psuje pierwsze wrażenie i aby podwyższyć szansę znalezienia pracy, przyjaciela, klienta lub życiowego partnera, warto zapoznać się z 12 najczęściej popełnianymi błędami.

#1 Uścisk dłoni

Uścisk dłoni skutecznie potrafi zniszczyć dobre pierwsze wrażenie. Według danych, ludzie ze słabym uściskiem ręki są oceniani jako nieśmiali, niepewni, mniej otwarci na nowe kontakty oraz jako osoby z brakiem doświadczenia. Częstym błędem jest również trzymanie czyjeś dłoni zbyt długo. Jeśli chcesz odnieść pełen sukces, podaj dłoń zdecydowanym ruchem i trzymaj ją nie dłużej niż 2 sekundy.

#2 Złe ułożenie rąk

Gdy już usiądziesz pamiętaj o odpowiedniej postawie. Ułóż ręce na kolanach, ale nie chowaj dłoni do kieszeni, ponieważ to sugeruje, że możesz coś ukrywać. Jeśli położysz ręce na stole, nie ściskaj zbyt mocno dłoni. Raczej staraj się nie siadać w takiej pozycji, może to zostać odebrane jakbyś chciał przejąć kontrolę nad przebiegiem rozmowy.

#3 Żucie gumy

Jeśli ktoś widzi Cię po raz pierwszy i akurat żujesz gumę, możesz zostać uznany za osobę niedojrzałą, lekkomyślną i źle wychowaną. Żucie gumy jest bardzo złym pomysłem, dlatego jeśli wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną i boisz się, że masz nieświeży oddech, lepiej weź miętówkę lub wyrzuć gumę przed rozmową. Z drugiej strony osoby, które żują gumę są odbierane jako bardziej przyjazne i potrafiące dostosować się do wielu sytuacji.

#4 Unikanie kontaktu wzrokowego

Kontakt wzrokowy to bardzo potężne narzędzie jeśli chodzi o zbudowanie dobrego pierwszego wrażenia. Według badań, osoby które utrzymują kontakt wzrokowy są uważane za inteligentne i pewne siebie. Ci którzy unikają patrzenia w oczy, są oceniani jako mniej szczerzy, nieatrakcyjni i niepewni siebie.

#5 Bawienie się swoimi włosami

Według badań kobiety dotykają swoich włosów nawet 18 razy dziennie, jednak bawienie się nimi może wysyłać sprzeczne sygnały. Przeważnie jest to technika wykorzystywana podczas flirtu, jednak może być ona uważana również za objaw niepewności, stresu, dyskomfortu oraz niskiej samooceny.

#6 Zły temat rozmów

Jak pewnie wiesz jest sporo tematów tabu, których nie wypada poruszać podczas pierwszego spotkania. Unikaj rozmów na temat problemów zdrowotnych, pieniędzy, religii, byłych szefów, byłych partnerów, polityki oraz problemów życia osobistego. Staraj się nie skupiać rozmowy tylko na sobie i nie zapominaj słuchać swojego rozmówcy.

#7 Naruszanie przestrzeni osobistej

Przestrzeń pomiędzy Tobą a Twoim rozmówcą powinna być taka, aby każdy z Was czuł się swobodnie. Według badań istnieją 4 rodzaje przestrzeni osobistej. Przestrzeń podczas służbowego spotkania powinna wynosić między 120 cm do 360 cm. Jeśli jesteś zbyt blisko drugiej osoby możesz zostać odebrany jako ktoś agresywny, z kolei stojąc za daleko wzbudzasz brak zainteresowania.

#8 Tworzenie rozpraszających dźwięków

Wszystkie rozpraszające dźwięki takie jak tupanie stopami, uderzanie palcami w stół, strzelanie palcami itp, mogą denerwować Twojego rozmówcę. Stukanie w stół może sugerować zdenerwowanie, irytacje, niecierpliwość lub fakt, że kłamiesz lub chcesz zirytować innych. Strzelanie palcami może pomóc Ci rozładować stres, jednak jest to jeden z najgorszych i najbardziej denerwujących dźwięków.

#9 Nieustanne sprawdzanie swojego zegarka lub telefonu

Przeciętny człowiek sprawdza swój telefon blisko 110 razy dziennie! Nie od dziś wiadomo, że zerkanie na ekran swojego smartphone’a lub wyświetlacz zegarka w trakcie rozmowy jest bardzo nietaktowne. Może to oznaczać, że jesteś znudzony i chcesz już skończyć spotkanie. Położenie telefonu na stole również świadczy o braku zainteresowania oraz zaangażowania w rozmowę.

#10 Zapominanie imion

To dość żenujące zapomnieć jak ma na imię Twój rozmówca, zwłaszcza gdy on pamięta jak Ty się nazywasz. Jeśli jesteś kiepski w zapamiętywaniu imion po prostu powtórz je po usłyszeniu mówiąc „Cześć Aniu, miło mi Cię poznać.” Nie używaj wymówek typu „jestem kiepski w zapamiętywaniu imion”, jeśli jesteś zainteresowany drugą osobą, jej imię na pewno zostanie w Twojej głowie.

#11 Spóźnianie się

Kiedy przyjeżdżasz spóźniony od razu można Cię uznać za osobę niepoważną, która źle planuje swój czas, jest niekomunikatywna i nie szanuje czasu innych. Zarządzaj swoim czasem w taki sposób, aby się nie spóźniać, ani nie spieszyć – nawet jeśli przyjedziesz na czas, ze względu na pośpiech, możesz mieć problem z koncentracją.

#12 Zły ubiór

Według statystyk aż 55% pierwszego wrażenia jest oparte na naszym ubiorze. Niektóre badania tłumaczą, że oprócz odzieży, należy wziąć pod uwagę nasz wzrost, wagę, kolor włosów, makijaż, które również świadczą o naszym zachowaniu oraz zaangażowaniu. Jeśli spotykasz kogoś po raz pierwszy staraj się dobrać naturalny strój, nie używaj zbyt intensywnych perfum i pamiętaj o odpowiedniej higienie.