×

W Łodzi otworzył się sklep, w którym kupisz bez plastikowych opakowań

Długo zastanawiałam się czy robienie zakupów bez zbędnych plastików jest możliwe. W sklepach wciąż wielu z nas korzysta z płatnych reklamówek czy foliówek do spakowania owoców. Produkty spożywcze pakowane są w plastikowe opakowania, a rachunki są drukowane na woskowanych kartkach. I choć można spotkać ludzi, którzy próbują wyeliminować tworzywa sztuczne podczas zakupów, to wciąż znajdują się oni w mniejszości. Dlatego cieszy myśl, że w Łodzi powstał pierwszy lokal, w którym zakupy zrobimy „na wagę”, przychodząc z własnymi pojemnikami.

W sklepie „Na Gramy”, który otworzył się przy ulicy Piotrkowskiej, możesz kupić produkty spożywcze, a zakupy wykonasz w duchu „Zero waste”. Wystarczy, że przyniesiesz swój własny pojemnik np. słoik, pudełko lub ekologiczny woreczek, i przesypiesz do środka wszystko co potrzebujesz. Asortyment „Na Gramy” jest ekologiczny oraz dobrej jakości, a co także istotne – w niskiej cenie. Zakupy „zero waste” często kojarzą nam się z wysokimi cenami, jednak dzięki hurtowej ilości produktów, w Łodzi żywność kupimy w cenach niemal identycznych do tych jakie są w supermarketach.

Oprócz produktów spożywczych, w sklepie „Na Gramy” możemy znaleźć środki czystości m.i n. proszek do prania, mydło, sodę oczyszczoną czy środki do zmywarki, płyny do prania czy produkty do czyszczenia blatów. Właściciele tego miejsce sukcesywnie będą poszerzać ofertę sklepu.

W następnych miesiącach w sklepie ma pojawić się pierwszy w Polsce automat, w którym będzie można kupić ekologiczne środki czystości w płynie. w Cosmetomacie klienci będą mogli napełnić swoje pojemniki wybranymi płynami, a następnie dokonać płatności. Obecnie „Na Gramy” posiada na stanie dezodoranty w kremie, szampony w kostce czy peelingi do ciała oraz pasty do zębów w szkle.

Oprócz tego w sklepie dostępne są ekologiczne produkty, które pozwalają zmniejszyć ilość śmieci produkowanych w codziennym życiu. „Na Gramy” posiada szczoteczki bambusowe, ekologiczne patyczki do uszu wykonane z bambusa, metalowe, słomiane i bambusowe rurki do napojów, kubeczki menstruacyjne, wielorazowe podpaski oraz woskowijki, o których wspominałam już na naszej stronie.

W sklepie dostępne są także darmowe torby papierowe, w których można zabrać swoje zakupy a także zwrotne słoiki. W trakcie robienia zakupów można wziąć ze sobą darmowy słoik, a przy kolejnej wizycie w sklepie zwrócić niepotrzebne słoiki – w ten sposób także inni klienci sklepu będą mogli skorzystać ze szklanego opakowania, z którego Ty już nie korzystasz. „Na Gramy” ma także skrzynkę z torbami paperowymi, bawełnianymi i plastikowymi.

Sklep znajduje się przy ul. Piotrkowskiej 34 i jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 10-19, a także w soboty od 10 do 15.

Zobacz także:

1) Rzeszowska kawiarnia znalazła ekologiczny zamiennik dla plastikowych rurek

2) Ekologia w życiu codziennym – 10 inspiracji jak być EKO

3) Design i recykling łączą siły. Oto jak ponownie wykorzystać plastik z butelek

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować