×
Wirtualna Polska

Pierwszy nawóz, jaki powinny dostać pomidory po posadzeniu do gruntu

Ten śmierdzący nawóz pokochają Twoje pomidory. Dzięki niemu warzywa będą rosły jak szalone, a Ty zbierzesz wyjątkowo obfite plony.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Pomidory są dość kapryśne w uprawie. One lubią regularne podlewanie, a także stałe nawożenie (zwłaszcza wtedy, kiedy zawiązują się ich owoce). Właśnie wtedy pomyśl o zrobieniu naturalnego wspomagacza. Do tego celu wykorzystaj pokrzywę, którą znajdziesz bez trudu na łąkach, przy drodze czy w rowach.

Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy?

Nawóz z pokrzywy ma intensywną woń, która nie należy do najprzyjemniejszych. Dlatego też ten typ odżywki zwie się gnojówką. Jak ją przygotować? Najpierw weź 1 kg pokrzywy. Do tego celu najlepiej nadadzą się młode rośliny, które jeszcze nie zaczęły kwitnąć. Przygotuj również 10 litrów wody. Idealna będzie tutaj deszczówka. Zacznij od pocięcia pokrzywy. Fragmenty rośliny włóż do plastikowego pojemnika i zalej wodą. Tak przygotowaną miksturę odstaw w zacienione miejsce. Powinno się znajdować z dala od domu, bo gnojówka wydziela nieprzyjemny zapach. Możesz nieco go złagodzić, dodając do nawozu mączkę bazaltową. Dodatkowo wzbogaci ona nawóz w potas. Cała odżywka musi sfermentować. Długość tego procesu zależy od temperatury powietrza. Z pewnością potrawa to tydzień lub dwa. Jeżeli słupek rtęci wzrośnie, to automatycznie fermentacja zostanie przyspieszona. Musisz też pamiętać o tym, aby codziennie mieszać gnojówkę.

śmierdzący nawóz, fot. gettyimages

śmierdzący nawóz, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Pryskam drzewa owocowe, zanim się zazielenią. Jaja i larwy mszyc giną

Jak podlewać gnojówką pomidory?

Jeśli zauważysz, że gnojówka przestanie się wreszcie pienić, to znak, że jest ona gotowa do użytku. Wówczas rozcieńcz ją wodą w proporcji 1:10. Tak przygotowanym preparatem podlewaj swoje pomidory co dwa tygodnie. Musisz pamiętać, aby gnojówkę koniecznie rozrzedzić, w przeciwnym razie doprowadzisz do przenawożenia warzyw. Regularne odżywianie pomidorów pokrzywowym specyfikiem znacznie poprawi ich kondycję. Wszystko dlatego, że pokrzywy są bogate w wiele pierwiastków. Te rośliny zawierają magnez, żelazo, azot, wapń, potas, krzem, a także sole mineralne. Właśnie te składniki sprawią, że pomidory zaczną obficiej kwitnąć, szybciej rosnąć, a także będą rzadziej atakowane przez choroby grzybowe. Ten nawóz idealnie nada się do podlewania roślin, które uprawiasz w gruncie oraz w doniczkach.

śmierdzący nawóz, fot. gettyimages

śmierdzący nawóz, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: 10 domowych sposobów na mszyce. Szybko znikną z roślin w ogrodzie!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować