×

Pies w lesie tylko na smyczy! 7 powodów, które powinny przekonać każdego właściciela czworonogów

Nie ma chyba nic przyjemniejszego niż spacer ze swoim psem po lesie. Jednak nawet na łonie natury musisz przestrzegać pewnych zasad.

Kamracik/pixabay

Kanapowy pies w lesie

Każdy pies ma naturę łowcy. To drapieżnik, któremu instynkt podpowiada, że powinien polować i zabijać swoje ofiary. Dodatkowo las nie jest naturalnym środowiskiem dla psa domowego, dlatego podczas spaceru wśród drzew nie należy pozwalać swojemu pupilowi na wszystko.

Tadeusz Lakota/unsplash

Pies tylko na smyczy

Po lesie należy spacerować z psem na smyczy. Za załamanie tego zakazu grozi mandat od 20 do 5000 PLN. Nie wolno pozwolić mu na beztroskie bieganie wśród drzew i zapuszczanie się w knieje. Wszystko dlatego, że psy mogą:

  • płoszyć dzikie zwierzęta, a nawet przyczyniać się do ich śmierci,
  • straszyć innych ludzi obecnych w lesie,
  • zwyczajnie zgubić drogę,
  • spotkać większego i groźniejszego zwierza od siebie (dzik, wilk, niedźwiedź), który zaatakuje pupila,
  • wybiec na ruchliwą drogę i wpaść pod koła samochodu,
  • złapać się we wnyki,
  • wywoływać niepokój i strach wśród dzikich zwierząt (nawet przez chwilę goniona i spłoszona sarna może zdechnąć z powodu stresu).
Rūta Celma/unsplash

Woda zawsze w pogotowiu

Podczas wyprawy do lasu weź dla swojego pupila miskę oraz wodę. Dodatkowo załóż mu obrożę odstraszającą kleszcze (możesz też użyć specjalnego sprayu na insekty). Jeśli planujesz w lesie biegać lub jeździć na rowerze, to kup smycz z amortyzatorem. Natomiast po powrocie do domu, koniecznie obejrzyj swojego psa i sprawdź czy nie złapał kleszczy.

pinterest

Zabierasz swojego psa na wycieczki po lesie?

Źródła: www.lasy.gov.pl

Może Cię zainteresować