×
Wirtualna Polska

Plogging! Proekologiczny trend fitness dla wszystkich ludzi kochających ruch i… środowisko!

Bieganie w plenerze stało się w naszym kraju bardzo popularne. Wiele osób wybiera ten rodzaj aktywności fizycznej. A może intensywne spalanie kalorii połączyć z dbaniem o środowisko? To jest możliwe!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Walka ze śmieciami

Za tajemniczą nazwą plogging kryją się bardzo dobre praktyki. To połączenie joggingu ze zbieraniem śmieci. Ta niezwykle prosta w swoim zamyśle forma aktywności, narodziła się w Szwecji. Za jej pomysłodawcę uznaje się aktywistę Erika Ahlströma. Mężczyzna postanowił rozprawić się ze śmieciami zalegającymi na ulicach Sztokholmu. Podczas biegania zawsze miał przy sobie worek, który zapełniał znajdywanymi na chodnikach i trawnikach odpadkami. O swojej działalności informował znajomych, a z czasem grupa biegaczy-ekologów zaczęła się powiększać. Obecnie ten trend jest bardzo popularny w całej Szwecji.

ujinpres / instagram

ujinpres / instagram

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wspólny ekojogging

Sama nazwa plogging wywodzi się od dwóch słów. To kreatywne połączenie wyrazu jogging ze szwedzkim plocka, które oznacza podnosić, zbierać. Obecnie ta proekologiczna forma aktywności fizycznej jest praktykowana w całej Europie. Grupy ludzi umawiają się za pomocą mediów społecznościowych na wspólne ploggowanie. 😉 Dzięki tej fantastycznej inicjatywie z parkowych alejek znikają niedopałki, butelki czy papierki.

Ekologia i fitness

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

W Polsce plogging także zaczyna zdobywać swoich zwolenników. W większych miastach od czasu do czasu organizowana są wydarzenia łączące wspólne bieganie ze zbieraniem śmieci. Informacje o nich zamieszczane są najczęściej na Facebooku. Dzięki ploggingowi każdy może pomóc naszej planecie i sprawić, że plastik nie trafi do żołądków zwierząt.

Sprzątanie ziemi podczas spaceru

Jeśli nie przepadasz za bieganiem, to także na spacer możesz wybrać się z workiem w poszukiwaniu odpadków. Takie sprzątanie planety też ma swoją nazwę. To plalking. Słowo powstało w wyniku połączenia wyrazu plock i walking (z ang. chodzenie).

uselessplastic/ instagram

uselessplastic/ instagram

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Co myślisz o ploggingu? Zaczniesz go uprawiać?

Składany rower, który zmieści się w walizce.

Zrób kwiaty z papieru.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: sklep.jack-wolfskin.pl

Może Cię zainteresować