×
Wirtualna Polska

Za rzadko podlewana Świąteczna choinka pali się 3 razy szybciej od gazety!

Któż z nas nie uwielbia świątecznego nastroju, na który składają się świąteczne ozdoby, światełka, prezenty, a przede wszystkim choinka. Czar pryska, kiedy świąteczne drzewko nagle staje w płomieniach! Oczywiście nikomu tego nie życzymy, jednak warto dowiedzieć się, co zrobić, aby nie dopuścić do tego typu sytuacji. Pamiętaj, że palące się w pomieszczeniu drzewko bardzo szybko może zając cały budynek!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Naukowcy z National Institite of Standards and Technology przygotowali krótki filmik, który pokazuje, jak szybko może spłonąć suche drzewko.

Today’s TMJ4

Today’s TMJ4

Płomienie bardzo szybko rozeszły się po całym pokoju podpalając wszystko, co napotkały na swojej drodze. Wszystko wyglądało zupełnie inaczej w przypadku… podlewanego drzewka – zauważ, że nie paliło się ono praktycznie wcale. Wniosek? Podlej świąteczną dekorację dużą ilością wody, aby nie została zmieniona w tykającą bombę.

Warto zaznaczyć, że w nagraniu zostały wykorzystane prawdziwe drzewka.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Oczywiście, choinki bardzo rzadko stają w płomieniach. Statystyki pokazują, że rocznie zapala się około 200 świątecznych drzewek stojących w domach. Jak to możliwe? Powodem bardzo często są źle zabezpieczone przewody elektryczne lub zbyt blisko znajdujące się źródło ciepła.

Jak zapobiec pożarowi? Oto kilka wskazówek od National Fire Protection Association:

  • umieść drzewko co najmniej metr od źródła ciepła
  • ustaw drzewko tak, aby nie blokowało żadnych drzwi
  • podlewaj drzewko CODZIENNIE
  • wyłączaj wszystkie lampki przed pójściem spać lub przed wyjściem z domu
<a href= National Fire Protection Association">

National Fire Protection Association

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

W przypadku zakupu sztucznych drzewek, upewnij się, że są one ognioodporne i wystrzegaj się lampek, które zawierają części metalowe – unikniesz możliwości porażenia prądem.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki Wam się przydały i przyczynią się do spędzenia spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska