Kategorie LajfhakiOrganizacja

Za rzadko podlewana Świąteczna choinka pali się 3 razy szybciej od gazety!

Któż z nas nie uwielbia świątecznego nastroju, na który składają się świąteczne ozdoby, światełka, prezenty, a przede wszystkim choinka. Czar pryska, kiedy świąteczne drzewko nagle staje w płomieniach! Oczywiście nikomu tego nie życzymy, jednak warto dowiedzieć się, co zrobić, aby nie dopuścić do tego typu sytuacji. Pamiętaj, że palące się w pomieszczeniu drzewko bardzo szybko może zając cały budynek!

Naukowcy z National Institite of Standards and Technology przygotowali krótki filmik, który pokazuje, jak szybko może spłonąć suche drzewko.

Za rzadko podlewana Świąteczna choinka pali się 3 razy szybciej od gazety!
Today’s TMJ4

Płomienie bardzo szybko rozeszły się po całym pokoju podpalając wszystko, co napotkały na swojej drodze. Wszystko wyglądało zupełnie inaczej w przypadku… podlewanego drzewka – zauważ, że nie paliło się ono praktycznie wcale. Wniosek? Podlej świąteczną dekorację dużą ilością wody, aby nie została zmieniona w tykającą bombę.

Warto zaznaczyć, że w nagraniu zostały wykorzystane prawdziwe drzewka.

Oczywiście, choinki bardzo rzadko stają w płomieniach. Statystyki pokazują, że rocznie zapala się około 200 świątecznych drzewek stojących w domach. Jak to możliwe? Powodem bardzo często są źle zabezpieczone przewody elektryczne lub zbyt blisko znajdujące się źródło ciepła.

Jak zapobiec pożarowi? Oto kilka wskazówek od National Fire Protection Association:

  • umieść drzewko co najmniej metr od źródła ciepła
  • ustaw drzewko tak, aby nie blokowało żadnych drzwi
  • podlewaj drzewko CODZIENNIE
  • wyłączaj wszystkie lampki przed pójściem spać lub przed wyjściem z domu
Za rzadko podlewana Świąteczna choinka pali się 3 razy szybciej od gazety!
National Fire Protection Association

W przypadku zakupu sztucznych drzewek, upewnij się, że są one ognioodporne i wystrzegaj się lampek, które zawierają części metalowe – unikniesz możliwości porażenia prądem.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki Wam się przydały i przyczynią się do spędzenia spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

Źródło: tiphero.com | Fotografie: nfpa.org