×

Pluskwy domowe – jak zażegnać problem?

Przyroda kryje mnóstwo mniej lub bardziej dziwnych, a także bardziej lub mniej uciążliwych żywych organizmów. Należą do nich zarówno ssaki, jak i ptaki, ale także wszelkiego rodzaju robaki. Latem nikogo nie dziwi widok przeróżnych much i larw, latających i pełzających dookoła. Niespecjalnie szokuje także ich widok w mieszkaniu – wystarczą otwarte okna, by przedostał się przez nie nieproszony gość. Komary, osy, muchy, a nawet kleszcze – wszystkich tych robaków spodziewamy się latem najczęściej. Co jednak w przypadku, gdy w naszym domu odkryjemy obecność pluskiew? Skąd biorą się pluskwy domowe? Jak się ich pozbyć?

Czym są i skąd się biorą pluskwy domowe?

Pluskwy swoim wyglądem przypominają nieco kleszcza, są jednak od niego większe – osiągają długość około 4mm. Mają one brązowo-czerwoną barwę, a przy tym są płaskie i owalne. Owady te są typowymi pasożytami – żywią się krwią zarówno ludzi, jak i zwierząt. Dzięki swojemu płaskiemu kształtowi, są wszędobylskie: wszędzie zmieszczą się bez najmniejszego problemu. W warunkach domowych przesiadują najczęściej we wszelkich ciasnych i głębokich miejscach, a więc w szczelinach i pęknięciach. Bardzo często spotyka się je w materacach oraz na łóżkach. Równie chętnie osiedlają się w szczelinach mebli, ale można spotkać je także w tkaninach. Chętnie zagnieżdżają się w pobliżu człowieka, ponieważ jest on ich żywicielem. Pluskwy, z racji tego, że są pasożytami, przesiadują na lub w pobliżu źródeł pożywienia – a więc na ciele i ubraniach ludzi, a także w sierści zwierząt. Na inne organizmy przenoszą się bardzo szybko – po prostu przeskakując. O złapanie pluskiew nietrudno zwłaszcza w wielkich miastach, gdzie znajdują się ogromne skupiska ludzi. Wystarczy nocować w miejscu o wątpliwym standardzie higieny, by do domu wrócić z problemem. Ugryzienie pluskwy bardzo często mylone jest z ugryzieniem komara czy pająka, a nawet z objawami alergii. Gryzą one na nieowłosionych lub bardzo mało owłosionych partiach skóry, pozostawiając swędzące zaczerwienienie. Momentu wbicia aparatu ssąco-kłującego nie czujemy, ponieważ pluskwy wstrzykują substancję znieczulającą. Po wypiciu dostatecznej ilości krwi, po prostu odczepiają się od żywiciela i spadają. Właśnie dlatego na łóżku i ubraniach można zauważyć ślady krwi – to pozostałość po przypadkowym rozgnieceniu owada.

Pluskwy domowe – jak się ich pozbyć?

pluskwy domowe

Obecność pluskiew w swoim domu dość łatwo zaobserwować – najczęściej pozostawiają one białe pręgi na ciele, szczególnie w okolicach talii. Sposoby zwalczania tych owadów są różne – w każdym przypadku najważniejsze jest jednak dokładne oczyszczenie pomieszczenia. W tym celu należy wyprać dokładnie wszystko, co nadaje się do prania: dywany, ubrania, pościele, zasłony oraz obuwie. Pranie musi być wykonane w wysokiej temperaturze. Przedmioty, których nie możesz wyprać w pralce, oddaj do pralni chemicznej lub wyparz. Wszystkie miejsca, w których mogą przebywać pluskwy, także musisz dokładnie wyczyścić – szczeliny za listwami, ramy obrazów, a także pęknięcia w meblach. Jeśli czegoś nie da się wyczyścić, musisz to niestety wyrzucić (szczególnie meble). Konieczne może być także wymycie szaf i szuflad od środka. Im więcej miejsc i zakamarków wyczyścisz, tym większe prawdopodobieństwo, że pluskwy nie wrócą. Wszelkie szczeliny musisz uszczelnić (na przykład silikonem). Pluskwy giną w wysokiej temperaturze, dlatego jeśli masz możliwość, szczeliny, łóżka i dywan wyczyść gorącą parą. Możesz też użyć środka owadobójczego, jednak niektóre pluskwy są dość odporne na takie specyfiki. Problem ostatecznie i skutecznie rozwiązuje wynajęcie specjalisty, który dysponuje specjalnymi środkami zwalczającymi pluskwy.

Może Cię zainteresować