×
Wirtualna Polska

Po tym poznasz, że złodziej planuje włamanie do twojego domu

Głowna Komenda Policji opublikowała zatrważające statystyki. Z roku na rok dochodzi do coraz większej ilości kradzieży z włamaniem. Jak się okazuje, złodzieje często pozostawiają subtelne znaki przed włamaniem. Jeśli zauważysz któryś z nich, miej się na baczności.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Rabunek to nie taka prosta sprawa. Złodzieje często planują je miesiącami, odpowiednio się do tego przygotowując. Jednym z najważniejszych punktów jest znalezienie „odpowiedniego” domu, czyli takiego, w którym znajdują się cenne rzeczy. Żeby to sobie ułatwić, rabusie potrafią podać się za pracownika sieci elektrycznej, osiedlowego hydraulika, a nawet za dzielnicowego. Niektórzy są na tyle bezczelni, że niezauważalnie naznaczają drzwi mieszkań, aby ułatwić sobie rabunek. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Włamanie — jak się przed nim ustrzec?

Zacznijmy od podstaw. Po każdym wejściu do domu zamykaj za sobą drzwi na klucz. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby złodziej bezszelestnie zakradł się do korytarza, pozbawiając nas, chociażby, torebki. A skoro już o torebce mowa — nigdy nie trzymaj jej w przedpokoju tak jak portfela, czy innych cennych rzeczy. Naprawdę doświadczony rabuś jest w stanie ukraść je w biały dzień.

Sytuacja ma się nieco inaczej w przypadku domów jednorodzinnych. Złodzieje potrafią mieć tupet i nierzadko znaczą nasze furtki czy drzwi dziwnymi symbolami, za którymi kryje się głębsze znaczenie. Jeśli zauważysz, że na twojej posesji pojawiła się naklejka czy też rysunek przypominający krzyż, diament, trójkąt, pięć małych kółek, zygzak czy literę alfa, miej się na baczności. To znak, że złodzieje robili rozeznanie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Włamanie, fot. Adobe Stock

Włamanie, fot. Adobe Stock

Zobacz również: Złodzieje nie chcą, byś znał ten trik. Przez to szukają kosztowności jak igły w stogu siana

Co oznaczają poszczególne symbole?

Choć pozornie mogłoby się wydawać, że żaden z tych symboli nic nie znaczy, prawda jest zgoła inna. Znak krzyża na furtce oznacza, że złodzieje planują włamać się do twojego mieszkania. Wówczas warto skontaktować się z policją, a dla pewności, zamontować kamery, nawet atrapy, które działają na rabusiów niczym straszak. Kolejny znak, diament, oznacza, że budynek nie jest zamieszkiwany, co jest równoznaczne z tym, że nie ma tu czego szukać.  Z kolei pięć małych kółek to znak, że mieszkańcy są bogaci, zygzak — dom jest pilnowany przez psa, a litera alfa ostrzega przed tym, że dom zabezpieczony jest alarmem. Jeśli widzisz któryś z tych znaków u siebie czy u sąsiada, koniecznie zawiadom służby porządkowe.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Włamanie, fot. Adobe Stock

Włamanie, fot. Adobe Stock

Zobacz również: Znalazłeś przy drzwiach kartony? To znak, że złodziej obserwuje twój dom

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować