×

Pochłaniacz wilgoci za 4 zł. Zrób go sam – unikniesz problemów z pleśnią!

Wilgoć może wkraść się do naszego domu przez nieszczelne okna lub niesprawną wentylację. Razem z nią przychodzą również niechciani goście – pleśń i grzyby. Zablokuj im drogę umieszczając na swoim parapecie tani i skuteczny pochłaniacz wilgoci.

To nie tylko kwestia ładnego wyglądu wnętrza. Obecność roztoczy w pomieszczeniu negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Jeśli zmagasz się z tym problemem, wcale nie musisz od razu sięgać po profesjonalny pochłaniacz wilgoci. Zrób go samodzielnie tanim kosztem!

Pochłaniacz wilgoci
Pochłaniacz wilgoci. Fot. Freepik.com

Jak samemu zrobić pochłaniacz wilgoci? Wybierz metodę, która najbardziej Ci odpowiada!

Nie potrzebujesz wymyślnych substancji, skomplikowanych umiejętności ani wyspecjalizowanego sprzętu. Przeczytaj i zdecyduj, która opcja zagości w Twoim domu.

RYŻ

Wystarczy, że weźmiesz woreczek suchego ryżu lub wsypiesz go do starej pończochy i położysz w wilgotnym miejscu. Możesz też udoskonalić ten sposób – dodaj do ryżu kilka kropel olejku eterycznego – stworzysz domowy odświeżacz powietrza!

"<yoastmark

SODA, SÓL LUB KREDA

Wsyp sodę do miseczki, przykryj gazą i odstaw tam, gdzie zbiera się wilgoć. Jeśli stwardnieje, będzie to oznaczało, że dostatecznie wchłonęła już zawilgocenie i trzeba ją wymienić na świeżą. Spróbuj też zastąpić ją solą lub sproszkowaną kredą.

Sól możesz też wsypać do gazy – zadziała tak samo dobrze. Ale uważaj, podczas pochłaniania wody będzie się rozpuszczać. Warto więc umieścić taką „sakiewkę” na jakimś talerzyku, aby nie narobić sobie bałaganu.

KWIATY POCHŁANIAJĄCE WILGOĆ

Jaki pochłaniacz wilgoci do domu wybrać? Taki, który będzie też piękną ozdobą! Umieść na swoim parapecie paproć, skrzydłokwiat lub różę jerychońską. Każda z tych roślin będzie Ci pomocna.

 

Pochłaniacz wilgoci Fot. Freepik

 

Jak zapobiegać wilgoci?

Zamiast walczyć z wilgocią, zadbaj o to, aby się nie pojawiała. Zacznij od stosowania kilku nawyków:

  • Kontroluj stan swojej wentylacji.
  • Regularnie wietrz mieszkanie.
  • Dokładnie wycieraj miejsca, w których używasz wody (zlew, wanna, prysznic, umywalka).

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, poczytaj też o 5 naturalnych pochłaniaczach wilgoci, które pomogą Ci walczyć z pleśnią w pomieszczeniach.

Może Cię zainteresować

zamknij