×
Wirtualna Polska

Po kolorze żółtka możesz dowiedzieć się wiele na temat pochodzenia jajka

Nigdy nie wiadomo czego się spodziewać po rozbiciu jajka. Ogólnie mamy nadzieję, że to co znajdziemy w środku to zwyczajne żółtko i białko zamiast zarodka. Gdy już wszystko jasne i widzimy, że nic niezwykłego nie kryło się w środku nie zaprzątamy sobie głowy tym tematem. Właśnie, czy poświęcamy wystarczająco dużo uwagi jakiego właściwie koloru są żółtka jajek? Jak się okazuje ten szczegół może znaczyć więcej niż myślisz.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kolor żółtka często różni się w zależności skąd jajko pochodzi. To nie jest przypadek. Kolor żółtka jest bezpośrednią konsekwencją pokarmu spożywanego przez kurę, która to jajko zniosła.

jaja-1

Już pędzimy z wyjaśnieniami. Im ciemniejsze żółtko, tym więcej składników odżywczych zawiera. Na ogół znaczy to też, że są zdrowsze.

Dieta kury jest bardziej różnorodna, nie tylko składa się z kukurydzy i zboża, ale również warzyw. Zazwyczaj kury karmione w ten sposób pochodzą z wolnego wybiegu.

Większość jaj, które możemy znaleźć w hipermarketach pochodzi z ferm przemysłowych, w których dieta kur jest mocno ograniczona. W zasadzie jedzą tylko ziarno. Choć nie jest to szkodliwe dla nas, jaśniejsze żółtka dostarczają znacznie mniej składników odżywczych naszemu organizmowi.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

jaja

Bardziej zróżnicowana dieta zawiera znacznie więcej witamin takich jak A, która wpływa na nasze oczy i kości lub witamina E, która wspomaga krążenie. Również zdecydowanie więcej kwasów tłuszczowych omega-3, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Jaja z wolnego wybiegu zawierają również znacznie mniej tłuszczów nasyconych i cholesterolu, niż te z gospodarstw fabrycznych. Jaja z wolnego wybiegu są w zasadzie lepsze pod każdym względem, no, może oprócz ceny.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować