×
Wirtualna Polska

Podaj warzywom, aby dały lepsze plony. Wapń sprawi, że będą o wiele zdrowsze i silniejsze

Suplement wapnia dla roślin jest niezwykle istotny na etapie ich wzrostu. Warzywa potrzebują tego pierwiastka do prawidłowego rozwoju. Pobierają go z gleby, a jeżeli jest go za mało, to uprawy zmarnieją.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Warzywa muszą mieć dostarczony wapń, aby mogły dobrze się rozwijać i wydać obfite plony. Ten pierwiastek wpływa też na dobre ukorzenienie się roślin, a także zwiększa ich odporność na czynniki atmosferyczne czy choroby (zwłaszcza czarną zgniliznę). Dzięki takiej suplementacji warzywa pobierają większą ilość wody i składników mineralnych z gleby. Co więcej, ich ściany komórkowe stają się mocniejsze, a one same rosną równomiernie i zwyczajnie są dużo silniejsze.

Jak suplementować roślinom wapń?

Ogromnym źródłem wapnia są skorupki jaj. Najwięcej jest go w tych indyczych. Nie wystarczy jednak, że rozrzucisz je na ziemi pod sadzonkami. Najpierw musisz spowodować uwolnienie się z nich czystego wapnia. Wówczas rośliny bez trudu go sobie przyswoją. Jak to zrobić? Najpierw rozdrobnij skorupki w blenderze lub zmiel w młynku. Później zalej je octem spirytusowym. Taki roztwór pozostaw na ok. 2-3 tygodnie, ale co kilka dni mieszaj go. W tym czasie ze skorupek uwolni się wapń. Jeżeli zauważysz, że specyfik przestanie produkować bąbelki, będzie to znak, że cała reakcja się zakończyła i mieszaniną możesz już suplementować warzywa. Co więcej, ma ona neutralne pH i nie zakwasi gleby w ogrodzie. Do litra wody dodaj 2-4 łyżki wapnia w płynie. Całość przelej do zbiornika i po prostu spryskaj wszystkie rośliny. To najlepszy patent na dostarczenie im czystego wapnia.

suplement wapnia dla roślin, fot. gettyimages

suplement wapnia dla roślin, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Zrób ten domowy nawóz, a twoje truskawki zaczną rosnąć w szalonym tempie 

Co zrobić ze skorupkami jaj?

  • Skorupki nadają się nie tylko do pozyskiwania z nich wapnia. Odstraszą także ślimaki z twojego ogrodu. Rozsyp pokruszone na trasie ich przemarszu i wokół roślin. Ostrej bariery ze skorup z pewnością nie sforsują.
  • Dodatkowo zadziałają jak naturalny odkamieniacz. Najpierw wysusz skorupki w piekarniku, a następnie dodaj do nich sodę oczyszczoną, a także trochę octu. Takim środkiem usuniesz kamień z armatury.
suplement wapnia dla roślin, fot. gettyimages

suplement wapnia dla roślin, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Zakop to w ogrodzie. Róże zakwitną tak bujnie, że trudno będzie je okiełznać 

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować