×
Wirtualna Polska

Podlej tym niesfornego storczyka, a nareszcie zakwitnie. Pąki wyrosną jeden za drugim

To piękne, ale bardzo wymagające kwiaty. Często są problematyczne w hodowli. Sprawdź, co zrobić, żeby storczyk wreszcie zakwitł.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kwiaty te dodają każdemu wnętrzu elegancji przez egzotyczny kształt oraz nietypowe kolory kwiatostanów. Jednak często storczyki nie chcą zakwitnąć mimo naszych starań. Podpowiadamy, jak za pomocą domowego sposobu odżywić je, aby kwitły cały rok.

Co zrobić, żeby storczyk zakwitł?

Do odżywienia orchidei sprawdzi się skórka z cebuli, która jest bogata w wapń, potas, fosfor oraz magnez. Warto dodać, że ma ona także właściwości antyoksydacyjne, antyseptyczne oraz antybakteryjne. Przygotowanie należy rozpocząć od obrania kilku cebul z łupek, a następnie zalania ich 500 ml przegotowanej wody. Kiedy roztwór będzie stygł, należy przygotować wodę ryżową z 5 łyżek ryżu zalanych 1 l wody w temperaturze pokojowej. Na koniec wodę ze skórki cebuli dolewamy do wody ryżowej i dokładnie mieszamy. Połączenie ryżu z łupinami cebuli daje istną bombę witaminową, po której storczyki zakwitną szybko i okazale. Aby ją zaaplikować, wystarczy nacierać liście orchidei przygotowanym roztworem. Tak pozbędziesz się owadów oraz pleśni. Można też przelać odżywkę do butelki z atomizerem i spryskiwać nim liście przynajmniej dwa razy w miesiącu. Warto pamiętać też o dolnej części liści, na których często bytują pasożyty. Odżywka ta sprawdzi się również do podlewania kwiatów.

Co zrobić, żeby storczyk zakwitł? Fot. Genialne.pl

Co zrobić, żeby storczyk zakwitł? Fot. Genialne.pl

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Dodaj kilka kropel do wody i podlej storczyka. W mgnieniu oka obsypie się kwiatami!

Jak pobudzić storczyka?

Jeśli kwiat jest uparty i nie działają na niego odżywki, to należy wyciągnąć orchideę z doniczki i sprawdzić, czy jego korzenie nie są suche lub zgniłe. Wtedy należy je odciąć, a resztę opłukać pod bieżącą wodą i na koniec włożyć go do wysokiego dzbanka napełnionego wodą. W tym sposobie ważne jest, aby postawić kwiat w miejscu widnym na około 3 tygodnie. Po upływie tego czasu storczyk obsypie się kwiatostanami i będzie gotowy do przesadzenia.

Podpowiadamy, co zrobić, żeby storczyk zakwitł? fot. genialne.pl

Podpowiadamy, co zrobić, żeby storczyk zakwitł? fot. genialne.pl

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Odżywka dla storczyka z piwa

Piwo to nie tylko letni odżywczy napój, ale też znakomity składnik stymulujący wzrost orchidei.  Wystarczy 50 ml piwa wygazować w szklance, a następnie dodać 200 ml wody i poczekać kilka godzin, aby składniki dobrze się połączyły. Specyfik trzeba stosować raz na miesiąc do podlewania rośliny.

 

Zobacz również: Tak przywrócisz storczyka do życia. Zakwitnie nawet w środku zimy!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować