Kategorie Genialne

23 (nie)takie same rzeczy, które często można pomylić ze sobą. Różnice nie zawsze są oczywiste!

Niektóre gatunki zwierząt bądź słowa są niezwykle do siebie podobne, jednakże w praktyce diametralnie się różnią. Warto się z nimi zapoznać, aby móc błysnąć wiedzą w trakcie dyskusji bądź oglądania filmu przyrodniczego wspólnie z rodziną.

#1 Trujący a jadowity

Pixabay
Pixabay

W naszym świecie wiele rzeczy jest trujących dla człowieka (niektóre grzyby czy chociażby padlina), jednakże istnieją organizmy, które potrafią pożywiać się trującą dla nas materią. Toksyczność wynika z reguły z zawartości danego obiektu. Z kolei coś jadowitego wytwarza jad w konkretnym celu takim jak polowanie czy obrona.

#2 Emoji a emotikony

Pixabay
Pixabay

Wbrew pozorom to dwie różne rzeczy. Emoji powstały jako symbole graficzne oznaczające konkretne emotikony. Z kolei te drugie da się zapisać za pomocą poszczególnych znaków interpunkcyjnych.

#3 Kubek i filiżanka

Pixabay
Pixabay

Kubek to szeroko rozumiany pojemnik umożliwiający wypicie gorącej czekolady czy kawy. Z kolei filiżanka powstała do picia herbaty i jest zdecydowanie mniejsza od kubka. Zwykle jest także misternie zdobiona oraz bardzo delikatna.

#4 Żaba i ropucha

Pixabay
Pixabay

Te wyjątkowe płazy różnią się wieloma aspektami. Żaby z reguły żyją w wodzie bądź w pobliżu zbiornika wodnego. Poruszają się także za pomocą skoków i mają gładką skórę. Z kolei ropuchy mają skórę pokrytą chropowatą powierzchnią (zwykle wytwarza ona trujący śluz), porusza się bez użycia skoków oraz jest dużo masywniejsza od żaby.

#5 Szampan a wino musujące

Pixabay
Pixabay

Tak naprawdę szampan różni się od wina musującego wyłącznie tym, że ten pierwszy powstaje w regionie Szampanii. Jest on położony we Francji dokładniej w północno-wschodniej części kraju.

#6 Pancernik i łuskowiec (zwany także pangolinem)

Pixabay
Pixabay

Oba zwierzęta są pokryte pancerzem, jednak wyglądają one inaczej. Pancernik ma pancerz stworzony z charakterystycznych płyt. Z kolei łuskowiec swoją zbroję tworzy z pojedynczych łusek, które nachodzą na siebie. Do tego może pochwalić się imponującymi pazurami, którymi może bardzo zranić napastnika.

#7 Łódź i statek

Pixabay
Pixabay

Wbrew pozorom nie chodzi o miasto a o małą jednostkę pływającą. Łodzie mają poniżej 500 ton wagi i operują na małych zbiornikach wodnych bądź przy nabrzeżach. Z kolei statki to potężne jednostki powyżej 500 ton, które nie muszą obawiać się pełnego morza.

#8 Pomarańcze i mandarynki

Pixabay
Pixabay

Mandarynka to nieodłączny element w polskim domu na Święta. Pomarańcza czasem także zagości, ale popularnością ustępuje mniejszemu owocowi. Oba owoce należą do cytrusów, jednakże pomarańcza jest zdecydowanie większa i bardziej okrągła. Z kolei mandarynka jest bardziej spłaszczona po obu stronach i zwykle kupujemy je na wagę, a nie na sztuki.

#9 Mysz i szczur

Pixabay
Pixabay

Oba gryzonie potrafią dać się ludziom mocno we znaki, jednak różnią się od siebie diametralnie. Myszy są zdecydowanie mniejsze i różni je kształt uszów oraz pokryty sierścią ogon. Z kolei szczur posiada dużo większe rozmiary oraz łysy ogon, który wielu przeraża i obrzydza.

#10 Aligator i krokodyl

Pixabay
Pixabay

Wbrew pozorom te dwa prehistoryczne gady różnią się diametralnie w szczególności wyglądem. Krokodyl ma charakterystyczną, wydłużoną szczękę w kształcie litery V oraz jego zęby są nad wyraz dobrze widoczne, gdy zwierzę ma zamkniętą paszczę. Z kolei aligator ma szczękę o wiele krótszą i w kształcie litery U, a widoczne są tylko zęby z górnej linii.

#11 Muffinki a babeczki

Pixabay
Pixabay

Muffinki nie posiadają lukru w przeciwieństwie do babeczek.

#12 Stalaktyt i stalagmit

Pixabay
Pixabay

Stalaktyt wytwarza się na suficie jaskini, a z kolei stalagmit na jej podłodze.

#13 Pogoda i klimat

Pixabay
Pixabay

Pogoda to warunki atmosferyczne w danym momencie, które mogą utrzymywać się przez jakiś okres czasu. Z kolei klimat to szersze określenie, które dotyczy okresowych zmian pogodowych w wybranych regionach geograficznych.

#14 Motyl i ćma

Pixabay

Pixabay

Motyle mają proste skrzydła i są aktywne w dzień. Z kolei ćmy mają zwykle pierzaste czułki i mniej rozłożyste skrzydła, która ułatwiają łatwiejsze manewrowanie w trakcie nocnych wypadów.

#15 Beton a cement

Pixabay
Wikipedia

Wbrew pozorom w budownictwie te dwa słowa oznaczają dwie różne rzeczy. Beton służy jako zaprawa w trakcie budowy oraz za jego pomocą można tworzyć także inne struktury. Z kolei jednym ze składników betonu jest właśnie cement. Jest to hydrauliczne spoiwo mineralne, uzyskiwane sztucznie w cementowniach.

#16 Dżem i galaretka

Pixabay
Pixabay

Dżem powstaje z całej masy owoców, zaś galaretka powstaje na bazie soków owocowych i dodania do niej żelatyny.

#17 Pigułki i tabletki


Pixabay
Pixabay

Tabletki to skondensowana forma chemiczna, która sama w sobie zawiera lekarstwo bądź witaminy. Z kolei pigułki mają specjalną osłonę, która z reguły ulega rozpuszczeniu dopiero w żołądku. To umożliwia jej dostarczenie swojej zawartości w całości do wnętrza naszego ciała.

#18 Homar a rak


Pixabay
Pixabay

Raka i homara różnią miejsce zamieszkania. Raki znajdziemy w rzekach oraz zbiornikach słodkowodnych, a homary spotkamy w morzach oraz oceanach. Homary są także zdecydowanie większe od raków.

#19 Masło a margaryna

Pixabay
Pixabay

Masło powstaje na bazie mleka, margaryna z kolei na oleju roślinnym. To powoduje, że jest gotowa do użycia, nawet jeśli spędziła całą noc w lodówce.

#20 Zjednoczone Królestwo a Wielka Brytania

Wikipedia

Ludzie niezwykle często wymiennie używają tych dwóch haseł, choć sami nie wiedzą jaka jest różnica. Otóż Wielka Brytania składa się z Anglii, Szkocji i Walii. Zjednoczone Królestwo natomiast posiada wspomniane tereny, ale do tego dochodzi także Irlandia Północna.

#21 Lew morski i foka

Pixabay
Pixabay

Lwy morskie to drapieżniki, które upodobały sobie łowy na pingwiny. Mają dużo większe płetwy oraz gładką skórę. Z kolei foki mają krótsze kończyny oraz często pokryte są krótką sierścią, zapewniającą dobrą izolację przed zimnem.

#22 Alpaka i lama

Pixabay
Pixabay

Lamy to sporej to średniej wielkości zwierzęta, ważące nawet do 250 kg. Mają o wiele dłuższe nogi od alpak, które z reguły ważą około 60 kilogramów i wielkością bliżej im do owiec.

#23 Królik i zając

Pixabay
Pixabay

Króliki nie występują naturalnie w Polsce, są także bardziej krępe i mają krótkie łapki. Mają także charakterystyczne, pełne oczy. Z kolei zając to dziki mieszkaniec łąk, zwykle żyjący samotnie o długich nogach oraz uszach.

Znaliście różnicę pomiędzy tymi określeniami bądź zwierzętami?

Źródła: www.boredpanda.com