×

23 (nie)takie same rzeczy, które często można pomylić ze sobą. Różnice nie zawsze są oczywiste!

Niektóre gatunki zwierząt bądź słowa są niezwykle do siebie podobne, jednakże w praktyce diametralnie się różnią. Warto się z nimi zapoznać, aby móc błysnąć wiedzą w trakcie dyskusji bądź oglądania filmu przyrodniczego wspólnie z rodziną.

#1 Trujący a jadowity

W naszym świecie wiele rzeczy jest trujących dla człowieka (niektóre grzyby czy chociażby padlina), jednakże istnieją organizmy, które potrafią pożywiać się trującą dla nas materią. Toksyczność wynika z reguły z zawartości danego obiektu. Z kolei coś jadowitego wytwarza jad w konkretnym celu takim jak polowanie czy obrona.

#2 Emoji a emotikony

Wbrew pozorom to dwie różne rzeczy. Emoji powstały jako symbole graficzne oznaczające konkretne emotikony. Z kolei te drugie da się zapisać za pomocą poszczególnych znaków interpunkcyjnych.

#3 Kubek i filiżanka

Kubek to szeroko rozumiany pojemnik umożliwiający wypicie gorącej czekolady czy kawy. Z kolei filiżanka powstała do picia herbaty i jest zdecydowanie mniejsza od kubka. Zwykle jest także misternie zdobiona oraz bardzo delikatna.

#4 Żaba i ropucha

Te wyjątkowe płazy różnią się wieloma aspektami. Żaby z reguły żyją w wodzie bądź w pobliżu zbiornika wodnego. Poruszają się także za pomocą skoków i mają gładką skórę. Z kolei ropuchy mają skórę pokrytą chropowatą powierzchnią (zwykle wytwarza ona trujący śluz), porusza się bez użycia skoków oraz jest dużo masywniejsza od żaby.

#5 Szampan a wino musujące

Tak naprawdę szampan różni się od wina musującego wyłącznie tym, że ten pierwszy powstaje w regionie Szampanii. Jest on położony we Francji dokładniej w północno-wschodniej części kraju.

#6 Pancernik i łuskowiec (zwany także pangolinem)

Oba zwierzęta są pokryte pancerzem, jednak wyglądają one inaczej. Pancernik ma pancerz stworzony z charakterystycznych płyt. Z kolei łuskowiec swoją zbroję tworzy z pojedynczych łusek, które nachodzą na siebie. Do tego może pochwalić się imponującymi pazurami, którymi może bardzo zranić napastnika.

#7 Łódź i statek

Wbrew pozorom nie chodzi o miasto a o małą jednostkę pływającą. Łodzie mają poniżej 500 ton wagi i operują na małych zbiornikach wodnych bądź przy nabrzeżach. Z kolei statki to potężne jednostki powyżej 500 ton, które nie muszą obawiać się pełnego morza.

#8 Pomarańcze i mandarynki

Mandarynka to nieodłączny element w polskim domu na Święta. Pomarańcza czasem także zagości, ale popularnością ustępuje mniejszemu owocowi. Oba owoce należą do cytrusów, jednakże pomarańcza jest zdecydowanie większa i bardziej okrągła. Z kolei mandarynka jest bardziej spłaszczona po obu stronach i zwykle kupujemy je na wagę, a nie na sztuki.

#9 Mysz i szczur

Oba gryzonie potrafią dać się ludziom mocno we znaki, jednak różnią się od siebie diametralnie. Myszy są zdecydowanie mniejsze i różni je kształt uszów oraz pokryty sierścią ogon. Z kolei szczur posiada dużo większe rozmiary oraz łysy ogon, który wielu przeraża i obrzydza.

#10 Aligator i krokodyl

Wbrew pozorom te dwa prehistoryczne gady różnią się diametralnie w szczególności wyglądem. Krokodyl ma charakterystyczną, wydłużoną szczękę w kształcie litery V oraz jego zęby są nad wyraz dobrze widoczne, gdy zwierzę ma zamkniętą paszczę. Z kolei aligator ma szczękę o wiele krótszą i w kształcie litery U, a widoczne są tylko zęby z górnej linii.

#11 Muffinki a babeczki

Muffinki nie posiadają lukru w przeciwieństwie do babeczek.

#12 Stalaktyt i stalagmit

Stalaktyt wytwarza się na suficie jaskini, a z kolei stalagmit na jej podłodze.

#13 Pogoda i klimat

Pogoda to warunki atmosferyczne w danym momencie, które mogą utrzymywać się przez jakiś okres czasu. Z kolei klimat to szersze określenie, które dotyczy okresowych zmian pogodowych w wybranych regionach geograficznych.

#14 Motyl i ćma

Motyle mają proste skrzydła i są aktywne w dzień. Z kolei ćmy mają zwykle pierzaste czułki i mniej rozłożyste skrzydła, która ułatwiają łatwiejsze manewrowanie w trakcie nocnych wypadów.

#15 Beton a cement

Wbrew pozorom w budownictwie te dwa słowa oznaczają dwie różne rzeczy. Beton służy jako zaprawa w trakcie budowy oraz za jego pomocą można tworzyć także inne struktury. Z kolei jednym ze składników betonu jest właśnie cement. Jest to hydrauliczne spoiwo mineralne, uzyskiwane sztucznie w cementowniach.

#16 Dżem i galaretka

Dżem powstaje z całej masy owoców, zaś galaretka powstaje na bazie soków owocowych i dodania do niej żelatyny.

#17 Pigułki i tabletki

Tabletki to skondensowana forma chemiczna, która sama w sobie zawiera lekarstwo bądź witaminy. Z kolei pigułki mają specjalną osłonę, która z reguły ulega rozpuszczeniu dopiero w żołądku. To umożliwia jej dostarczenie swojej zawartości w całości do wnętrza naszego ciała.

#18 Homar a rak

Raka i homara różnią miejsce zamieszkania. Raki znajdziemy w rzekach oraz zbiornikach słodkowodnych, a homary spotkamy w morzach oraz oceanach. Homary są także zdecydowanie większe od raków.

#19 Masło a margaryna

Masło powstaje na bazie mleka, margaryna z kolei na oleju roślinnym. To powoduje, że jest gotowa do użycia, nawet jeśli spędziła całą noc w lodówce.

#20 Zjednoczone Królestwo a Wielka Brytania

Ludzie niezwykle często wymiennie używają tych dwóch haseł, choć sami nie wiedzą jaka jest różnica. Otóż Wielka Brytania składa się z Anglii, Szkocji i Walii. Zjednoczone Królestwo natomiast posiada wspomniane tereny, ale do tego dochodzi także Irlandia Północna.

#21 Lew morski i foka

Lwy morskie to drapieżniki, które upodobały sobie łowy na pingwiny. Mają dużo większe płetwy oraz gładką skórę. Z kolei foki mają krótsze kończyny oraz często pokryte są krótką sierścią, zapewniającą dobrą izolację przed zimnem.

#22 Alpaka i lama

Lamy to sporej to średniej wielkości zwierzęta, ważące nawet do 250 kg. Mają o wiele dłuższe nogi od alpak, które z reguły ważą około 60 kilogramów i wielkością bliżej im do owiec.

#23 Królik i zając

Króliki nie występują naturalnie w Polsce, są także bardziej krępe i mają krótkie łapki. Mają także charakterystyczne, pełne oczy. Z kolei zając to dziki mieszkaniec łąk, zwykle żyjący samotnie o długich nogach oraz uszach.

Znaliście różnicę pomiędzy tymi określeniami bądź zwierzętami?

 
Źródła: www.boredpanda.com

Wybrane dla Ciebie

19 genialnych rzeczy, które powstały dzięki odrobinie pomysłowości

Proste przedmioty nabierają dodatkowego waloru estetycznego, jeśli doda się do nich czasem niezwykle proste rzeczy. Innym razem genialne wynalazki są genialne dlatego, że są proste w produkcji bądź w obsłudze. Zapraszamy do galerii prostych i przemyślanych rozwiązań. #1 Kuchenne szuflady chłodzące #2 Misiowa szklanka #3 Nocna lampka #4 Genialne okno #5 Lampka nocna, której część […]

21 dowodów na to, że świat wyciąga nowe króliki z kapelusza. To skarbnica niezwykłych zjawisk

Każdego dnia wychodząc z domu możemy stać się świadkami niesamowitego zjawiska. Niektóre z nich są bardzo tajemnicze i czasami trudno uwierzyć w ich istnienie. Tymczasem świat oraz przyroda lubią zaskakiwać i wciąż udowadniają, że tak naprawdę mało wiemy o naszej planecie. 1. Kiedy w poniedziałek rano wychodzisz na balkon 2. Wieża lodowa na wulkanie Erebus […]

17 nieprawdopodobnych zdjęć, które są w stanie zaskoczyć każdego. To mistrzowie mistyfikacji

Istnieją zdjęcia, która na pierwszy rzut oka wydają się być mocno przerobione przez dobrego grafika. Czy kamień może zamienić się w piłkę? Czy gigantyczne robaki są w stanie zagrozić miastu? Czy pudełka chusteczek umieją znikać? To wszystko wydaje się nieprawdopodobne. Obejrzyj galerię i każdej fotografii przyjrzyj się bardzo dokładnie. Wtedy rozszyfrujesz zagadkę tych niebywałych ujęć. […]

15 produktów, które kupiłeś dla kogoś na prezent, ale są tak fajne, że sobie je zostawiłes

Czy zdarzyło Ci się kupić komuś prezent, który podobał Ci się tak bardzo, że miałeś ochotę zostawić go dla siebie? Nie raz jest tak, że pewna rzecz podoba nam się tak bardzo i chcemy je posiadać, ale głos rozsądku mówi nam, że nie powinno wydawać się pieniędzy na takie bzdety… Oto lista rzeczy, która spodoba […]

17 zdjęć apetycznie niejadalnych przedmiotów. Każdy może je łatwo pomylić z jedzeniem!

Zdecydowanie, gdy jesteśmy głodni, to wszystko, co przypomina jedzenie, staje się apetyczne. Warto jednak uważać, bo można się w dość prosty sposób pomylić! #17 Zakazane mięso – kryształ rodochrozytu #16 Hmmm kurczak… a w praktyce to tak naprawdę kalcyt #15 Mniam pizza z kabelkami #14 Lody na patyku, które… odświeżą oddech? #13 W trakcie przygotowania […]

12 osób daje odpowiedź na pytania typu „co się stanie, jeśli…”. Wyniki są niezwykle zaskakujące

Każdy z nas na pewno zadał sobie pytanie „co się stanie jeśli… (wpisz dowolną dziwną czynność)”. Niektórzy jednak postanawiają wyjść na przekór filozoficznym rozważaniom i z pomocą empirycznych metod sprawdzić wynik. Zapraszamy do fotograficznych przedstawień rezultatów. #12 Kąpiel w ciepłych źródłach przy temperaturze – 40 stopni Celsjusza #11 Niedźwiedź dostał się do wnętrza samochodu i […]