15 sprytnych trików, które przydadzą się podczas samotnej podróży

Często słyszymy o rankingu najbardziej niebezpiecznych miast lub państw, jednak to czy coś nam się stanie lub czy zginą nasze rzeczy, w dużej mierze zależy od nas. Nawet w najbezpieczniejszym państwie istnieje szansa, że zostaniemy zaatakowani i okradzeni. Zanim wyruszysz w podróż do innego miasta lub kraju, lepiej z wyprzedzeniem wziąć pod uwagę swoje bezpieczeństwo.


Dlatego też zanim gdziekolwiek pojedziesz warto, żebyś sprawdził te triki, które mogą pomóc Ci bezpiecznie odpocząć.

#1 Naucz się jak wymawiać nazwy rzeczy na które masz uczulenie

15 sprytnych trików, które przydadzą się podczas samotnej podróżyUdostępnij

Jeśli Twoja alergia zagraża życiu, naucz się pisać i wymawiać ich nazwy, dzięki czemu będziesz mógł powiedzieć kelnerowi aby do Twojego dania nie zostały dodane następujące rzeczy. Możesz zapisać te nazwy na kartce, w telefonie lub skorzystać ze specjalnych aplikacji, które przetłumaczą wyrazy na bieżąco.

#2 Pobierz mapy w wersji offline

Google Maps to bardzo przydatna aplikacja jednak wymaga połączenia z internetem. Jednak zanim wyruszysz w podróż możesz pobrać mapy w wersji offline co umożliwi Ci bezproblemowe poruszanie się po mieście.

#3 Sprawdź lokalny transport

Planując wycieczkę dobrze jest wiedzieć jakimi środkami transportu możesz się poruszać w wybranym mieście, jak wygląda kupowanie biletów oraz o której godzinie odjeżdża pierwszy i ostatni pojazd.

#4 Miej ze sobą drugi portfel

Jeśli kieszonkowiec postanowi Cię okraść istnieje szansa, że weźmie z Twojej torebki fałszywy portfel. Wypełnij go drobnymi, starymi kartami lojalnościowymi oraz papierami. Jeśli nie masz drugiego portfela, zainwestuj w tanią portmonetką. Jeśli ktoś będzie Ci groził lepiej mieć w fałszywce niewielką ilość gotówki. Zawsze możesz powiedzieć, że na wyjeździe nie używasz karty, a resztę pieniędzy wydałeś.

#5 Zainwestuj w wodoodporny porfel

Schowaj do niego dokumenty, karty i pieniądze – taki portfel jest szczególnie ważny jeśli spędzasz wakacje na łódce lub planujesz wybrać się w rejs wycieczkowcem.

#6 Zostaw niepotrzebne rzeczy w domu

Nowa kosztowna kamera czy aparat fotograficzny, a także droga biżuteria nie koniecznie przyda się na wyjeździe, a z pewnością zwróci uwagę złodzieja. Prosty ubiór i tańszy sprzęt do robienia zdjęć w zupełności wystarczą.

#7 Umieść na dysku online skany ważnych dokumentów

Zanim wyruszysz w podróż, zeskanuj ważne dokumenty tj. paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie, wizy itp. Jeśli zgubisz któreś z nich zawsze możesz uzyskać niezbędne informacje.

#8 Zawsze zabieraj potwierdzenia z bankomatów

Dodatkowo sprawdzaj czy bankomat jest bezpieczny – korzystaj z tych które są blisko banku oraz sprawdź czy nie mają fałszywej nakładki na śluzie do kart.

#9 Wybieraj pokoje na drugim, trzecim lub czwartym piętrze

Specjaliści od zabezpieczeń są pewni, że lepiej jest wybrać pokój między 2. a 4. piętrem. Na parter łatwo może się ktoś włamać (jeśli masz pokój na tym piętrze pamiętaj o zamykaniu okien i balkonu) od 2 do 4 są zbyt wysokie dla złodziei i wystarczająco niskie aby w razie pożaru zbiec po schodach i wydostać się z budynku.

#10 Sprawdź zamki w drzwiach i klamki w oknach

Przed wyjściem z pokoju zawsze zamykaj drzwi i okna. Ta prosta rzecz sprawi, że złodziej może nie wejść do Twojego pokoju, ponieważ zniechęci się opcją wybijania szyby.

#11 Wywieś zawieszkę „Nie przeszkadzać” gdy wychodzisz z pokoju

Włącz radio lub telewizor i zostaw zawieszkę. W ten sposób potencjalny złodziej będzie myślał, że ktoś znajduje się w pokoju.

#12 Nie używaj sejfu

To pierwsza rzecz, którą sprawdzają złodzieje gdy uda im się wejść do pokoju. Mimo hasła, sejfy łatwo rozbroić. Jeśli chcesz schować drogocenne rzeczy lepiej sprawdź czy nie uda się ich wcisnąć pod materac lub w kącie szafy.

#13 Nie mów głośno kiedy wyjeżdżasz

Podczas zameldowania inni goście lub potencjalni złodzieje mogą wiedzieć do kiedy zostajesz. Wtedy też mogą wymyślić plan działania i datę kiedy będą chcieli Cię okraść.

#14 Zaklej dziurkę w drzwiach

15 sprytnych trików, które przydadzą się podczas samotnej podróżyUdostępnij

Ktoś może Cię przez nią podglądać a nawet filmować! Lepiej nie ryzykować i zakleić dziurę w drzwiach. Możesz też zapchać go kawałkiem papieru.

#15 Powieś szklankę na drzwiach

15 sprytnych trików, które przydadzą się podczas samotnej podróżyUdostępnij

Niektóre hotele w klasie ekonomicznej mają słabe systemy bezpieczeństwa lub w ogóle ich nie posiadają. Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie, powieś na klamce od drzwi pustą szklankę. Jeśli ktoś będzie chciał wejść do Twojego pokoju, szklanka spadnie na podłogę, a dźwięk tłuczonego szkła na pewno Cię obudzi i wystraszy złodzieja.

Co myślisz o tych trikach? Których spróbujesz podczas następnego wyjazdu?