×

Podróżujący samolotem wolą unikać kodu „SSSS” na swojej karcie pokładowej

Podróżowanie w dzisiejszych czasach jest niezwykle proste. Każdy może kupić bilet lotniczy i udać się w wybrany zakątek świata. Jednak czasami niektóre osoby zobaczą tajemniczy skrót „SSSS” na swojej karcie pokładowej. Jak można go wytłumaczyć?

Co oznacza skrót „SSSS” na karcie pokładowej?

Bardzo mało osób wie co tak naprawdę symbolizuję cztery litery S umieszczone w rogu karty pokładowej. Administracji Bezpieczeństwa Transportu Stanów Zjednoczonych (w skrócie TSA) tłumaczy, że „SSSS” to Secondary Security Screening Selection. To system selekcji i kontroli pasażerów. Osoba, która została do niego wytypowana przez pracowników lotniska, może spodziewać się, że jej wejście na pokład samolotu zostanie opóźnione o 15-45 minut. W tym czasie zostanie poddana szczegółowej kontroli osobistej oraz zostanie przeszukamy jej bagaż podręczny.

skrót "SSSS" na karcie pokładowej
Bahman Kalbasi/twitter

Pierwszy sygnał, że zostałeś wytypowany do kontroli

Właśnie w taką sytuacją spotkała się Amerykanka Ashlea Halpern i jej partner. Para wracała do Dallas z miesięcznej podróży po Turcji i Gruzji. Cała przygoda miała miejsce jesienią 2021 roku. Pierwszym sygnałem, że możesz zostać oznaczany skrótem „SSSS” jest brak możliwości dokonania odprawy on-line. Dopiero na lotniku pracownik odprawy wydrukuje Twoją kartę pokładową z literowym kodem. Tak właśnie było w przypadku Ashlea i jej partnera.

Dokładne przeszukanie bagaży

Następnie agent ochrony TSA zeskanował ich karty pokładowe i poprosił o odsunięcie się na bok. Później parę poproszono o zdjęcie butów oraz płaszczy, a także wyjęcie całej elektroniki. Musieli również przejść przez wykrywacze metalu oraz skaner ciała. Zrobiono im także rewizję osobistą. Co więcej z ich stóp i dłoni pobrano wymaz, który na wykryć obecność materiałów wybuchowych. Na koniec agenci przeszukali ich bagaże podręczne, a także rejestrowane. Kontrola minęła w przyjemnej atmosferze, a agenci byli wyjątkowo mili. Przeprosili za niedogodności i na szczęście Ashlea ze swoim towarzyszem mogli spokojnie wejść na pokład samolotu.

Już wiesz co oznacza skrót „SSSS” na karcie pokładowej. Zapoznaj się teraz z samolotowym savoir-vivrem.

Może Cię zainteresować