×

10 objawów naszego organizmu, za które odpowiedzialna jest pogoda. Bóle stawów to nie wszystko!

Alergicy i osoby podatne na zmiany ciśnienia doskonale wiedzą, że pogoda wpływa na samopoczucie. Okazuje się jednak, że nie tylko na te dwa aspekty wpływają zmiany atmosferyczne dziejące się za oknem.

#10 Migreny i zawroty głowy

Pixabay

Zmiany temperatury wpływają na nasze naczynia krwionośne spowalniając przepływ krwi. To powoduje, że trafia jej mniej do mózgu i ten najważniejszy organ w naszym ciele jest mniej dotleniony. To powoduje silne migreny oraz bóle głowy.

#9  Pogoda może powodować nawroty astmy

Pixabay

Wszelkie zmiany w powietrzu mogą łatwo pogłębić stan zapalny dróg oddechowych. Gorące, wilgotne powietrze jest cięższe i trudniejsze do oddychania. Z kolei suche i zimne powietrze powoduje „wysychanie” dróg oddechowych co też utrudnia oddychanie… Żeby tego było mało w trakcie mokrej pogody obficie rozwija pleśń, a z kolei wiatr wszędzie rozwiewa pyłki.

#8 Bóle stawów

via GIPHY

Jak to jest, że w trakcie spadku ciśnienia niektórzy odczuwają bóle stawów? Dlatego, że płyny w stawach gęstnieją w niskich temperaturach, przez co nasze kości są sztywniejsze. Zimna pogoda również napina mięśnie i ścięgna, ponieważ przepływ krwi jest przekierowywany z kończyn do narządów centralnych, aby zapewnić im ciepło. Czyli coś w tym jednak jest, że Górale przeczuwają nadchodzące burze…

Gdy poczujesz ból lub nieprzyjemne odczucia w rękach zacznij nimi ruszać. Im szybciej rozgrzejesz kończymy, tym szybciej ból minie.

#7 Niedobory witaminy D

Twitter/Michael Greger, M.D.

W trakcie zimy czujesz osłabienie mięśni, wysokie ciśnienie krwi, załamania stresowe i większą wrażliwość na ból? To najpewniej wina braków witaminy D w organizmie, która jest syntezowana z pomocą światła słonecznego.

Obowiązkowo uzupełniaj dietę w produkty zawierające witaminę D. Znajdziesz ją w żółtku jajka oraz w tłustych rybach takich jak węgorze czy śledzie.

#6 Puchnięcie rąk

dłoń
nat_the_heartrunner / instagram

W bardzo gorące i wilgotne dni organizm może mieć problemy z ochłodzeniem się. Zwykle kieruje ciepłą krew w kierunku powierzchni skóry, gdzie stygnie przez pocenie. Ale w wysokiej wilgotności powietrza pot nie odparowuje, więc zamiast tego płyn gromadzi się w kończynach, powodując ich puchnięcie.

Możecie ochłodzić swoje dłonie z pomocą wentylatora bądź klimatyzacji. Sam obrzęk ustąpi po kilku dniach, gdy ciało przyzwyczai się do wysokich temperatur.

#5 Nasze serce odczuwa zmiany temperatury

via GIPHY

Ekstremalna pogoda może nadwyrężyć Twoje serce. Niskie temperatury powodują, że serce pracuje ciężej, aby utrzymać ciepło w ciele, jednakże to powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i zmniejsza dostarczanie tlenu do samego serca. To niedopasowanie podaży i popytu może się dramatycznie zakończyć zawałem serca lub udarem. Z kolei w ciepłe dni serce pracuje jak oszalałe, aby ostudzić nasz organizm, zwłaszcza, gdy wykonujemy ciężką pracę fizyczną.

Dlatego zdecydowanie unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego w trakcie letnich dni.

#4 Alergia może zaatakować z podwójną siłą

Pixabay

Pogoda wpływa na sezonowe alergie, powodujące łzawienie oczu w wietrzne dni czy na zatkane nosy podczas deszczu. Specyficzna pogoda wyzwala naturalne procesy, takie jak pylenie drzew, na które możecie być uczuleni. Układ odpornościowy uważa, że ​​pleśń i pyłki są niebezpieczne i aktywują mechanizmy obronne, takie jak swędzenie, kichanie i katar. Żadne z nich nie jest w rzeczywistości niebezpieczne, ale ciało i tak robi swoje, doprowadzając nas do szału.

Niestety jedyne co możecie zrobić to unikać przebywania w takie dni poza domem.

#3 Częste przygnębienie

via GIPHY

W psychiatrii istnieje coś takiego jak choroba afektywna sezonowa. Jej objawami są niskie zużycie energii (nic nam się nie chce) oraz stałe zmęczenie i niechęć do całego świata. Jest ona bezpośrednio związana z niedoborem witaminy D. Mózg produkuje wówczas mniejszą ilość serotoniny, co przekłada się na negatywne samopoczucie.

Co zrobić? Definitywnie zwiększyć ilość potraw z zawartością witaminy D!

#2 Pękająca skóra

Pixabay

Gdy pogoda się ochładza, powietrze staje się mniej wilgotne i to zaczyna odczuwać nasza skóra. Staje się sucha, popękana i swędząca, czasami pogarszając istniejące wcześniej choroby, takie jak egzema i różne stany zapalne skóry. Silne wiatry mogą również osłabić ochronną barierę lipidową skóry, powodując krwawienie.

Co robić? Używać kremów i dbać o dobre nawilżenie naszej skóry. I pamiętajcie o rękawiczkach!

#1 Osłabienie paznokci i włosów

via GIPHY

Zimą Twoje włosy i paznokcie mają ten sam problem co Twoja skóra. Naczynia krwionośne zwężają się, a dopływ substancji odżywczych i tlenu do tych struktur jest zdecydowanie zmniejszony. Oczywiście osłabia to włosy i paznokcie, sprawiając, że stają się suche i łamliwe, a także bardziej podatne na skaleczenia i urazy.

suche włosy
freepik.com

W zimie darujcie sobie dłuższe prysznice niż 10 minut. Używajcie mniej szamponu, ale zdecydowanie więcej odżywki. Także warto rozważyć specjalne produkty do paznokci.

W nadchodzące zimowe dni trzymajcie się ciepło. I dbajcie o swoje ciała!

Może Cię zainteresować