×
Wirtualna Polska

Połącz 3 składniki i wysmaruj fugi. Ta mieszanka dosłownie wyżera całą pleśń!

Pleśń pojawiająca się na fugach oraz sylikonie wypełniającym szczeliny w okolicy prysznica, wanny czy umywalki może być niebezpieczna. Jeśli ją zobaczysz, jak najszybciej zacznij działać. Podpowiadamy, czym skutecznie czyścić fugi, by nalot zniknął.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

W łazienkach, szczególnie tych bez okien, panuje spora wilgoć. Częste kąpiele wiążą się z dużą ilością pary wodnej, która zwykle nie jest prawidłowo odprowadzana przez wentylację. To idealne warunki dla powstawania i rozwoju pleśni. Nalot występujący najczęściej na fugach i uszczelnionych sylikonem powierzchniach w okolicy umywalki, kabiny prysznicowej lub wanny wygląda nieestetycznie i może być szkodliwy dla zdrowia. Właśnie dlatego warto wiedzieć, czym czyścić fugi, by się go pozbyć.

Czym może skutkować obecność pleśni w łazience?

Przebywanie w pomieszczeniach, w których występuje pleśń, może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Najmniej dotkliwe objawy to bóle głowy, migrena i katar. Możliwe są jednak również gorsze symptomy, takie jak: alergia, nudności, podrażnienie oczu oraz drętwienie kończyn. Aby uniknąć negatywnych skutków obecności pleśni w łazience, musisz zacząć działać, kiedy tylko ją zauważysz.

Czym czyścić fugi i uszczelki z pleśni? Fot. Genialne.pl

Czym czyścić fugi i uszczelki z pleśni? Fot. Genialne.pl

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Czysta łazienka w kilka minut! 2 produkty z kuchni są skuteczniejsze niż sklepowa chemia

Czym czyścić fugi z pleśni?

Istnieje wiele trików na czyszczenie fug. Nie wszystkie sprawdzą się jednak w przypadku powierzchni, na której pojawiła się pleśń. W takiej sytuacji samo usunięcie nalotu nie wystarczy. Jeśli użyjesz zbyt słabego środka, czarny osad bardzo szybko powróci. Konieczne jest zastosowanie preparatu, który nie tylko usunie pleśń, ale całkowicie zdezynfekuje powierzchnię i zapobiegnie jej nawrotowi.

  • Aby stworzyć domowy specyfik, który pozwoli na dobre uporać się z nalotem, potrzebujesz: sody oczyszczonej, octu oraz wybielającej pasty do zębów.
  • Przygotuj również pocięte na cienkie paski ręczniki papierowe lub ściereczkę.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Jak czyścić fugi?

Skoro już wiesz, czym czyścić fugi, czas wyjaśnić, jak to zrobić. Procedura nie jest trudna, ale musisz zarezerwować na nią trochę czasu.

  • Wymieszaj 1 łyżeczkę pasty z 1 łyżką sody oczyszczonej i 1/4 szklanki octu.
  • Zanurz w miksturze paski z ręcznika papierowego lub ściereczki.
  • Ułóż nasączony materiał wzdłuż fug i uszczelek, na których znajduje się pleśń i pozostaw je na 30-60 minut.
  • Po upływie wyznaczonego czasu usuń mokry materiał i przetrzyj fugi ściereczką. Jeśli pleśni było dużo i widzisz, że nie całą udało się zetrzeć, wyszoruj pozostałości starą szczoteczką do zębów.
  • Na zakończenie przetrzyj fugi suchym papierem lub ścierką.
  • Po wszystkim porządnie wywietrz łazienkę. Pozostaw drzwi otwarte na przynajmniej 1 godzinę, by zapach octu wywietrzał.

 

Zobacz również: Najcenniejsza rada na czystą łazienkę, jakiej nikt Ci na pewno nie zdradził

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować