Kategorie Porady

Policja ostrzega przed nowym oszustwem. SMS od „komornika”

Oszuści znają wiele ciekawych sposobów jak wyłudzić od Ciebie pieniądze. Niestety chociaż dużo mówi się o oszustwach przez wiadomości tekstowe, wciąż wiele osób daje się na nie nabrać. Tym razem policja ostrzega przed nowym oszustwem, które polega na otworzeniu wiadomości SMS od „komornika”.

Oszustwo przed który ostrzega polska policja, nie jest nowym przypadkiem, jednak ponownie sporo osób daje się nabierać na wiadomości wysyłane przez przestępców. Policjanci coraz częściej otrzymują informacje na temat wiadomości SMS, które wprowadzają adresata w zakłopotanie i błąd oraz nakłaniają do „dobrowolnego” uregulowania długu na niewielką kwotę. Jeśli kwota nie zostanie wpłacona przez adresata wiadomości, rozpocznie się rzekome postępowanie karne. Wiadomość zakończona jest nieznanym linkiem, który odsyła do strony dluzik-pl

freepik.com

Treść wiadomości została podana przez policję i wygląda następująco:

Komornik zwraca się z prośbą o dobrowolne uregulowanie długu w kwocie 1,78 zł. Jeżeli nie odnotujemy wpłaty rozpocznie się postepowanie dlugkrd(…)

Komornik powiadamia o rozpoczęciu postępowania z tytułu nieuregulowania długu w kwocie 2,37 PLN. Istnieje możliwość dobrowolnej spłaty tu dluznik-pl(…)

Po kliknięciu w nieznany link pojawia się strona, która podaje się za bezpieczną stronę naszego banku. Niestety jest to fałszywa witryna, która po wpisaniu naszych danych bankowych, może wykraść nasze dane i przekazać je złodziejowi, który z łatwością dostanie dostęp do naszego konta bankowego i wykradnie nasze oszczędności.

Pamiętaj – jeśli dostaniesz podejrzaną wiadomość, nigdy nie wchodź w linki nieznanego pochodzenia! Lepiej usuń wiadomość lub zgłoś ją do odpowiednich służb. Tego typu oszustwa wciąż są popularne, ponieważ wiele ofiar odruchowo klika w link, działając w emocjach nie myśli się racjonalnie, lecz szuka szybkiego sposobu na rozwiązanie problemu.

freepik.com

To nie pierwsze oszustwa tego typu, o innych pisaliśmy w naszych wcześniejszych artykułach jak np. Nowe oszustwo w internecie! Złodzieje podszywają się pod znaną firmę kurierską czy Uwaga na oszustwo na Facebook’u. Wiadomości mogą kosztować Cię sporo pieniędzy. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku, oszuści wykorzystują social media oraz fałszywe witryny sklepów internetowych, aby wyłudzić pieniądze od nieświadomych internautów.

Fotografie: money.pl