×
Wirtualna Polska

Połowa opakowań tej przyprawy to podróbka. Wiele osób daje się nabrać!

Producenci potrafią być naprawdę bezczelni – po to, by jak najwięcej oszczędzić na produkcji, oferują nam zafałszowane przyprawy. W soli himalajskiej można znaleźć śladowe ilości sproszkowanej cegły, a w pieprzu nawet trociny! A jaka jest najczęściej podrabiana przyprawa?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

To fałszerstwo na szeroką skalę! Nawet co drugie opakowanie zawiera podrobioną przyprawę! Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że po przygotowaniu domowej pizzy jej smak finalnie pozostawiał wiele do życzenia? A przecież zrobiłeś wszystko tak, jak trzeba – wedle sprawdzonego przepisu. Co mogło pójść nie tak? Podrabiane oregano – bardzo możliwe, że wina leżała właśnie po jego stronie…

Oregano to najczęściej podrabiana przyprawa!

Jak podaje Komisja Europejska (i potwierdzają to badania przeprowadzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) – oprócz lebiodki pospolitej – w opakowaniach z tą przyprawą znaleziono również inne rośliny. Czym przyprawiamy danie, myśląc, że stosujemy oregano? Liśćmi borówki, czerwonej i czarnej porzeczki, żurawiny i innych. Nie dziwne więc, że nie udaje nam się osiągnąć właściwego aromatu potrawy!

najczęściej podrabiana przyprawa
Najczęściej podrabiana przyprawa – po czym ją rozpoznać? Fot. Freepik.com
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Po czym rozpoznać sfałszowane oregano?

O tym, czy masz do czynienia z czystą przyprawą, czy też z mieszaniną różnych roślin, dowiesz się już po otwarciu opakowania. Jeśli poczujesz silną i charakterystyczną woń lebiodki – to oryginał. W przeciwnym razie – oregano zostało „wzbogacone” innymi dodatkami.

Tylko mocny zapach aromatycznego zioła gwarantuje, że w torebce nie znajdziemy suchych bezzapachowych i bezsmakowych wiórek.

Jeśli nadal nie masz pewności, skontroluj ilość drobnego pyłu w torebce – im go więcej, tym większe prawdopodobieństwo, że przyprawa to podróbka.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Podrabiane oregano
Podrabiane oregano. Fot. Genialne.pl

Jak uchronić się przed kupnem fałszywych przypraw?

Aby nie wyrzucać pieniędzy w błoto i zawsze kupować prawdziwe oregano – najlepiej wybieraj te świeże. Niektóre większe markety oferują zakup małych krzaczków, które gwarantują faktyczną i silną woń lebiodki oraz intensywniejszy smak potrawy.

Wybieraj przyprawy w całości, nie mielone – nawet do tak popularnego pieprzu czarnego producenci dodają sztuczne barwniki, węgiel, talk, czy sproszkowaną kredę!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Masz wątpliwości co do jakości kupionych goździków? Wykonaj ten prosty test, który wszystko zdradzi! Będziesz mieć pewność co do tego, od którego dostawcy warto je kupować, a od którego niekoniecznie…

Podrabiane oregano
Prawie co drugie opakowanie zawiera podrabiane oregano. Fot. Genialne.pl

 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować