×

7 praktycznych i prostych rzeczy, które możesz robić aby pomóc pszczołom

Każdy z nas wie, że pszczoły są niezwykle potrzebne, to właśnie one zapylają rośliny, a my możemy cieszyć się widokiem pięknych kwiatów i świeżych owoców. Niestety populacja pszczoły miodnej stale maleje dlatego warto zastanowić się jak możemy temu zaradzić.

Oto 7 prostych trików, które warto zastosować w swoim ogrodzie lub na balkonie!

#1 Zasadź w ogrodzie tak dużo kwiatów jak to możliwe

Rośliny rodzime są na ogół łatwe w uprawie, ze względu na dostosowanie się do klimatu, dodatkowo pszczoły bardzo je lubią. Pszczoły potrzebują odpowiednich składników odżywczych, a różne rośliny w tym te rodzime zapewniają im świetne warunki.

#2 Zostaw naczynie z wodą dla pszczół – został korek, gałązkę lub gąbkę na której będą mogły usiąść

Pszczoły – są takie jak my: spragnione i czasami trochę niezdarne! Woda jest potrzebna nie tylko zwierzętom ale także owadom, jest też składnikiem „pszczelego chleba”, który jest mieszaniną pyłku, wody i enzymów, które pszczoły przechowują oraz fermentują, aby wyżywić rozwijające się larwy. Dodawanie do wody gałązek, mchów, skał lub korka daje pszczołom coś, na czym mogą wylądować i uniknąć utonięcia. Aby odstraszać komary, zmieniaj wodę przynajmniej raz w tygodniu.

#3 Nie dodawaj cukru do wody

Zostawianie łyżeczki z wodą i cukrem, które mają być pożywieniem dla pszczół nie do końca przynosi pożądane skutki – najlepsza jest czysta, świeża woda. Nie dodawaj żadnych cukrów ani miodu do pojemnika pozostawionego dla owadów.

#4 Jeśli to możliwe, kupuj lokalne, organiczne produkty

Liczne badania wykazały, że częste stosowanie pestycydów może poważnie zaszkodzić całej kolonii pszczół, łącznie z uśmierceniem królowej pszczół. Według obrońców praw zwierząt, nawet najmniejsza redukcja kupowania produktów, na których zostały zastosowane pestycydy, pomaga pszczołom. Plus wspierasz lokalnych, organicznych farmerów!

#5 Z tego samego powodu nie używaj pestycydów w swoim ogrodzie

Populacja pszczół spada, ważniejsze niż kiedykolwiek jest to, aby nasze domy były wolne od pestycydów. Pszczoły istnieją w środowisku miejskim, więc pożywienie, które znajdują się na podwórkach, ma kluczowe znaczenie dla ich odżywiania. Rośliny, które są traktowane pestycydami są wyjątkowo szkodliwe dla pszczół, a nawet niskie dawki ich skażonego pyłku mogą gromadzić się w ulach i prowadzić do problemów neurologicznych i załamania całej kolonii.

#6 Jeśli masz ogródek lub własny sad lub ogród, pomyśl o stworzeniu własnego ula

Jednym z powodów, dla których rodzima populacja pszczół spada, jest utrata siedlisk, dlatego też każdego rodzaju domek dla pszczół może pomóc tym owadom odzyskać siły i odbudować kolonię. Dom dla pszczół możesz kupić lub wykonać samodzielnie.

#7 Jeśli lubisz miód kupuj go od lokalnych dostawców

Produkcja miodu na ogół nie jest szkodliwa dla pszczół i jest źródłem wsparcia dla pszczelarzy ale jeśli obawiasz się o etykę praktyk pszczelarskich, rozważ wspieranie mniejszych lokalnych hodowców, którzy zazwyczaj częściej traktują pszczoły w bardziej delikatny i humanitarny sposó niż większe firmy.

To także może Cię zainteresować:

1) Kobieta zrobiła kilka otworów w drewnianej skrzynce i zasadziła w niej kwiaty. Wygląda super!

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

BEEcosystem to modułowy ul, dzięki któremu będziesz mógł hodować pszczoły w salonie

Pszczoły od ładnych paru lat są u nas w modzie. Wszędzie gdzie się da buduje im się różne udogodnienia i pasieki. Jakiś czas temu przebojem było budowanie uli na dachach budynków, teraz wygląda na to, że czas na wnętrza naszych domów. Przezroczysty ul Ul, w którym aż roi się od tych pożytecznych owadów może stać […]

Dobrze zrobione poidło dla pszczół może pomóc i uratować niejednego z tych pożytecznych owadów

20 maja obchodzimy światowy Dzień Pszczoły. I choć nie wszystkie te stworzenia są tak urocze, jak Maja z Dobranocek sprzed 20 lat, to nadrabiają to z nawiązką swoją pożytecznością. Przy nich Twój ogród rozkwitnie. A pomoże Ci w tym przygotowane dla nich poidełko. Pracusie jakich mało Zacznijmy od tego po co w ogóle poidełko jest […]

10 trików, które uczynią ogród bardziej przyjaznym dla żyjących w nim stworzeń

Każdy z nas chce mieć piękny ogród, ale będzie on taki tylko jeśli będzie przyjazny dla żyjących w nim stworzeń – owadów i innych małych żyjątek. Pomożemy Ci to zrobić! Oto 10 prostych wskazówek dzięki którym Twój ogród stanie się przyjazny żyjącym w nim stworzeniom. #1 Kwiaty, kwiaty i jeszcze raz kwiaty Jeżeli chcesz, aby […]

ule

Pomóż przetrwać pszczołom i zbuduj swój własny domowy ul. Fantastyczna inicjatywa sklepu Ikea

Jak co roku 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. To dobra okazja, aby zrobić coś dobrego dla tych pracowitych owadów. Trudne życie pszczół W naszym kraju żyje 470 gatunków pszczół. To właśnie dzięki nim możemy rozkoszować się smakiem miodu, owoców i warzyw, ale także nosić bawełniane ubrania. Szacuje się, że ponad 87% wszystkich gatunków […]

W Warszawie stanęły domki dla pszczół. Wyglądają bardzo stylowo

Los pszczół nie powinien być nam obojętny i jak się okazuje, na szczęście wielu ludzi stara się odmienić ich życie. Mnóstwo osób i instytucji decyduje się na postawienie domków dla pszczół. Ten trend stał się popularny m.in. w Poznaniu, Krakowie, Łodzi czy Szczecinie. Oczywiście stolica nie może być gorsza, dlatego na warszawskich Polach Mokotowskich, stanęły […]

McDonald’s stworzył domki dla pszczół. Znajdują się w nietypowym miejscu

Restauracji szybkiej obsługi jaką jest McDonald’s chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Żółte łuki wszystkim od razu kojarzą się ze złocistymi frytkami, napojami gazowanymi i kultową kanapką Big Mac. McDonald’s dynamicznie się zmienia i wciąż udowadnia, że oprócz dbania o żołądki swoich gości, dba także o przyrodę i ekologię. Tym razem McDonald’s stworzył domki dla pszczół! […]