×

7 praktycznych i prostych rzeczy, które możesz robić aby pomóc pszczołom

Każdy z nas wie, że pszczoły są niezwykle potrzebne, to właśnie one zapylają rośliny, a my możemy cieszyć się widokiem pięknych kwiatów i świeżych owoców. Niestety populacja pszczoły miodnej stale maleje dlatego warto zastanowić się jak możemy temu zaradzić.

Oto 7 prostych trików, które warto zastosować w swoim ogrodzie lub na balkonie!

#1 Zasadź w ogrodzie tak dużo kwiatów jak to możliwe

instagram.com/bernardetiennep

Rośliny rodzime są na ogół łatwe w uprawie, ze względu na dostosowanie się do klimatu, dodatkowo pszczoły bardzo je lubią. Pszczoły potrzebują odpowiednich składników odżywczych, a różne rośliny w tym te rodzime zapewniają im świetne warunki.

#2 Zostaw naczynie z wodą dla pszczół – został korek, gałązkę lub gąbkę na której będą mogły usiąść

instagram.com/numanair

Pszczoły – są takie jak my: spragnione i czasami trochę niezdarne! Woda jest potrzebna nie tylko zwierzętom ale także owadom, jest też składnikiem „pszczelego chleba”, który jest mieszaniną pyłku, wody i enzymów, które pszczoły przechowują oraz fermentują, aby wyżywić rozwijające się larwy. Dodawanie do wody gałązek, mchów, skał lub korka daje pszczołom coś, na czym mogą wylądować i uniknąć utonięcia. Aby odstraszać komary, zmieniaj wodę przynajmniej raz w tygodniu.

#3 Nie dodawaj cukru do wody

Zostawianie łyżeczki z wodą i cukrem, które mają być pożywieniem dla pszczół nie do końca przynosi pożądane skutki – najlepsza jest czysta, świeża woda. Nie dodawaj żadnych cukrów ani miodu do pojemnika pozostawionego dla owadów.

#4 Jeśli to możliwe, kupuj lokalne, organiczne produkty

instagram.com/hastywastetozerowaste

Liczne badania wykazały, że częste stosowanie pestycydów może poważnie zaszkodzić całej kolonii pszczół, łącznie z uśmierceniem królowej pszczół. Według obrońców praw zwierząt, nawet najmniejsza redukcja kupowania produktów, na których zostały zastosowane pestycydy, pomaga pszczołom. Plus wspierasz lokalnych, organicznych farmerów!

#5 Z tego samego powodu nie używaj pestycydów w swoim ogrodzie

instagram.com/katielovesreading

Populacja pszczół spada, ważniejsze niż kiedykolwiek jest to, aby nasze domy były wolne od pestycydów. Pszczoły istnieją w środowisku miejskim, więc pożywienie, które znajdują się na podwórkach, ma kluczowe znaczenie dla ich odżywiania. Rośliny, które są traktowane pestycydami są wyjątkowo szkodliwe dla pszczół, a nawet niskie dawki ich skażonego pyłku mogą gromadzić się w ulach i prowadzić do problemów neurologicznych i załamania całej kolonii.

#6 Jeśli masz ogródek lub własny sad lub ogród, pomyśl o stworzeniu własnego ula

instagram.com/brambleandwild

Jednym z powodów, dla których rodzima populacja pszczół spada, jest utrata siedlisk, dlatego też każdego rodzaju domek dla pszczół może pomóc tym owadom odzyskać siły i odbudować kolonię. Dom dla pszczół możesz kupić lub wykonać samodzielnie.

#7 Jeśli lubisz miód kupuj go od lokalnych dostawców

instagram.com/pantabletka

Produkcja miodu na ogół nie jest szkodliwa dla pszczół i jest źródłem wsparcia dla pszczelarzy ale jeśli obawiasz się o etykę praktyk pszczelarskich, rozważ wspieranie mniejszych lokalnych hodowców, którzy zazwyczaj częściej traktują pszczoły w bardziej delikatny i humanitarny sposó niż większe firmy.

To także może Cię zainteresować:

1) Kobieta zrobiła kilka otworów w drewnianej skrzynce i zasadziła w niej kwiaty. Wygląda super!

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij