×

9 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego, o których nigdy nie należy zapominać!

Pożary potrafią pojawiać się nagle i często nie potrafimy znaleźć ich przyczyny bez dokładnych oględzin ekspertów. Strażacy dzielą się swoimi doświadczeniami i podpowiadają na co zwracać uwagę w domu.

#9 Poznaj podstawy pierwszej pomocy

Nauka pierwszej pomocy może uratować komuś z Twoich bliskich życie. Warto poznać podstawy, aby w przypadku sytuacji kryzysowej móc zareagować. Wiele osób przeraża nabycie takich umiejętności jak resuscytacja czy odpowiednie zakładanie bandaży.

A czasami strażacy muszą sobie radzić z bardziej zabawnymi sytuacjami 🙂

#8 Komin powinien być wyczyszczony!

Nadchodzi sezon grzewczy, więc warto zacząć od sprawnego wyczyszczenia komina. Zapalenie się sadzy jest jednym z częstych powodów pożarów. O ile sami nie jesteście wstanie podjąć takiego działania, to warto wynająć specjalistę. W przypadku zauważenia takiego pożaru należy natychmiast powiadomić straż pożarną oraz jeśli jest możliwość wygasić paleniska. Nie próbujcie gasić takiego pożaru wodą! To może doprowadzić do rozerwania całego komina w wyniku gwałtownego powstawania pary wodnej. Po pożarze obowiązkowo należy zadzwonić do kominiarza, który oceni straty oraz naprawi ubytki w kominie.

Pamiętaj, że strażacy często w pożarach muszą znosić temperaturę wyższą niż możemy sobie wyobrazić, w płonącym budynku może ona wynosić 500 stopni!

#7 Dbaj o czystość suszarki do prania

Po każdym cyklu suszenia naucz się usuwać wszelkie kłaczki z maszyny, aby się nie osadzały. Ten niepozorny osad odpowiada za prawie jedną trzecią pożarów suszarek. Strażacy zalecają, aby usuwać wszelkie kłaczki z całego bębna i sprawdzać otwory wentylacyjne w obudowie, gdzie mogą się gromadzić.

W pożarach cierpią też nasze domowe zwierzęta!

#6 Gaśnica jest podstawą

Zapewne nie masz w domu gaśnicy Drogi Czytelniku, a jeśli nawet to jest ogromna szansa, że jest po terminie. Chyba że się mylę i zaliczasz się do wąskiego grona osób odpowiedzialnych. Gaśnica to podstawowe i stosunkowo tanie narzędzie do walki z ogniem, jednak wiele osób je bagatelizuje. Warto ją posiadać, ale warto także pamiętać o jej odpowiednim doborze. Gaśnice mają odpowiednie oznaczenia od A do F w zależności od materiału, jaki ma być gaszony z ich użyciem:

  • A — służą do gaszenia materiałów stałych, pochodzenia organicznego (drewno, słoma, ubrania),
  • B — do walki z łatwopalnymi cieczami czy materiałami, które topnieją pod wpływem wysokiej temperatury (nafta, aceton, alkohol, benzyna),
  • C — wszelkie pożary gazów palnych,
  • D — przystosowane do gaszenia metali lekkich (sód, potas, glin),
  • E — wszelkie urządzenia elektryczne, podpięte w trakcie pożaru do prądu,
  • F — wykorzystywane do gaszenia tłuszczów, przydatne zwłaszcza w pomieszczeniach gastronomicznych.

#5 Reaguj odpowiedzialnie

Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego gaszenie pożaru jest ostatnią rzeczą nad którą powinieneś myśleć. W pierwszej kolejności powinieneś zaalarmować wszystkich, którzy mogą być zagrożeni z powodu szalejących płomieni. Zakłady pracy zwykle mają systemy przeciwpożarowe, więc sytuacja w ich przypadku jest dużo prostsza. Z kolei w warunkach domowych upewnij się, że każdy z domowników wie o zagrożeniu i zmierza w bezpieczne miejsce. Następnie wezwij straż pożarną. Gaszenia podejmujesz się wyłącznie wtedy, gdy masz pewność, że jesteś wstanie opanować płomienie. Jeśli zauważysz, że ogień rozprzestrzenia się zbyt szybko, uciekaj natychmiast!

#4 Nie próbuj gasić elektroniki

Jeśli zapali się pomieszczenie, które zawiera urządzenia elektroniczne to lepiej darować sobie wszelkie próby gaszenia ognia. Tylko specjalistyczne gaśnice bądź systemy przeciwpożarowe są wstanie poradzić sobie z takimi płomieniami, nie narażając osoby gaszącej. W przypadku elektroniki gaszenie ich za pomocą zwykłej gaśnicy może doprowadzić do porażenia Nas prądem. O ile ugaszenie pojedynczego komputera (posiadając gaśnicę typu E) jest w ramach naszych możliwości, tak próba gaszenia całej serwerowni może zakończyć się tragicznie.

#3 Świeczki muszą być pilnowane

Brzmi to banalnie, ale wciąż zdarzają się sytuacje, że świeczki są głównym źródłem pożarów domowych. Zapalona świeca nie może zostać pozostawiona bez opieki i pamiętajcie ich gaszeniu. Pamiętaj, aby umieszczać je z dala od zagraconych miejsc lub przedmiotów łatwopalnych, takich jak zasłony, odzież lub papiery.

Pamiętaj, że podczas rozprzestrzenionego pożaru często nic nie widać i nie słychać!

#2 Zwróć uwagę na przedłużacze

Uważaj na podniszczone przedłużacze przed ich podłączeniem i nie umieszczaj ich pod dywanikami lub drzwiami. Przedłużacze nie powinny być używane do podłączania dużych urządzeń (pralka, lodówka etc.), ponieważ te należy podłączać bezpośrednio do gniazdek w ścianie. Unikaj zszywania lub przekłuwania przedłużaczy, ponieważ może to uszkodzić przewody i spowodować pożar. I pamiętaj, że są przeznaczone do tymczasowego użytku, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Dłuższe lub niewłaściwe użytkowanie może spowodować ich przegrzanie.

Wyposażenie jednego wozu strażackiego na przykładzie strażaków z Chorwacji

#1 Przygotuj plan potencjalnej ewakuacji

Brzmi to może kuriozalnie, ale warto porozmawiać z domownikami na temat ewentualnego pożaru oraz jak w trakcie takiej sytuacji powinni się zachować. Panika to największy wróg bezpieczeństwa. W szczególności warto podszkolić dzieci w takim wypadku oraz nauczyć je wzywać potencjalnej pomocy. Taki plan jest bardzo podobny do zasad pierwszej pomocy — lepiej, aby każdy go znał i nigdy nie musiał wykorzystywać.

 
Źródła: strazacki.pl, tiphero.com

Wybrane dla Ciebie

20 mocarnych zabezpieczeń, które nic nie zabezpieczają

Niektórzy mają istną obsesję na punkcie bezpieczeństwa, zamków, kłódek i systemów ochrony. Czasem jest to posunięte aż do absurdu, a czasem tak wkurza innych ludzi wokół, ze robią sobie z tego żarty. Oto kolekcja mocarnych systemów bezpieczeństwa. #1 Kiedy mieszkasz ze współlokatorami, których nie wybrałeś #2 Prawdziwy mistrz #3 Ojej… #4 Solidność to podstawa #5 […]

14 patentów, które zabezpieczą Twój dom przed włamaniem. Skutecznie odstraszą złodziei

Z każdym rokiem wzrasta liczba włamań do nieruchomości w naszym kraju. W 2019 r. policja odnotowała ich ponad 71 tys. Przestępcy atakują zwykle w momencie, kiedy domownicy są na wakacjach. Jednak stosując kilka prostych trików, skutecznie zabezpieczysz swój dom i uczynisz z niego małą twierdzę. 😉 1. Zamykaj drzwi Zawsze zamykaj drzwi wejściowe! Nawet gdy […]

Producenci aut ukryli w zagłówkach narzędzie, które może uratować Ci życie

Mam nadzieję, że nigdy nie znaleźliście się i nie będziecie, w sytuacji zagrożenia, jakiej jest palący lub tonący samochód. Wypadek samochodowy może wydarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie, a po zderzeniu pasażerowie mogą być w ogromnym szoku, dlatego zawsze należy wiedzieć jak się zachować. Kształt zagłówka ma znaczenie Jeśli jesteś kierowcą, pewnie często wsiadasz do […]

12 zachowań kierowców, które podnoszą ciśnienie niejednemu użytkownikowi dróg

Wypadki na drogach są codziennością i chyba każdemu z nas zdarzyła się kiedyś jakaś niebezpieczna sytuacja. Tym bardziej warto zachować czujność i pewną nieufność wobec tego co robią inni kierowcy. Oto 10 zachowań, które powinno zwrócić naszą uwagę. #1 Delikatnie opóźnione reakcje 2 apps running in background, do you still prefer to shut down windows? […]

25 razy, kiedy szczęście zapobiegło tragicznym wypadkom i pozwoliło wyjść cało z opresji

Istnieją na świecie ludzie, którzy zasługują na miano największych szczęściarzy. Oni wychodzą cało z każdego wypadku i udaje im się przetrwać nawet najbardziej niebezpieczną kraksę. 1. Zawisł na przysłowiowym włosku 2. Wielkie szczęście, że ta metalowa konstrukcja nie runęła na samochód 3. O ruch kołem od wylądowania w przepaści 4. Kask uratował życie motocykliście 5. […]

18 przypadków, kiedy na BHP zabrakło czasu, miejsca i… rozumu! Nieśmiertelni szczęściarze

Czasami śmiejemy się z zasad BHP, bo są skonstruowane w taki sposób, że ciężko nie odbierać ich jako poradnika dla wyjątkowo nieporadnych osób. Niektórzy jednak przekraczają wszelkie granice w tej kwestii. Przekonacie się o tym w naszej galerii. #18 Praca zespołowa… #17 Spokojnie, trzyma się na jednej śrubce! #16 „Panie, ze szwagrem to my samochody […]