×

9 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego, o których nigdy nie należy zapominać!

Pożary potrafią pojawiać się nagle i często nie potrafimy znaleźć ich przyczyny bez dokładnych oględzin ekspertów. Strażacy dzielą się swoimi doświadczeniami i podpowiadają na co zwracać uwagę w domu.

#9 Poznaj podstawy pierwszej pomocy

Twitter/St Peter’s Primary

Nauka pierwszej pomocy może uratować komuś z Twoich bliskich życie. Warto poznać podstawy, aby w przypadku sytuacji kryzysowej móc zareagować. Wiele osób przeraża nabycie takich umiejętności jak resuscytacja czy odpowiednie zakładanie bandaży.

A czasami strażacy muszą sobie radzić z bardziej zabawnymi sytuacjami 🙂

strażacy
TheyCallMePOTS / reddit

#8 Komin powinien być wyczyszczony!

Nadchodzi sezon grzewczy, więc warto zacząć od sprawnego wyczyszczenia komina. Zapalenie się sadzy jest jednym z częstych powodów pożarów. O ile sami nie jesteście wstanie podjąć takiego działania, to warto wynająć specjalistę. W przypadku zauważenia takiego pożaru należy natychmiast powiadomić straż pożarną oraz jeśli jest możliwość wygasić paleniska. Nie próbujcie gasić takiego pożaru wodą! To może doprowadzić do rozerwania całego komina w wyniku gwałtownego powstawania pary wodnej. Po pożarze obowiązkowo należy zadzwonić do kominiarza, który oceni straty oraz naprawi ubytki w kominie.

pożar
fireproof_style / instagram

Pamiętaj, że strażacy często w pożarach muszą znosić temperaturę wyższą niż możemy sobie wyobrazić, w płonącym budynku może ona wynosić 500 stopni!

#7 Dbaj o czystość suszarki do prania

Wikipedia

Po każdym cyklu suszenia naucz się usuwać wszelkie kłaczki z maszyny, aby się nie osadzały. Ten niepozorny osad odpowiada za prawie jedną trzecią pożarów suszarek. Strażacy zalecają, aby usuwać wszelkie kłaczki z całego bębna i sprawdzać otwory wentylacyjne w obudowie, gdzie mogą się gromadzić.

W pożarach cierpią też nasze domowe zwierzęta!

strażak z kotem
cvsin / reddit

#6 Gaśnica jest podstawą

Twitter/Ariel

Zapewne nie masz w domu gaśnicy Drogi Czytelniku, a jeśli nawet to jest ogromna szansa, że jest po terminie. Chyba że się mylę i zaliczasz się do wąskiego grona osób odpowiedzialnych. Gaśnica to podstawowe i stosunkowo tanie narzędzie do walki z ogniem, jednak wiele osób je bagatelizuje. Warto ją posiadać, ale warto także pamiętać o jej odpowiednim doborze. Gaśnice mają odpowiednie oznaczenia od A do F w zależności od materiału, jaki ma być gaszony z ich użyciem:

  • A — służą do gaszenia materiałów stałych, pochodzenia organicznego (drewno, słoma, ubrania),
  • B — do walki z łatwopalnymi cieczami czy materiałami, które topnieją pod wpływem wysokiej temperatury (nafta, aceton, alkohol, benzyna),
  • C — wszelkie pożary gazów palnych,
  • D — przystosowane do gaszenia metali lekkich (sód, potas, glin),
  • E — wszelkie urządzenia elektryczne, podpięte w trakcie pożaru do prądu,
  • F — wykorzystywane do gaszenia tłuszczów, przydatne zwłaszcza w pomieszczeniach gastronomicznych.
strażak
freepik

#5 Reaguj odpowiedzialnie

FUCKYOUINPARTICULAR / reddit

Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego gaszenie pożaru jest ostatnią rzeczą nad którą powinieneś myśleć. W pierwszej kolejności powinieneś zaalarmować wszystkich, którzy mogą być zagrożeni z powodu szalejących płomieni. Zakłady pracy zwykle mają systemy przeciwpożarowe, więc sytuacja w ich przypadku jest dużo prostsza. Z kolei w warunkach domowych upewnij się, że każdy z domowników wie o zagrożeniu i zmierza w bezpieczne miejsce. Następnie wezwij straż pożarną. Gaszenia podejmujesz się wyłącznie wtedy, gdy masz pewność, że jesteś wstanie opanować płomienie. Jeśli zauważysz, że ogień rozprzestrzenia się zbyt szybko, uciekaj natychmiast!

strażacy
Joe Utter / twitter / zv0nkiy / pikabu

#4 Nie próbuj gasić elektroniki

Reddit/Biff_Boom_Bang

Jeśli zapali się pomieszczenie, które zawiera urządzenia elektroniczne to lepiej darować sobie wszelkie próby gaszenia ognia. Tylko specjalistyczne gaśnice bądź systemy przeciwpożarowe są wstanie poradzić sobie z takimi płomieniami, nie narażając osoby gaszącej. W przypadku elektroniki gaszenie ich za pomocą zwykłej gaśnicy może doprowadzić do porażenia Nas prądem. O ile ugaszenie pojedynczego komputera (posiadając gaśnicę typu E) jest w ramach naszych możliwości, tak próba gaszenia całej serwerowni może zakończyć się tragicznie.

#3 Świeczki muszą być pilnowane

Twitter/Monika Daniłowicz

Brzmi to banalnie, ale wciąż zdarzają się sytuacje, że świeczki są głównym źródłem pożarów domowych. Zapalona świeca nie może zostać pozostawiona bez opieki i pamiętajcie ich gaszeniu. Pamiętaj, aby umieszczać je z dala od zagraconych miejsc lub przedmiotów łatwopalnych, takich jak zasłony, odzież lub papiery.

Pamiętaj, że podczas rozprzestrzenionego pożaru często nic nie widać i nie słychać!

pixabay / freepik

#2 Zwróć uwagę na przedłużacze

Reddit/Majahzi

Uważaj na podniszczone przedłużacze przed ich podłączeniem i nie umieszczaj ich pod dywanikami lub drzwiami. Przedłużacze nie powinny być używane do podłączania dużych urządzeń (pralka, lodówka etc.), ponieważ te należy podłączać bezpośrednio do gniazdek w ścianie. Unikaj zszywania lub przekłuwania przedłużaczy, ponieważ może to uszkodzić przewody i spowodować pożar. I pamiętaj, że są przeznaczone do tymczasowego użytku, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Dłuższe lub niewłaściwe użytkowanie może spowodować ich przegrzanie.

Wyposażenie jednego wozu strażackiego na przykładzie strażaków z Chorwacji

wyposażenie wozu strażackiego
TheWildHorse / reddit

#1 Przygotuj plan potencjalnej ewakuacji

Twitter/Elmvale Primary & Nursery

Brzmi to może kuriozalnie, ale warto porozmawiać z domownikami na temat ewentualnego pożaru oraz jak w trakcie takiej sytuacji powinni się zachować. Panika to największy wróg bezpieczeństwa. W szczególności warto podszkolić dzieci w takim wypadku oraz nauczyć je wzywać potencjalnej pomocy. Taki plan jest bardzo podobny do zasad pierwszej pomocy — lepiej, aby każdy go znał i nigdy nie musiał wykorzystywać.

strażacy
Kaalstra / imgur

Źródła: strazacki.pl, tiphero.com

Może Cię zainteresować

zamknij