×
Wirtualna Polska

Posadź obok borówki amerykańskiej, a zbierzesz wyjątkową ilość owoców

Uprawa borówki amerykańskiej nie jest prosta, jak może się wydawać. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Zagwarantują one Tobie dobre uprawy i nie popełnisz też podstawowych błędów. Podpowiemy Ci, co sadzić obok borówki amerykańskiej, aby plony były wyjątkowo udane.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Sąsiedztwo borówki jest bardzo ważne. Nie każde rośliny posadzone obok siebie dobrze ze sobą współgrają. Niektóre mogą mocno hamować swój wzajemny wzrost. Dowiedz się, jak dobrze przeprowadzić uprawę borówki amerykańskiej i zapewnić jej dobrych sąsiadów.

Uprawa borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska, jak każda roślina ma swoje preferencje. Lubi żyzną i wilgotną glebę. Poza regularnym podlewaniem ważne jest, aby zapewnić jej mikoryzę, czyli symbiozę z niektórymi grzybami. To działa na jej prawidłowy wzrost. Mikoryzę kupisz w sklepie ogrodniczym. Ważne jest też zapewnienie jej odpowiedniego sąsiedztwa. Borówka nie lubi jabłoni i orzechów, ale kocha małe iglaki. Co jeszcze będzie dobrym sąsiadem dla niej?

co sadzić obok borówki amerykańskiej, fot. Getty images

co sadzić obok borówki amerykańskiej, fot. Getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Zastosuj ten trik, a borówka amerykańska będzie uginać się od owoców!

Co posadzić obok borówki amerykańskiej?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, najlepszym towarzystwem dla borówki będą rośliny z głębokimi korzeniami, lubiące tak jak ona kwaśne i żyzne gleby. Dobrze będzie „czuła się” przy szczawiu – nie będzie on jej przeszkadzał podczas rozwoju. Jako sąsiad sprawdzi się też rzodkiewka. Spulchni i rozluźni glebę. Z kwiatów poleca się magnolie, hortensje bukietowe czy azalie, a z drzew: sosnę, np. szmaragdową czy brzozę. Towarzystwo paproci wpłynie na efekt ozdobny w ogrodzie. 

Co posadzić obok borówki amerykańskiej?, fot. freepik

Co posadzić obok borówki amerykańskiej?, fot. freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Co jeszcze jest korzystne dla borówki?

Zioła to również świetne sąsiedztwo dla borówki. Zadziałają dla niej jak prawdziwa ściółka. Wpłyną na regulację temperatury i wilgotności gleby, kontrolując przy tym chwasty. Oczywiście, tak, jak w przypadku kwiatów czy warzyw, muszą one lubić kwaśną glebę. Najlepsze dla borówki będą:

  • bazylia,
  • pietruszka,
  • ogórecznik,
  • żywokost lekarski.

Korzystny wpływ na owoce borówki amerykańskiej ma też koper oraz krwawnik. Z kolei zapach tymianku pomoże odstraszyć wszelkie szkodniki. Teraz kiedy wiesz, co sadzić obok borówki, Twój ogród  będzie bardziej przemyślany, a uprawy zaskoczą Cię obfitością. Pamiętaj, że podczas planowania ogrodu, kieruj się zasadami sadzenia owoców, warzyw i krzewów! Unikniesz dzięki temu popełnienia błędów i strat w ogrodzie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: 7 najpopularniejszych warzyw w ogródku ma swoje ulubione sąsiedztwo dla lepszych plonów!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować