×
Wirtualna Polska

Posadź te zioła obok papryki. To naturalne ochraniacze przed atakiem mszyc i chrząszczy

Przekonaj się, co sadzić obok papryki, aby zdrowo rosła i była chroniona przed szkodnikami. Niektóre rośliny mają na nią bardzo pozytywny wpływ.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

W naszym klimacie uprawa papryki jest możliwa, jednak ze względu na dość krótkie lato uda się jedynie w tunelu lub w doniczkach. Co więcej, to warzywo lub ciepło oraz słońce. Jego wzrost zostaje zahamowany kiedy słupek rtęci spanie poniżej 14°C, a jak wiadomo w Polsce występuje mało dni z odpowiednio wysoką temperaturą. Kiedy przymierzasz się do uprawy papryki, to koniecznie zadbaj o dobre sąsiedztwo dla niej.

Co sadzić obok papryki?

Papryka lubi towarzystwo czosnku, szczypiorku i cebuli. Te warzywa odstraszają szkodniki (nicienie, mszyce, przędziorki), a także sprawiają, że paprykę rzadziej dopadają choroby grzybowe. Na rabatach możesz śmiało też zasiać marchew, buraki oraz pasternak. Te zaś odstraszą chrząszcze i spowodują, że chwasty będą wolniej rosły. Dodatkowo chronią glebę przed utratą wilgoci i przesuszeniem. Bardzo pozytywny wpływ na paprykę ma szpinak, endywia, sałata, a także roszponka. Te zielone warzywa mają krótki okres wegetacji i dość płytki system korzeniowy. Dzięki temu chronią ziemię przed utratą wody, a także nie będą przeszkadzały przy jej wzroście. Dobrym sąsiedztwem dla papryki jest również koperek — zwabia owady, które zapylają jej kwiaty, a także chroni ją przed palącymi promieniami słońca. Takim parasolem ochronnym jest też kukurydza. Natomiast pomidory odstraszają chrząszcze i nicienie glebowe.

co sadzić obok papryki, fot. gettyimages

co sadzić obok papryki, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Sekretny sposób mojej babci na odmłodzenie storczyków. Kwitną jak szalone!

Jakie rośliny warto posadzić obok papryki?

Papryka lubi towarzystwo nie tylko warzyw. Posadź obok niej bazylię, a dzięki temu smak owoców papryki znacznie się poprawi. Co więcej, to zioło odstraszy też muchówki i przędziorki. Krwawnik pospolity zwabi do ogrodu biedronki, a lubczyk osłoni ją przed wiatrem i słońcem. Natomiast majeranek, tymianek, kolendra, oregano i kocimiętka przyciągają owady zapylające, a także odstraszają mszyce, chrząszcze, mszyce. Dla papryki doskonałym towarzystwem są też kwiaty pachnące. Pelargonie i petunie przegonią szkodniki, a nagietki oraz aksamitki pomogą pozbyć się nicieni.

co sadzić obok papryki, fot. gettyimages

co sadzić obok papryki, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: W kilka chwil zrobisz ten domowy naturalny nawóz. Wystarczą produkty, które masz w domu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować