×
Wirtualna Polska

Postaw za drzwiami łazienki, a pozbędziesz się rybików raz na zawsze

Rybiki cukrowe to paskudne insekty, potocznie nazywane srebrzykami. Zwykle grasują w łazienkach i choć na ogół nie są groźne dla człowieka, to niejedną osobę wprawiły w przestrach. Nikt ich nie chce mieć w swoim domu. Czym można skutecznie zwalczyć rybiki?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Rybiki bardzo lubią ciemność, ciepło i wilgoć, dlatego upodobały sobie nasze łazienki i grasują w nich głównie w nocy. Z tego powodu spotykamy je najczęściej, kiedy się przebudzimy i za potrzebą pójdziemy do toalety. Po zapaleniu światła zazwyczaj pozostaje nam jedynie obserwować, jak szybko znikają w jakimś zakamarku.

Czy rybiki są szkodliwe?

Srebrzyki nie są szkodliwe, nie gryzą i nie przenoszą chorób. Z praktycznego punktu widzenia nie ma żadnego powodu, abyś się ich bał czy chciał pozbyć ze swojego domu. Oprócz łazienki można je czasem spotkać także w piwnicy, na strychu czy w kuchni. Często jednak w ogóle ich nie zauważysz, nawet jeśli żyją w jakimś kącie, bo to stworzenia nocne i wszelkie światło kojarzy im się z zagrożeniem (a uciekać potrafią naprawdę szybko). Ich pożywienie najczęściej stanowią drobne resztki jedzenia, choć potrafią także zjeść złuszczony naskórek, papier, materiały z lnu, bawełny czy jedwabiu.

czym zwalczyć rybiki, fot. freepik

czym zwalczyć rybiki, fot. freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Każda pralka potrafi wysuszyć pranie. O tej funkcji wiele osób nawet nie wie

Czym zwalczyć rybiki? Najlepiej odstraszyć je zapachami

 

Jeśli chcesz pozbyć się rybików, to dobrym pomysłem będzie na pewno uszczelnienie wszelkich pęknięć i szczelin. Dzięki temu nie będą miały jak się przedostać do wnętrza twojego domu. Poza tym bardzo mocno reagują one na zapachy. Jest wiele takich, które kojarzą im się z zagrożeniem lub czymś nieprzyjemnym. Jak tylko je wyczują, będą się trzymały od tego miejsca z daleka. Możesz w tym celu wykorzystać m.in.:

  • lawendę,
  • szałwię,
  • cynamon,
  • goździki,
  • rozmaryn,
  • sok z cytryn,
  • ostre przyprawy.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

W przypadku ziół najlepiej sprawdzą się olejki eteryczne. Wystarczy, że nasączysz nimi parę wacików kosmetycznych i rozłożysz je w kilku kluczowych miejscach, np. w pobliżu otworów, z których rybiki przypuszczalnie w nocy wychodzą. Bardzo podobnie możesz postąpić w przypadku soku z cytryny, a przyprawy wystarczy po prostu rozsypać.

czym zwalczyć rybiki, fot. freepik

czym zwalczyć rybiki, fot. freepik

 

Może cię również zainteresować: Pralka śmierdzi jak szambo? Ten trik kosztuje 2 zł i od razu likwiduje smród

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować