×
Wirtualna Polska

Powstały biodegradowalne opakowania na jedzenie, które trafią do samolotów

Czy nie byłoby wspaniale, gdyby wszystkie materiały, których używamy na co dzień, dały się przetworzyć na nowo? Coraz więcej firm stara się mienić swoje działania na te proekologiczne, dlatego nie powinien dziwić fakt, że właśnie powstały biodegradowalne opakowania na jedzenie wykonane z… kawy, ryżu i kokosa!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Takie rozwiązanie zaproponowała pracownia PriestmanGoode, która stworzyła piękny i ekologiczny projekt jakim są opakowania na żywność. Nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że pracownia zrobiła kawał świetnej roboty i połączyła wykorzystanie materiałów biodegradowalnych z pięknym i eleganckim designem.

biodegradowalna opakowania na jedzenie 1
designmuseum.org

Brytyjska marka PriestmanGoode powstała w Londynie i szczyci się poszukiwaniem materiałów oraz technologii, które ułatwiają codzienne życie, a przy tym sprawiają, że jest bardziej ekologiczne. Każdy element jednorazowego opakowania na żywność został wykonany z surowców biodegradowalnych i tak np. podstawa, czyli duża czarna taca, zrobiona została z łupin po ziarnach oraz fusów kawy, zaś mniejsze elementy z otrębów pszennych.

biodegradowalna opakowania na jedzenie 2
priestmangoode.com
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Czym była by taca na jedzenie bez sztućców?! O nich także pomyślano! Widelce, kubki i filiżanki powstały z połączenia łusek ryżowych oraz biodegradowalnego poliaktydu PLA. To nie wszystko! Algi wodorostów morskich oraz liście bananowca zostały przetworzone na pojemniczki na sosy oraz na opakowania na sałatkę.

iodegradowalna opakowania na jedzenie 5
priestmangoode.com

Jeśli myślisz, że to już wszystko co zaproponował zespół PriestmanGoode to muszę Cię wyprowadzić z błędu. Oprócz tacek, sztućców i kubków na ciepłe napoje, stworzono także ekologiczne sakiewki na wodę. Pojemniki wykonano z drewna korkowego i biodegradowalnego plastiku. Butelka jest wielorazowa i ma zastąpić plastikowe butelki, w których kupowana jest woda tuż przed podróżą samolotem. Według danych udostępnionych przez PriestmanGoode, rocznie tylko na lotnisku Heathrow pasażerowie kupują ponad 35 milionów (!) plastikowych, jednorazowych butelek z wodą. Propozycję od PriestmanGoode można zabrać ze sobą i w trakcie wakacji czy wyjazdu służbowego, posłużyć się butelką wykonaną z korka.

iodegradowalna opakowania na jedzenie 3
priestmangoode.com
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
iodegradowalna opakowania na jedzenie 4
priestmangoode.com

Biorąc pod uwagę, że w trakcie podróży samolotem, przeciętny pasażer zużywa blisko o,5 kilograma plastiku, łatwo można obliczyć, że w skali globalnej daje to ponad 5,7 milionów ton jednorazowego plastiku!

Jak Ci się podobają biodegradowalne opakowania na jedzenie? Prawda, że wyglądają bardzo luksusowo?

Zobacz także:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

1) Kwiatowy przystanek w zamian za reklamy i graffiti. Łódź po raz kolejny zaskakuje

2) Zalando wprowadza ekologiczne rozwiązanie dotyczące paczek. Klienci mogą być niezadowoleni

3) McDonald’s stworzył domki dla pszczół. Umieszczono je w nietypowym miejscu

4) Doniczka robot śledzi promienie słoneczne i przechodzi w idealne miejsce dla rośliny

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować