×
Wirtualna Polska

Pralka skacze przy wirowaniu? Jeśli to zignorujesz, efekt odbije się na twoim portfelu

Czasami zdarza się, że pralka skacze przy wirowaniu. Większość ludzi nie do końca wie, czy tak powinno być, czy to może objaw tego, że dzieje się coś złego. Jeśli już jest to wynik jakiejś nieprawidłowości, to jak to naprawić?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli twoja pralka skacze przy wirowaniu, to możesz być pewien, że coś jest z nią nie tak. To nigdy nie jest neutralny objaw, którym nie powinieneś się przejmować. „Skacząca” pralka szybciej się zużywa i może też łatwiej się popsuć. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić?

Dlaczego moja pralka skacze przy wirowaniu?

Jest pięć możliwych przyczyn tego zjawiska. Jeśli je zidentyfikujesz, to będziesz też w stanie zaradzić problemowi i zapobiec mu na przyszłość. Oto one:

  • śruby transportowe

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Podczas transportu ze sklepu pralki są zwykle zabezpieczane specjalnymi śrubami, które mają je chronić przed uszkodzeniem w drodze. Niestety, czasami pracownicy sklepów zapominają poinformować o tym, że po postawieniu pralki w łazience te śruby trzeba usunąć. Inaczej pralka nie będzie stabilna i nie będzie przez to dobrze działała. Śruby transportowe zawsze znajdują się z tyłu urządzenia i warto je zachować na wypadek, gdybyśmy mieli np. oddawać pralkę do naprawy do jakiegoś zakładu.

pralka skacze przy wirowaniu, fot. gettyimages

pralka skacze przy wirowaniu, fot. gettyimages

  • nierówne podłoże

Pralka powinna stać na stabilnym, równym podłożu i dodatkowo jeszcze nie powinna być przechylona w żadną stronę. To, czy stoi rzeczywiście prosto, najlepiej jest sprawdzić za pomocą poziomicy. Jeśli natomiast nie możesz jej zapewnić równego podłoża, to rozważ zakup maty antywibracyjnej — pomoże ci zniwelować ten problem.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Zamiast kreta użyj do zlewu w kuchni tego produktu. Udrożni odpływ i brzydki zapach zniknie

  • zużyte amortyzatory

Czasem zdarza się, że pralka najpierw działa całkiem dobrze i cicho — tak, jak powinna. Dopiero po czasie zaczyna „tańczyć” po całej łazience. Jest to często oznaka tego, że zużyły się jej amortyzatory i trzeba je wymienić. Przypuszczalnie będziesz do tego potrzebował pomocy fachowca.

pralka skacze przy wirowaniu, fot. gettyimages

pralka skacze przy wirowaniu, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

  • rozciągnięte sprężyny

Oprócz amortyzatorów inną przyczyną tego, że pralka zaczęła nagle „trzaskać”, są zbyt mocno zużyte lub uszkodzone sprężyny bębna. Od problemów z amortyzatorami można to odróżnić po tym, że w tym przypadku skacze sam bęben. Niemniej jednak warto, by to fachowiec ocenił, czy rzeczywiście w tym leży problem.

  • zbyt dużo prania

Pralka może też „skakać” po prostu dlatego, że ją przeładowałeś. Zawsze zwracaj uwagę na zalecaną ładowność i jej nie przekraczaj. Inaczej ryzykujesz uszkodzenie swojej pralki, a ubrań wcale nie wypierzesz więcej, bo po prostu te, które zapakujesz do bębna, nie wypiorą się należycie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Rozpuść to w wodzie i wyczyść przypalony ruszt. Będzie jak nowy bez szorowania

Wymieszaj dwa składniki i namocz firanki. Trik na wybielanie bez wybielacza!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować