×

Nie używaj trybu delikatnego do każdego prania! Naukowcy dowodzą, że to błąd

Kiedy masz wiele rzeczy do wyprania, z pewnością szybko wrzucasz je do pralki, wsypujesz proszek i ustawiasz tryb. I tutaj pojawia się pytanie – jaki tryb wybierasz najczęściej? Sporo z nas ustawia pralki na tryb delikatnego prania, jednak według naukowców nie powinniśmy z niego korzystać za często. Dlaczego? Zaraz się przekonasz!

Delikatne pranie to najgorszy tryb prania?

Z pewnością ustawiając tryb delikatny chcesz, aby Twoje ubrania nie zniszczyły się podczas procesu prania i przez długi czas wyglądały idealnie. Jednak według najnowszych badań delikatny program ma także negatywne skutki i to nie tylko na ubrania, które pierzesz!

freepik.com

Okazuje się, że delikatne pranie ma bardzo zły wpływ na środowisko. O tym przykrym spostrzeżeniu zaalarmowali naukowcy z brytyjskiego uniwersytetu Newcastle. W procesie prania w trybie delikatnym z poliestrowych tkanin uwalania się ponad 1,4 mln mikrowłókien – dla porównania jeśli wybierzesz tryb krótki, podczas prania w zimnej wodzie uwalnia się ich 600 tys, zaś standardowy program uwalnia ich około 800 tys. Co oznacza, że najbardziej szkodliwym trybem jest właśnie tryb delikatny.

freepik.com

Według naukowców czynnikiem odpowiedzialnym za uwalnianie się tak dużej ilości mikrowłókien odpowiedzialna jest ilość zużytej wody, a nie prędkość obrotów ani czas przerw w trakcie cyklu.

Naukowcy tłumaczą, że duża ilość wody, która powinna chronić delikatne tkaniny przed ich zniszczeniem, tak naprawdę wypłukuje więcej włókien z materiałów. Co w takim razie należy zrobić? Max Kelly z Uniwersytetu Newcastle, który był odpowiedzialny za prowadzone badania, radzi aby ograniczyć stosowanie trybu delikatnego do minimum. Taka mała zmiana w każdym gospodarstwie domowym, może mieć ogromny wpływ na środowisko.

Co sądzisz o tym badaniu? Zaczniesz używać trybu delikatnego rzadziej niż do tej pory? Daj nam znać w komentarzu!

Zobacz także:

1) 13 mało znanych trików z praniem. 90% plam spierze się za pierwszym razem

2) Jak zrobić pranie? 10 babcinych trików, dzięki którym zaoszczędzisz sporo czasu

3) Amerykanie twierdzą, że niepoprawnie suszymy pranie. Ich metoda jest lepsza?

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij