×

Lekarze zalecają: Po każdym praniu powinieneś prasować swoją bieliznę

Większość w ogóle nie przejmuje się prasowaniem bielizny. Zwykle po prostu czekamy aż wyschnie, a następnie wkładamy ją do szuflady i czekamy, by ją założyć. Najkorzystniej byłoby wywiesić pranie na słońcu, to jednak nie zawsze jest opcją.

Okazuje się, że prasowanie bielizny to dość ważna. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile bakterii i zarazków może z łatwością dostać się do naszego prania prowodując różne infekcje.

Najczęściej popełniany błąd

delicate cycle

Eksperci zalecają, by nie prać zbyt wielu ubrań jednocześnie. Przeładowana pralka uniemożliwia proces dokładnego czyszczenia, bez względu na to, ile dodamy detergentu.

Podczas badania okazało się, że nawet czysta bielizna zawiera mnóstwo substancji kałowych i kilka rodzajów patogenów, które mogą wywoływać bardzo powszechne choroby jak choćby zapalenie skóry czy egzema.

Infekcje grzybicze

A Good Excuse

Drożdżaki i grzyby to powszechne bakterie, które najczęściej atakują kobiety. Winna okazuje się zazwyczaj właśnie bielizna.

Jednym z głównych powodów, dla których czysta bielizna może zawierać zarazki, jest wilgoć uwięziona w tkaninie. Staje się ona doskonałym środowiskiem do rozmnażania bakterii, szczególnie w przypadku jedwabiu i materiałów syntetycznych. Kompozycja tkanin nie pozwala im oddychać, przez co wilgoć zostaje łatwiej uwięziona.

Choć infekcje drożdżakowe są łatwe do wyleczenia, bywają bardzo dokuczliwe. Większość kobiet jednak nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie bielizna może być głównym winowajcą. Przechowywanie jej w szufladzie przez dłuższy czas również może powodować gromadzenie bakterii i prowadzić do problemów skórnych.

Prasowanie bielizny może ochronić nas przed zarazkami

Nawet detergenty nie zabijają wszystkich drobnoustrojów. Choć z pewnością odświeżają pranie i pomagają pozbyć się plam, temperatura i środek piorący z reguły nie są wystarczająco silne, by wyeliminować wszystkie paskudne bakterie.

Susząc ubrania na słońcu, pozbywamy się większości bakterii. Ten sposób to najlepszy zabójca niechcianych bakterii, jednak pory roku i styl życia z reguły nam to uniemożliwiają. Dlatego najlepszym rozwiązaniem okazuje się prasowanie.

Żelazko nie tylko pomoże pozbyć się nagromadzonej wilgoci, ale wysoka temperatura również zabije bakterie. To absolutnie wystarczy, by pozbyć się paskudnych zarazków.

Może Cię zainteresować

zamknij