PoradyLajfhakiPrawdziwe znaczenie przedmiotów, których funkcji nie zna aż 90% ludzi

Prawdziwe znaczenie przedmiotów, których funkcji nie zna aż 90% ludzi

źródło: depositphoto
źródło: depositphoto
Katarzyna
31.07.2019 15:10, aktualizacja: 31.07.2019 15:53

Z reguły wiemy do czego służą przedmioty codziennego użytku, ale czy zastanawiałaś się kiedyś po co na trampkach znajduje się gumowa nakładka na palce lub dlaczego PIN zawsze musi zawierać tylko cztery cyfry, a nie więcej? Dziś poznasz znaczenie i historię powstania 17 produktów, z których na co dzień korzystasz. Oto prawdziwe znaczenie przedmiotów, których używasz każdego dnia!

#1 Łaty na łokciach

Obraz

Na pewno zauważyłaś, że niektóre swetry lub bluzy mają na łokciach specjalne łaty. Ten modowy trend został zainspirowany odzieżą militarną. Żołnierze musieli czołgać się po ziemi, a ubrania często się rwały i raniły ręce, dlatego postanowiono wzmocnić najdelikatniejsze miejsce na rękawach i doszyto łaty. W latach 50. pewien amerykański student postanowił przywrócić ten element garderoby i przerobić go jako modowy trend.

Prawdziwe znaczenie przedmiotów - #2 Wafle na lody

Pod koniec XIX wieku lody były sprzedawane w specjalnych szklanych pojemniczkach, które po zjedzeniu przysmaku, oddawało się ekspedientkom. Szkło było myte i przekazywane następnemu klientowi. Takie rozwiązanie było bardzo kłopotliwe, gdy nadchodziło upalne lato, a przed budką z lodami, tworzyła się ogromna kolejka. Sprzedawcy nie mieli wystarczającej ilości szklanek i pojemników, aby wszystkich obsłużyć, dlatego pewien pomysłowy sprzedawca zawinął wafla w kształt rożka i zaserwował w nim lody. Takie rozwiązanie uszczęśliwiło wszystkich.

#3 Czarna dziurka obok aparatu na telefonie

pixabay.com
pixabay.com

Mała, czarna kropka, która często znajduje się pomiędzy lampą błyskową, a aparatem w telefonie zastanawia wielu użytkowników smartphone'ów. Czarna kropka ma on na celu filtrowanie wszystkich szumów i niepożądanych dźwięków z otoczenia. Jest to niezwykle przydatne, zwłaszcza w hałaśliwym otoczeniu.

Prawdziwe znaczenie przedmiotów - #4 Klawiatura komputerowa

blazephotographysite.wordpress.com
blazephotographysite.wordpress.com

Czy nie wygodniej byłoby, gdyby na klawiaturze litery występowały w kolejności alfabetycznej? Wiele osób jest zdania, że obecne ustawienie (tzw. klawiatura QWERTY) została stworzona po to, aby z łatwością sięgać po te klawisze, które są używane najczęściej. Tak naprawdę w oryginalnych maszynach do pisania, przyciski z literami znajdowały się w kolejności alfabetycznej, jednak takie umiejscowienie klawiszy spowalniało pisanie. Było to spowodowane tym, że guziki w maszynie często się zacinały, a ulokowanie najczęściej używanych liter w dalszej odległości pomagało w uniknięciu tego problemu.

#5 Gumowa nakładka na czubku butów

Obraz

[/caption]

Trampki i obuwie sportowe było kiedyś używane głownie przez koszykarzy. Gumowa osłona miała chronić palce u nóg przed częstymi wypadkami i nadepnięciami rywali na stopy innych graczy. Pierwsze nakładki na buty były wykonane z bardzo twardego rodzaju gumy, obecnie ten element obuwia jest zrobiony z miękkiego tworzywa.

Prawdziwe znaczenie przedmiotów - #6 Otwory na trampkach

Obraz

[/caption]

Wiedziałaś, że te dodatkowe dziurki na butach są tam nie bez powodu? Otwory służą cyrkulacji powietrza i i zapewniają wentylacje stóp.

#7 Rozejście materiału w płaszczach typu parka

Parki to jedne z najpopularniejszych typów ubrań, obecnie są uznawane za jeden z najczęściej noszonych płaszczy. Ale czy zastanawiałaś się kiedyś po co jest to rozcięcie z tyłu? Współczesne parki są zainspirowane płaszczami wojennymi z lat 50. Rozcięcie zakończone sznurkami ma służyć mocniejszemu zaciśnięciu kurtki w jej dolnej części. W ten sposób płaszcz nie przepuszczał powietrza i był cieplejszy.

Prawdziwe znaczenie przedmiotów - #8 Cylinder na końcu ładowarki

Obraz

Ten mały element, zwany koralikiem ferrytowym, pomaga w poprawnej pracy laptopa. Tłumi zakłócenia o wysokiej częstotliwości, które pojawiają się w obwodach elektronicznych tzn. izoluje twój laptop od szumu elektromagnetycznego. Ferrytowe koraliki mogą być używane do usuwania szumów linii energetycznej w telefonach, komputerach, telewizorach, odtwarzaczach audio i DVD.

#9 Guzy na dole szklanej butelki

Doppler/blog.ua
Doppler/blog.ua

Nie służą one jako element dekoracyjny, lecz podczas produkcji są swojego rodzaju kodem i numerem produkcyjnym.

#10 Prawdziwe znaczenie przedmiotów - Nacięcia na bułkach

Wielu piekarzy nie ma jednakowej odpowiedzi na pytanie o przecięcia na bagietkach, lecz każdy z nich je wykonuje. Niektórzy twierdzą, że zapobiega to pęknięciom pieczywa w piecu, inni twierdzą że z nacięciem bułki wyglądają estetyczniej.

#11 Długość kodu PIN

Obraz

Pin został wymyślony w 1996 roku przez szkockiego inwestora Jamesa Goodfellow'a. Hasło miało zabezpieczać konta bankowe jego klientów. Początkowo pin składał się z 6 znaków, lecz żona Goodfellow'a skarżyła się, że wciąż nie może zapamiętać swojego hasła, dlatego też postanowił skrócić go do 4 znaków.

#12 Prawdziwe znaczenie przedmiotów - Pętelka z tyłu koszuli

Ten dodatkowy kawałek materiału często interesuje posiadaczy koszul. Według jednej wersji pętelka została stworzona, aby zahaczyć o nią krawat, z innego źródła można dowiedzieć się, że wymyślono ją w celu lepszego powieszenia ubrania na haczyku.

#13 Kolorowe oznaczenie na paczkach chipsów

Obraz

Niemalże każda paczka chipsów jest oznaczona kolorowymi kółkami lub kwadratami. Nie musisz się martwić - nie dotyczą one zawartości paczki. Są to oznaczenia ułatwiające wydruk opakowania. Symbole wskazują, na to które odcienie farby zostały użyte do stworzenia paczki.

Prawdziwe znaczenie przedmiotów - #14 Kształt gumy Turbo

pinterest.com
pinterest.com

Ukochana guma do żucia z czasów dzieciństwa, miała charakterystyczny kształt. Twórcy smakołyku z lat 90. chcieli odwzorować wzór znajdujący się na oponach samochodowych.

#15 Futro na kapturze kurtki

Obraz

Kaptury zakończone futrem były charakterystyczne dla rdzennej ludności zamieszkującą dalekie tereny Północy. Cała ich odzież wierzchnia była bardzo ciepła, lecz mimo to wciąż zimny wiatr smagał ich twarze. Aby uchronić ich przed lodowatym powietrzem, przyszyto kilka kawałków długiego futra na końce kaptura. Dziś futro jest używane głównie jako element dekoracyjny.

Prawdziwe znaczenie przedmiotów - #16 Świnka - skarbonka

pixabay.com
pixabay.com

W średniowiecznej Anglii ludzie trzymali swoje pieniądze w glinianych pojemnikach, które były nazywane "słoikami pygg". Słowo "pygg" wywodzi się z nazwy pomarańczowej glinki. Z czasem, ten typ słoików zniknął, ale kombinacja słów pozostała. Wkrótce "pygg" zamienił się w "pig" ("świnię"), a ludzie zaczęli wytwarzać skarbonki w kształcie świnek.

#17 Kształt precla

Obraz

Ta opowieść sięga czasów średniowiecznych i nie ma pewności, że jest ona prawdziwa, lecz z pewnością można uznać ją za bardzo ciekawą. Precle zostały wymyślone przez mnicha, chciał on aby jego bułka swoim kształtem przypominała ręce złożone do modlitwy. Możesz powiedzieć, że precel wcale nie wygląda jak dłonie ułożone do zmówienia pacierza, jednak franciszkanie podczas modlitwy, kładą skrzyżowane ręce na swoich ramionach - takie ułożenie zdecydowanie bardziej przypomina precla!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także