PoradyLajfhaki6 sposobów na rozpoznanie prawdziwego miodu. Producenci często nas oszukują

6 sposobów na rozpoznanie prawdziwego miodu. Producenci często nas oszukują

źródło: genialne.to
źródło: genialne.to
Bogdan
13.11.2022 16:30, aktualizacja: 13.11.2022 17:36

Ludzie często kupują tańsze produkty, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy. Należy jednak pamiętać o tym, że tańsze rozwiązania są znacznie mniej ekologiczne. Przykładem może być miód. Ten tańszy prawdopodobnie nie jest prawdziwy (całkowicie czysty), choć reklamy czasami mówią coś zupełnie innego.

Badania wykazały, że aż 76% dostępnego na rynku miodu zostało poddane procesowi zwanemu ultrafiltracją.

Racool_studio/freepik
Racool_studio/freepik

Ma on na celu wyeliminowanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak chociażby ślady wosku. Niestety ten proces pozbawia także miód pyłku pszczelego. Producenci twierdzą jednak, że ultrafiltracja jest niezbędna, ponieważ zapobiega krystalizacji i wydłuża okres przydatności produktu do spożycia. Zapominają jednak o tym, że pyłek jest bardzo ważną częścią składową miodu, która dostarcza wiele korzyści naszemu organizmowi.

Jak rozpoznać sztuczny miód?

ikvyatkovskaya/freepik
ikvyatkovskaya/freepik

1. Krystalizacja miodu

Jeśli kupiony miód nie krystalizuje się po pewnym czasie, oznacza to, że NIE jest czysty. Pamiętaj, aby przy zakupie miodu czytać etykietę. Jeśli jest na niej napisane, że miód zawiera syrop kukurydziany (HFC) o wysokiej zawartości fruktozy lub komercyjną glukozę, nie kupuj go.

pinterest
pinterest

2. Test z łyżeczką

Nabierz miód na łyżeczkę i rozpocznij przelewanie produktu do miseczki bądź słoika. Jeśli strumień będzie równomierny, zwarty i nie będzie się rwał, to znak, że kupiłeś prawdziwy miód.

stevepb/pixabay
stevepb/pixabay

3. Zmiana barwy

Przygotuj mieszaninę składającą się z kilku kropel jodyny, czystej wody i miodu. Jeśli miód zmieni barwę na niebieską, została dodana do niego skrobia kukurydziana.

freepik
freepik

4. Prawdziwy miód jest łatwopalny

Zanurz suchą zapałkę w miodzie, a następnie spróbuj ją rozpalić. Jeśli miód jest prawdziwy, na zapałce pokaże się iskra, a nawet ogień. Jeśli miód jest fałszywy, zapałki nie zapalą się z powodu zanieczyszczeń i wilgoci, które zawiera.

freepik
freepik

5. Test wodny

Napełnij szklankę letnią wodą, a następnie dodaj łyżkę miodu do niej. Fałszywy miód rozpuści się szybko, a prawdziwy miód spadnie na dno szklanki.

rawpixel.com/freepik
rawpixel.com/freepik

6. Ciężar jest w cenie

Prawdziwy miód jest znacznie cięższy od sztucznego. W litrowym słoiku nie powinno znajdować się mniej niż 1,4 kg tego płynnego złota.

newfabrika/freepik
newfabrika/freepik

Który sposób stosujesz, aby rozpoznać czy kupiłeś prawdziwy miód?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także