×
Wirtualna Polska

Prawie każdy ma ją na biurku, ale mało kto wie, że idealnie czyści zamsz

Wygląda efektownie, ale jest trudny w utrzymaniu. Czyszczenie i pielęgnacja butów, ubrań oraz mebli z tej matowej tkaniny z włoskami może być kłopotliwe, ponieważ nie można ich moczyć. Podpowiadamy, jak czyścić zamsz, by na długo zachował piękny wygląd.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zamsz to wyprawiona skóra zwierzęca, która jest pozbawiona części licowej (najbardziej zewnętrznej). Dzięki temu, że pokrywają go charakterystyczne włoski, jest materiałem miękkim, wyglądającym elegancko, a przez to bardzo popularnym. Wywarza się z niego buty i torebki, ubrania, a także meble. Każdy z tych wyrobów wymaga odpowiedniej konserwacji, a także czyszczenia.

Jak czyścić zamsz?

W sklepach dostępne są specjalistyczne środki do czyszczenia zamszu. Możesz jednak zrezygnować z nich i zastosować domowe sposoby. Najważniejsza rzecz, o której musisz pamiętać to fakt, że zamszu pod żadnym pozorem nie powinno się moczyć w wodzie. Jeśli nie będziesz stosować się do tej zasady, wyroby z zamszu mogą stracić kształt. Ważne jest również, by stosować tylko delikatne szczoteczki i gąbki, ponieważ zamsz jest podatny na zarysowania.

Jak czyścić zamsz? Fot. Getty Images

Jak czyścić zamsz? Fot. Getty Images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Jak wyczyścić żelazko tabletką od zmywarki? To prostsze niż myślisz

Jak czyścić zamsz na sucho?

Czyszczenie zamszu polega przede wszystkim na ścieraniu zabrudzeń. Można zrobić to za pomocą skórki od chleba. To bardzo popularna metoda. Musisz jedynie delikatnie pocierać powierzchnię zamszu, aż brud zniknie. Na zaschnięte nieczystości pomoże gumka do ścierania. Również w tym przypadku musisz pocierać materiał bardzo delikatnie, by go nie zniszczyć. Jeśli będziesz wystarczająco cierpliwy, plama zniknie, a materiał będzie wciąż w idealnym stanie. Suche zabrudzenia możesz usunąć szczoteczką. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na specjalistyczny przyrząd, z powiedzeniem zastąpisz go miękką szczoteczką do zębów. Pamiętaj tylko, by nie szorować zbyt mocno.

Jak czyścić zamsz? Fot. Getty Images

Jak czyścić zamsz? Fot. Getty Images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak czyścić zamsz parą?

Jak wspominaliśmy, zamsz nie powinien mieć kontaktu z wodą. Ale para wodna to już zupełnie inna sprawa. Dzięki niej możesz odświeżyć zamszowe ubrania lub buty i pozbyć się zabrudzeń. Trudno będzie zastosować tę metodę w przypadku mebli, ale również możesz spróbować. Odzież i obuwie zawieś nisko nad parującą wodą na 10-15 minut. Alternatywą jest wykorzystanie streamera z odległości ok. 15 cm (jeśli nie masz takiego urządzenia, możesz użyć żelazka tak, jak zrobiliśmy to w tym triku na odświeżenie firan). Następnie zetrzyj brud za pomocą miękkiej ściereczki.

Jak myć zamsz sodą oczyszczoną?

1 łyżeczkę sody oczyszczonej dodaj do 1 szklanki mleka i dobrze rozmieszaj. Zamocz w tej miksturze miękką szmatkę lub gąbkę i porządnie wyciśnij. Następnie przetrzyj plamy na zamszowej powierzchni. To dobry sposób, by pozbyć się różnego rodzaju zabrudzeń.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Po zimie przetrzyj tym meble rattanowe. Nie będą płowieć i łamać się po lecie

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować