27-letni student zaprojektował panele słoneczne. Wykonał je… z odpadów spożywczych!
Tegoroczna nagroda Jamesa Dysona powędrowała w ręce Carveya Ehrena Maigue. Ten 27-letni filipiński student odkrył genialny sposób na przekształcenie marnowanej żywności w energię elektryczną! Jak to możliwe?


Skąd wziął się pomysł na takie rozwiązanie?
Na pomysł wpadł całkiem przypadkiem. W trakcie pochmurnego dnia jego okulary fotochromowe zaczęły się zaciemniać, pomimo tego, że Słońca nie było widać na niebie. Uświadomił sobie, że ultrafiolet dociera do Nas, nawet jeśli nasza gwiazda jest ukryta za chmurami. To dało początek stworzenia nowych ekranów generujących energię elektryczną. Do tego zainspirowała go zorza polarna oraz zjawiska, jakie występują w jej trakcie:
Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV w obszarach miejskich jest wywoływana przez szklane budynki. Inspiracją do rozwiązania był sposób, w jaki powstają zorze polarne. Wysoka energia (gamma, UV) jest degradowana do stanu niskoenergetycznego (światło widzialne) przez luminescencyjne cząstki w atmosferze. Technologia opiera się na tej koncepcji i wykorzystuje podobne działające cząsteczki.


Wyświetl ten post na Instagramie.
Jednakże naczelnym założeniem projektu było nie tylko stworzenie nowego sposobu pozyskiwania energii, ale także wykorzystanie do jej produkcji odpadów.
Swój pomysł ochrzcił mianem AuREUS i zachwycił nim jury nagrody Jamesa Dysona.
Działanie jest bardzo proste


AuREUS to intrygujący system, który pochłania rozproszone światło UV ze światła słonecznego i przekształca je w czystą odnawialną energię elektryczną. Działa to nawet przy pochmurnej pogodzie, albowiem UV i tak dociera na Ziemię. Cząsteczki o wysokiej energii są pochłaniane przez cząsteczki luminescencyjne. Te z kolei ponownie emitują je jako światło widzialne.
Pod wpływem światła UV cząsteczki pochłaniają i ponownie emitują widzialne światło wzdłuż krawędzi dzięki wewnętrznemu współczynnikowi odbicia. Ogniwa PV umieszczono wzdłuż krawędzi, aby przechwytywać emitowane światło widzialne. Przechwycone widzialne światło jest następnie przetwarzane na prąd stały. Obwody regulacyjne przetwarzają napięcie wyjściowe, aby umożliwić ładowanie, przechowywanie lub bezpośrednie wykorzystanie energii elektrycznej.


Sposób przekształcania odpadów owocowych i warzywnych w energię
W wizji twórcy okna miałby być na całych budynkach, co zapewni im ogromny zastrzyk ekologicznej energii. Do tego są one w różnych kolorach, więc każdy z nich zyskałby swój własny, indywidualny charakter. Najlepsze jest to, że Maigue do budowy paneli wykorzystuje cząstki występujące w określonych owocach i warzywach. To sprawia, że głównym źródłem zasobów do produkcji jego wynalazku mogą być odpady biologiczne z naszych stołów!
Oczywiście dla młodego studenta to nie koniec pracy. Obecnie poprawia wszelkie błędy w swoim projekcie oraz ma nadzieję na jego szerokie wdrożenie. Dostrzega jego ogromne zalety nie tylko w budownictwie, ale także przy zastosowaniu w innych dziedzinach. Jego pomysł można bez problemu zastosować np. w samochodach czy nawet w ubraniach.


Chcielibyście takie okna w swoim domu?

