×
Wirtualna Polska

3 proste metody, które pozwolą Ci sporo zaoszczędzić, nawet jeśli nie jesteś centusiem

Oszczędzanie pieniędzy nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza jeśli jesteś osobą, która nie potrafi się powstrzymać od wydawania pieniędzy. Czasami kupujemy same potrzebne rzeczy, a i tak nie potrafimy zaoszczędzić, na szczęście te 3 proste rady pomogą Ci zgromadzić pokaźną sumkę.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#1 Strategia oszczędzania

Ta metoda może trwać tak długo jak zechcesz jednak minimum to co najmniej kilka tygodni. Chodzi o to, żeby co tydzień zwiększać kwotę, którą zaoszczędziło się tydzień wcześniej np. zaczynasz od 5 zł, w następnym tygodniu dodajesz do słoika 10 zł, a kolejnym 15 zł itd. W ostatnim tygodniu roku dorzucasz do skarbonki 260 zł, a Nowy Rok witasz z kwotą 6 890 zł. Nieźle co? Najważniejsze jest jednak regularne oszczędzanie, najlepiej jeśli będziesz zapisywać na karteczce ile pieniędzy wrzuciłeś, lub zaznaczał to na kalendarzu. Nie musisz czekać na koniec roku, aby wdrożyć tę strategię w życie, im szybciej zaczniesz tym lepiej!

#2 Kupuj i oszczędzaj

Ta łatwa metoda pomaga nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także monitorować wydatki. Chodzi o to, aby odłożyć procent każdego dokonanego zakupu.Załóżmy na przykład, że zaoszczędzisz 10% kwoty, którą wydasz na zakupy. Nowy sweter, który kosztuje 120 zł – do skarbonki wrzucasz 12 zł. Jeśli wydasz 340 zł w miesiącu, zostaw 34 zł. Możesz sam zdecydować, kiedy odłożyć pieniądze, a kiedy nie, jednak weź pod uwagę wszystkie swoje zakupy i pomyśl, że odłożenie pieniędzy do skarbonki lub słoika jest lepsze niż trzymanie ich w portfelu, gdzie zawsze będziesz mógł je wyciągnąć i wydać. Niektóre banki pozwalają Ci również oszczędzać pewną kwotę z wydanych pieniędzy przy zakupach.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#3 Zamień złe nawyki w oszczędności

Celem tej metody jest odłożenie określonej kwoty pieniędzy za każdy zły nawyk, który się zrobiło.Na przykład, powiedzmy, że ciągle spóźniasz się do pracy lub regularnie opuszczasz wizyty na siłowni. Odłóż do słoika 5, 10 lub 20 zł. Ty ustalasz kwotę grzywny. Najważniejszą rzeczą jest ustawienie kwoty na samym początku i jej nie zmniejszanie. Ta metoda pomoże ci zrezygnować ze złych nawyków i odłożyć pieniądze!
Na przykład, jeśli odłożysz 20 zł w miesiącu, to zaoszczędzisz 240 zł w ciągu 12 miesięcy.

Które z tych metod sądzisz wypróbujesz?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować