×
Wirtualna Polska

Prosty sposób na kompleksowe mycie pralki. Potrzebne produkty masz już w domu

Dbanie o czystość pralki pozwala uniknąć brzydkich zapachów, a także przedłuża jej żywotność. Podpowiadamy, jak wyczyścić pralkę, by była sprawna i wolna od brzydkich zapachów.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zdarza się, że z wnętrza pralki wydobywa się brzydki zapach. Bywa również, że w szufladce pozostają resztki płynu do płukania oraz proszku. Wszystko to sygnały, że powinieneś zadbać o pralkę i ją wyczyścić. Podpowiadamy, jak to zrobić domowymi sposobami.

Jak dbać o pralkę na co dzień?

Zanim powiemy o tym, jak wyczyścić pralkę, warto wspomnieć o tym, jak dbać o nią przy każdym praniu. Zapobieganie powstawaniu i gromadzeniu się zabrudzeń ma ogromne znaczenie dla higieny, a także utrzymania sprawności sprzętu. Po zakończeniu prania pozostaw drzwi otwarte. Dzięki temu wnętrze szybciej się wychłodzi, co zminimalizuje ryzyko namnażania się bakterii i pleśni w bębnie oraz przewodach odprowadzających wodę. Nie zaszkodzi również, jeśli otworzysz i przewietrzysz szufladkę na proszek oraz płyn do płukania. Po każdym praniu sprawdzaj również uszczelkę bębna. Działa ona niczym kieszeń na drobne przedmioty, które przypadkiem zostawiłeś w kieszeniach. Za uszczelką gromadzą się zarówno drobiazgi, które wypadły z kieszeni, jak i wiele nieczystości. Wybierz je i przetrzyj uszczelkę wilgotną szmatką.

Jak wyczyścić pralkę? Fot. Genialne.pl

Jak wyczyścić pralkę? Fot. Genialne.pl

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Jak suszyć pranie, kiedy na zewnątrz pada? Każda pralka ma tę ukrytą funkcję!

Jak wyczyścić pralkę? Na pierwszy ogień szufladka i bęben

Bez względu na to, czy regularnie wietrzysz bęben pralki i czyścisz uszczelkę, co jakiś czas musisz gruntownie wyczyścić pralkę.

  • Jak wyczyścić szufladkę na detergenty w pralce? To proste. Możesz zdezynfekować ją octem. W ten sposób pozbędziesz się resztek płynu oraz proszku i ewentualnej pleśni. Do czyszczenia zakamarków oraz dysz doprowadzających do szufladki wodę możesz wykorzystać starą szczoteczkę do zębów. Jeśli szufladkę da się wyjąć, możesz zastosować nasz trik z użyciem z cytryny.
  • Wnętrze pralki wyczyścisz, używając kwasku cytrynowego. Wsyp 7-8 łyżek preparatu do pustego bębna i włącz standardowy program prania (w żadnym wypadku nie wkładaj tam ubrań). Możesz użyć również octu. W tym przypadku wlej ciecz do szufladki lub umieść w bębnie nasączoną nim ściereczkę. Wybierz program z najwyższą możliwą temperaturą.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak wyczyścić pralkę? Nie zapominaj o filtrze

Filtr w pralce powinieneś czyścić do 2 miesiące, a nawet częściej, jeśli masz zwierzęta lub pierzesz dużo wełnianych ubrań. Dzięki czyszczeniu filtra pozbędziesz się kłaczków oraz brudu, które go zapychają i sprawiają, że działa mniej wydajnie.

  • Jeśli nie wiesz, gdzie znajduje się filtr, sprawdź to w instrukcji obsługi pralki.
  • Przed przystąpieniem do pracy przygotuj: miskę, szmatkę lub ręcznik, papierowe ręczniki, nóż lub śrubokręt.
  • Rozłóż szmatkę lub ręcznik na podłodze przy pralce — wchłonie wodę, która z niej wyleci.
  • Otwórz klapkę filtra, usuń sito i odłóż je na bok.
  • Z pomocą ręcznika papierowego usuń z filtra zabrudzenia.
  • Umyj usunięte wcześniej sito pod bieżącą wodą, zbierając z niego kłaczki oraz brud.
  • Zamontuj wszystkie części na ich miejsca.

 

Zobacz również: Wlej kubek do pralki i wstaw pranie. Ubrania i ręczniki będą miękkie jak nowe

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować