×

Prosty sposób na odstraszenie komarów. Ogrodnicy znają go od zawsze

Komary to istne, letnie utrapienie. Potrafią popsuć każdą leśną wycieczkę oraz zniechęcić do wypoczynku w ogrodzie. Istnieje jednak sposób na odstraszenie komarów. Dzięki niemu nie będziesz musiał chować się w domu i spokojnie wypoczniesz na świeżym powietrzu.

Problem brzęczący nad uchem

Na świecie występuje ok. 3500 gatunków komarów. W Polsce rozpowszechnione są dwa: komar widliszek i komar brzęczący. Co ciekawe, żądne ludzkiej i zwierzęcej (kąsają ssaki, jaszczurki, inne owady) krwi są jedynie samice. Białko w niej zawarte jest im potrzebne do złożenia jaj. Wiedzione instynktem i pragnące zamknąć cykl rozrodczy intensywnie szukają ofiar i boleśnie kąsają. Natomiast samce komarów od krwi zdecydowanie wolą kwiatowy nektar. Co więcej komary uwielbiają dwutlenek węgla, który wydychamy.

sposób na odstraszenie komarów
Sposób na odstraszenie komarów, fot. Unsplash

Rośliny, które odstraszają komary

Komary nie przepadają za pewnymi zapachami. Dzięki temu możesz wykorzystać je w walce z tymi owadami. W ogrodzie, na balkonie czy tarasie koniecznie postaw na zioła. Na rabatach lub w doniczkach posadź miętę, rozmaryn, bazylię czy melisę. Komary będą trzymały się  od nich z daleka.

Odstraszacz w płynie

Jeżeli nie przepadasz za ziołami, to zrób zapachowy odstraszacz w płynie. Do kubka lub przeciętej butelki wlej ocet winny. Następnie dodaj skórkę z cytryny i kilka plasterków cebuli. Kilka takich mikstur ustaw na tarasie lub w wybranych kątach ogrodu. Komarom nie przypadnie do gustu winno-cebulowy zapach i z pewnością polecą w inne miejsce.

sposób na odstraszenie komarów
Sposób na odstraszenie komarów, fot. Unsplash

Jakie kolory odstraszają komary?

Okazuje się także, że komary reagują na wybrane kolory. Naukowcy przeprowadzili interesujące badanie. Okazało się, że komary przyciąga kolor czerwony, pomarańczowy oraz czarny. Natomiast zupełnie ignorują barwę białą, zieloną, niebieską czy fioletową. Dlatego do lasu i na przechadzkę nie ubieraj się w czerwone, czarne lub pomarańczowe ubrania. Wówczas nie znajdziesz się na pierwszej linii frontu i istnieje duże prawdopodobieństwo, że komary się Tobą nie zaintersują.

Już znasz proste metody na pozbycie się komarów za pomocą zapachu. Zobacz Jak rozpoznać ukąszenia owadów – 8 rodzajów popularnych ugryzień.

 

Może Cię zainteresować

zamknij