NewsyPo powrocie z wakacji, odczekaj 20 minut zanim weźmiesz prysznic. Ostrzega przed tym lekarz

Po powrocie z wakacji, odczekaj 20 minut zanim weźmiesz prysznic. Ostrzega przed tym lekarz

Po powrocie z wakacji, odczekaj 20 minut zanim weźmiesz prysznic. Ostrzega przed tym lekarz
Katarzyna
16.07.2019 09:52

Kiedy wracasz z urlopu po długiej podróży, pewnie pierwsze co chcesz zrobić, to wziąć porządny, orzeźwiający prysznic. Okazuje się jednak, że nie jest to najlepszym pomysłem. Dlaczego? Przestrzega przed tym dr Tom Makin z Royal Liverpool University Hospital.

Dlaczego nie warto brać prysznica zaraz po powrocie z urlopu?

freepik.com
freepik.com

Tom Makin od wielu lat zajmuje się mikrobiologią w jednym z brytyjskich szpitali. Specjalista uważa, że kąpiel tuż po powrocie z wakacji może być dla nas śmiertelnym zagrożeniem i uważa, że znacznie lepiej jest odczekać od 20 do nawet 40 minut, zanim wskoczymy pod prysznic. Dr Makin podaje siebie jako przykład i mówi, że tuż po powrocie z urlopu sam najpierw puszcza wodę przez 20 minut, a przez następne 20, po prostu czeka. Po co to wszystko?

Według specjalisty poczekanie z prysznicem, może uratować ludzkie życie

Mikrobiolog jest zdania, że w czasie nieobecności w domu i nie korzystania z łazienki, resztki wody zgromadzone na słuchawce od prysznica, stają się świetnym środowiskiem do rozwoju toksycznej bakterii z gatunku legionella. Bakterie te mogą poważnie wpłynąć na pracę organów w naszym organizmie oraz spowodować ciężkie zapalenie płuc.

freepik.com
freepik.com

Dr Tom Makin podczas rozmowy z "Daily Mail" powiedział, że kiedy wraca z wakacji jedną ręką zatyka nos oraz usta, a drugą odkręca wodę, aby przez 20 minut woda spokojnie przepłynęła przez słuchawkę prysznica. W tym czasie lekarz opuszcza łazienkę, aby wrócić do niej tylko po to, aby zakręcić kurek. Prysznic bierze dopiero po odczekaniu kolejnych 20 minut.

Legionella - czym grozi zakażenie bakterią?

legionella.cz
legionella.cz

Legionella to bakteria, która wywołuje chorobę o nazwie legionelloza - zwana inaczej chorobą legionistów. Choroba ta występuje na całym świecie i znajduje się w wodach śródlądowych oraz morskich, a także wodzie z kranu i zbiornikach wodnych czy też glebie. Najlepszym środowiskiem do rozwoju legionelli są wody o temperaturze między 20 a 45 stopni Celsjusza.

Jak może dojść do zakażenia bakterią?

pixabay.com
pixabay.com

Podczas brania prysznica, wdychamy krople wody, skażone legionellą. Bakterie dostają się do organizmu w trakcie procesu oddychania. Osoby o mniejszej odporności są znacznie bardziej narażone na zachorowanie na zapalenie płuc czy tzw. chorobę legionistów, a także inne problemy związane z bakterią. Dodatkowo Światowa Organizacja Zdrowia w raporcie alarmuje, że odnotowuje się znacznie więcej przypadków zachorowania na chorobę legionistów, gdy korzysta się z prysznica - porównując dane z osobami, które korzystają z kąpieli w wannie zachorowania są znacznie częstsze.

Gdzie w tym wszystkim ekologia?

instagram.com/atlasdergisi
instagram.com/atlasdergisi

Nie od dziś mówi się o ochronie środowiska i oszczędzaniu wody. Jeśli mamy pamiętać o zakręcaniu wody podczas 3 - minutowego mycia zębów, to dlaczego mielibyśmy zostawiać odkręcony strumień wody przez 20 minut? Oczywiście, zagrożenie zdrowia i życia jest poważne i warto mieć na uwadze założenie brytyjskiego specjalisty, jednak istnieją inne sposoby, aby uchronić się przed bakterią.

pinterest.com
pinterest.com

Po powrocie z wakacji warto po prostu dobrze zdezynfekować słuchawkę prysznica. Możesz to zrobić używając białego octu - przetrzyj słuchawkę szmatką nasączoną białym octem lub nalej go do woreczka strunowego i przymocuj za pomocą gumki recepturki. Pozostaw na kilka minut.

Uważasz, że teza dr Toma Makina jest słuszna? Wiedząc o zagrożeniu odczekasz blisko 40 minut, aby wziąć prysznic?
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także