×

Po powrocie z wakacji, odczekaj 20 minut zanim weźmiesz prysznic. Ostrzega przed tym lekarz

Kiedy wracasz z urlopu po długiej podróży, pewnie pierwsze co chcesz zrobić, to wziąć porządny, orzeźwiający prysznic. Okazuje się jednak, że nie jest to najlepszym pomysłem. Dlaczego? Przestrzega przed tym dr Tom Makin z Royal Liverpool University Hospital.

Dlaczego nie warto brać prysznica zaraz po powrocie z urlopu?

p

Tom Makin od wielu lat zajmuje się mikrobiologią w jednym z brytyjskich szpitali. Specjalista uważa, że kąpiel tuż po powrocie z wakacji może być dla nas śmiertelnym zagrożeniem i uważa, że znacznie lepiej jest odczekać od 20 do nawet 40 minut, zanim wskoczymy pod prysznic. Dr Makin podaje siebie jako przykład i mówi, że tuż po powrocie z urlopu sam najpierw puszcza wodę przez 20 minut, a przez następne 20, po prostu czeka. Po co to wszystko?

Według specjalisty poczekanie z prysznicem, może uratować ludzkie życie

Mikrobiolog jest zdania, że w czasie nieobecności w domu i nie korzystania z łazienki, resztki wody zgromadzone na słuchawce od prysznica, stają się świetnym środowiskiem do rozwoju toksycznej bakterii z gatunku legionella. Bakterie te mogą poważnie wpłynąć na pracę organów w naszym organizmie oraz spowodować ciężkie zapalenie płuc.

Dr Tom Makin podczas rozmowy z „Daily Mail” powiedział, że kiedy wraca z wakacji jedną ręką zatyka nos oraz usta, a drugą odkręca wodę, aby przez 20 minut woda spokojnie przepłynęła przez słuchawkę prysznica. W tym czasie lekarz opuszcza łazienkę, aby wrócić do niej tylko po to, aby zakręcić kurek. Prysznic bierze dopiero po odczekaniu kolejnych 20 minut.

Legionella – czym grozi zakażenie bakterią?

Legionella to bakteria, która wywołuje chorobę o nazwie legionelloza – zwana inaczej chorobą legionistów. Choroba ta występuje na całym świecie i znajduje się w wodach śródlądowych oraz morskich, a także wodzie z kranu i zbiornikach wodnych czy też glebie. Najlepszym środowiskiem do rozwoju legionelli są wody o temperaturze między 20 a 45 stopni Celsjusza.

Jak może dojść do zakażenia bakterią?

Podczas brania prysznica, wdychamy krople wody, skażone legionellą. Bakterie dostają się do organizmu w trakcie procesu oddychania. Osoby o mniejszej odporności są znacznie bardziej narażone na zachorowanie na zapalenie płuc czy tzw. chorobę legionistów, a także inne problemy związane z bakterią. Dodatkowo Światowa Organizacja Zdrowia w raporcie alarmuje, że odnotowuje się znacznie więcej przypadków zachorowania na chorobę legionistów, gdy korzysta się z prysznica – porównując dane z osobami, które korzystają z kąpieli w wannie zachorowania są znacznie częstsze.

Gdzie w tym wszystkim ekologia?

Nie od dziś mówi się o ochronie środowiska i oszczędzaniu wody. Jeśli mamy pamiętać o zakręcaniu wody podczas 3 – minutowego mycia zębów, to dlaczego mielibyśmy zostawiać odkręcony strumień wody przez 20 minut? Oczywiście, zagrożenie zdrowia i życia jest poważne i warto mieć na uwadze założenie brytyjskiego specjalisty, jednak istnieją inne sposoby, aby uchronić się przed bakterią.

Po powrocie z wakacji warto po prostu dobrze zdezynfekować słuchawkę prysznica. Możesz to zrobić używając białego octu – przetrzyj słuchawkę szmatką nasączoną białym octem lub nalej go do woreczka strunowego i przymocuj za pomocą gumki recepturki. Pozostaw na kilka minut.

Uważasz, że teza dr Toma Makina jest słuszna? Wiedząc o zagrożeniu odczekasz blisko 40 minut, aby wziąć prysznic?

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

Jak wyczyścić kabinę prysznicową? Bez smug i osadów

Jeśli masz w domu prysznic z pewnością wiesz, że ze szklanych drzwi często trudno doczyścić zacieki po wodzie. Jak wyczyścić kabinę prysznicową, aby usunąć osad i pozbyć się brzydkich smug? Cały sekret tkwi w produkcie, którego używasz, dlatego najlepiej będzie jeśli wykonasz swój własny spray do mycia kabiny prysznicowej. Jak wyczyścić kabinę prysznicową? Do jego […]

Najpiękniejsze prysznice i inspiracje do łazienki. Zebraliśmy ich aż 23!

Prysznic to niezwykłe miejsce gdzie możemy nie tylko zrelaksować swoje ciało, ale także duszę. To tutaj możemy odpłynąć myślami w inny świat, wymyślać kreatywne rozwiązania i śnić na jawie. Tak ważne miejsce potrzebuje dobrego zaplanowania! Dlatego jeśli jeszcze nie wiesz jak powinna wyglądać Twoja łazienka lub planujesz remont, podpowiadamy tymi magicznymi inspiracjami. #1 Prysznic w […]

Eukaliptus pod prysznicem? Coraz więcej osób umieszcza roślinę w łazience

Prysznic to jedna z najbardziej relaksujących rzeczy, która spotyka nas w ciągu całego dnia. Tylko pomyśl, być może jest to jedyna chwila kiedy nie patrzysz w żaden ekran, nie sprawdzasz wiadomości, nie odpisujesz na maile. Jesteś Ty i woda. Cudowne uczucie, prawda? Czy może być coś przyjemniejszego i bardziej relaksującego? Okazuje się, że może! Eukaliptus […]

kolczasta zasłonka prysznicowa 2

Kolczasta zasłonka prysznicowa skutecznie wygodni Cię z zza długiej kąpieli

Jak zacząć oszczędzać wodę podczas kąpieli? Na to pytanie w bardzo kreatywny sposób postanowiła odpowiedzieć francuska projektantka, która stworzyła zasłonkę prysznicową, która dosłownie wygoni Cię z zza długiej kąpieli. Oszczędzanie wody jest bardzo ważne i nie chodzi tutaj tylko o niepotrzebnie marnowanie wody, co powoduje wzrost rachunków i mniejszą ilość pieniędzy na Twoim koncie. Nie […]

4 zaskakujące i dziwne triki, które sprawią, że Twoja łazienka będzie lśniła jak nowa

Sprzątanie łazienki zawsze jest wyzwaniem, zwłaszcza jeśli mieszkasz z wesołą gromadką dzieci! Zabawki do kąpieli, szczotki do włosów, kosmetyki, ręczniki, a w tym wszystkim jesteś Ty! Codzienne porządki nie są przyjemnie, ale przecież nikt nie każe Ci szorować wanny każdego dnia. Na szczęście, dzięki tym czterem sprytnym sposobom, Twoja łazienka przez długie tygodnie będzie błyszczeć […]