×
Wirtualna Polska

Leśnik 40 lat temu uparł się, by pustynną okolicę zamienić w las. Teraz biegają tam dziki i niedźwiedzie

To prosta lecz niesamowita historia. Mężczyzna imieniem Hikmet Kaya 40 lat temu został leśnikiem w dystrykcie Boyabat, w Turcji. Oddano mu pod opiekę bardzo niewdzięczny kawałek ziemi, a on uparł się, że zamieni go w las.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

W Polsce lasów nie brakuje, ale są miejsca, które pustynnieją, albo na których lasu nigdy nie było. Czy można takie miejsca zamienić w zielone obszary? Okazuje się, że tak!

Hikmet Kaya i jego las

Niedawno mężczyzna zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie, które obiegło cały świat. Trzyma na nim fotografię, na której widać kawałek jałowej ziemi, a w tle za mężczyzną rozciąga się soczyście zielony las. Trudno uwierzyć, ale to to samo miejsce.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Hikmet Kaya i jego sosny

Kiedy w 1978 r. Kaya został leśnikiem w okolicy Boyabat wykazał ogromną ilość woli i energii i w ciągu zaledwie kilku lat, przy wsparciu okolicznych mieszkańców, posadził 800 tysięcy czerwonych sosen.

Las

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Z biegiem czasu sadzonki zamieniły się w strzeliste drzewa, a w lesie zaczęły pojawiać się zwierzęta takie jak lisy, dziki, króliki, a nawet niedźwiedzie.

Hikmet Kaya i jego las po 40 latach

Las jest także chętnie odwiedzany przez okolicznych mieszkańców, którzy w nim wypoczywają. Niektórzy z nich do dziś nie potrafią uwierzyć w to, jak to miejsce się zmieniło.
 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz też: Synchroniczne migotanie świetlików. Fotograf uwiecznił na zdjęciach rozświetlony las

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować