×

15 przezroczystych zwierząt, które tylko pozornie nie kryją żadnych tajemnic

Choć czasem dosłownie widać ich całe wnętrze, to paradoksalnie mimo tego skrywają przed nami wiele tajemnic. Do dziś często bowiem nie rozumiemy w pełni fenomenu ich istnienia i tego dlaczego tak wyewoluowały.

Oto kilkanaście niezwykłych przezroczystych zwierząt.

#1 Szklana ośmiornica

Szklana ośmiornica, czyli Vitreledonella richardi często wygląda jak rzeźba. Jest galaretowata i całkowicie przezroczysta, można ją znaleźć w morzach tropikalnych. Długość jej płaszcza waha się od 11 do 45 cm.

#2 Krewetka duch

Znany także jako krewetka widmo. Pochodzi z południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych i jest praktycznie całkowicie przezroczystą krewetką (co stanowi świetny kamuflaż ochronny). Żyje w wodach słodkich, głównie w jeziorach i żywi się planktonem.

#3 Szklana żaba

Znana przede wszystkim z tego, że widać jej wszystkie narządy wewnętrzne. Żyje w południowych Stanach Zjednoczonych. Zazwyczaj żaby te nie są przezroczyste, tylko limonkowo-zielone, tylko nieznaczna ich ilość jest taka, jak na zdjęciu.

#4 Ślimak z półprzezroczystą skorupą

Jego oryginalna nazwa to Zospeum tholussum. Został dopiero niedawno odkryty – w 2013 roku, w jaskini w Chorwacji. Jest to maleńki gatunek o wielkości około 3 mm. Te szkliste ślimaki są zazwyczaj ślepe, ale za to niezwykle urocze.

#5 Anioł Morski

Anioły morskie to mięczaki, które żyją w Oceanie Arktycznym. Są hermafrodytyczne i odżywiają się podczas pływania w wodzie. Wyglądają jak latające anioły, kiedy się poruszają.

#6 Złoty chrząszcz żółwia

Ten piękny gatunek należy do rodziny chrząszczy liściastych, Chrysomelidae. Fascynujące jest to, że jego kolor zmienia się przez różne etapy jego życia – gdy rośnie, podczas godów, gdy przybiera postać dojrzałą i także później. Dorosłe okazy zmieniają kolor ze złotego na czerwony, gdy są zestresowane.

#7 Młoda kostera rogata

To piękne stworzenie żyje zazwyczaj wokół raf koralowych, w lagunach. Najciekawszym faktem na ich temat jest nie tylko to, że są półprzezroczyste, ale również to, że głównie dryfują zamiast pływać. Leniwe stworzonka.

#8 Nudibranch pelagiczny

Jest rodzajem slimaka polującego głównie na galaretowate stworzenia w wodach otwartego oceanu. Jest też raczej niewielkich rozmiarów – jego maksymalna długość osiąga zaledwie 5,5 cm.

#9 Amfipod Cystisoma Neptuni

To stworzenie z głębin morskich, które ma półprzezroczyste ciało. Chroni go to przed drapieżnikami. Jest widoczny na zdjęciach tylko z powodu lampy błyskowej aparatu.

#10 Salpa Maxima

Salpa maxima to planktoniczna osłonica o beczułkowatym kształcie. Galaretowata struktura ciała pomaga mu się poruszać. Salpy żyją w zimnych wodach i można je zobaczyć poruszające się pojedynczo lub w koloniach tworzących długie łańcuchy.

#11 Agrest morski

To urocze stworzenie, wygląda jak maleńka szklana kulka. Może mieć do 2,5 cm wielkości i żyje w otwartych wodach.

#12 Lodowa ryba

Żyje głównie w Antarktyce. Jego krew jest półprzezroczysta, podobnie jak jego ciało. Ma bardzo słabo skostniały szkielet i kremowobiałe skrzela.

#13 Motyl szklanoskrzydły

Przezroczyste skrzydła czynią go wyjątkowym wśród innych motyli. Dzięki nim łatwiej jest mu się zakamuflować przed drapieżcami.

#14 Młody pokolec królewski

Ta ryba może wyglądać znajomo, gdyż stanowiła inspirację dla Dory z kultowej animacji „Znaleźć Nemo”. Prawda że jest przepiękna? Żyją one jedynie w morzach tropikalnych.

#15 Żeglarz portugalski

Żeglarz portugalski  wbrew pozorom nie jest meduzą, chociaż na taką wygląda. Ma długie macki, a jego ukłucie jest niezwykle bolesne i trujące, śmiertelne zarówno dla ryb, jak i ludzi. Najczęściej można go spotkać na powierzchni oceanu w pobliżu Portugalii.

Które stworzenie najbardziej Cię urzekło?

25 zdjęć z sekretnego życia zwierząt. Ich świat jest dla nas pełen pytań bez odpowiedzi

4 ZABAWKI DLA KOTA DIY

 
Źródła: brightside.me

Wybrane dla Ciebie

10 zdjęć niedźwiedzi polarnych, które zawłaszczyły rosyjską chatkę

Podczas wyprawy na Syberię fotografowi Dmitriemu Kokhowi trafiła się nie lada okazja – pewnego dnia zauważył grupę niedźwiedzi, które przywłaszczyły sobie opustoszałą chatkę po stacji meteorologicznej. Dmitry od razu wyciągnął aparat i zaczął robić zdjęcia. #1 Ja i moja ekipa #2 Zdobyta warownia #3 Zdjęcie do rodzinnego albumu #4 Jak rosyjska stara baba #5 Witają […]

Kobieta prosi firmę o puste kartony, bo od dwóch tygodni nie jest w stanie używać nowo kupionego blendera. Przez swoje koty

Tę zwariowaną sytuację będą w stanie zrozumieć jedynie miłośnicy kotów, wszystkim innym wyda się ona tak absurdalna, że trudno będzie im uwierzyć, że miała miejsce (a miała!). Ludzie listy piszą To opowieść o 3 kotach, 2 lesbijkach i 1 kartonie sygnowanym logo firmy Vitamix, zawierającym blender. Na początku tego roku mieszkająca ze swoja partnerką i […]

12 zdjęć psów wyprowadzanych w wielkich sforach. W tym mieście robi się to inaczej niż wszędzie

Ten pomysł jest prosty i genialny zarazem, a przy tym dostarcza mnóstwa wesołych zdjęć. W niewielkim hrabstwie Saratoga w stanie Nowy Jork (USA) psy od ponad dekady wyprowadza się na spacer zbiorowo, w wielkich sforach. Ludzie oszczędzają czas, a pieski mają mnóstwo kompanów do zabawy. Zobaczcie sami. #1 W świątecznym wydaniu #2 „Zima nam nie […]

15 par zwierzaków, przez które będziesz się zastanawiał czy nie dostałeś halucynacji

Co jest lepsze od posiadania jednego słodkiego kudłacza? Oczywiście posiadanie dwóch kochanych kudłaczy! A co jeśli na dodatek są do siebie podobni prawie kropla w kroplę? Oto kilkanaście wyjątkowych par futrzaków. #1 One coś knują. Na 100% #2 „Ale głupi ci nasi ludzie…” #3 Przepiękne #4 Słodkie leniuchy #5 „Ej! Co znowu?!” #6 Spróbuj się […]

Ślepa sówka imieniem Zeus ma gwiaździste niebo w oczach. Została uratowana od śmierci i teraz jest kochana

To jedna z tych historii, która jest w stanie poruszyć nawet najtwardsze serce. Oślepła na skutek choroby sówka dzięki szczęśliwemu trafowi została uratowana i trafiła pod czułą opiekę. Teraz wszyscy zachwycają się jej niesamowitymi oczami. Ptak urodził się na wolności, zupełnie normalny Wraz z biegiem czasu zaczęła się u niego rozwijać zaćma otoczkowa jest spowodowana […]

17 przerażających ryb skrywanych przez nasze morza i oceany

Zwierzęta żyjące głęboko w wodach należą do tych, które są nam ludziom najmniej znane. Niektóre z nich wyglądają niepokojąco, inne wręcz po prostu potwornie. Chciałbyś je spotkać pływając w jakimś morzu? Oto kolekcja z niezwykłej morskiej menażerii. #1 „Spójrz mi w oczy, Chico, oczy powiedzą ci prawdę” #2 Można zostawić młodszej siostrze w wannie #3 […]