×

15 przezroczystych zwierząt, które tylko pozornie nie kryją żadnych tajemnic

Choć czasem dosłownie widać ich całe wnętrze, to paradoksalnie mimo tego skrywają przed nami wiele tajemnic. Do dziś często bowiem nie rozumiemy w pełni fenomenu ich istnienia i tego dlaczego tak wyewoluowały.

Oto kilkanaście niezwykłych przezroczystych zwierząt.

#1 Szklana ośmiornica

Szklana ośmiornica, czyli Vitreledonella richardi często wygląda jak rzeźba. Jest galaretowata i całkowicie przezroczysta, można ją znaleźć w morzach tropikalnych. Długość jej płaszcza waha się od 11 do 45 cm.

#2 Krewetka duch

Znany także jako krewetka widmo. Pochodzi z południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych i jest praktycznie całkowicie przezroczystą krewetką (co stanowi świetny kamuflaż ochronny). Żyje w wodach słodkich, głównie w jeziorach i żywi się planktonem.

#3 Szklana żaba

Znana przede wszystkim z tego, że widać jej wszystkie narządy wewnętrzne. Żyje w południowych Stanach Zjednoczonych. Zazwyczaj żaby te nie są przezroczyste, tylko limonkowo-zielone, tylko nieznaczna ich ilość jest taka, jak na zdjęciu.

#4 Ślimak z półprzezroczystą skorupą

Jego oryginalna nazwa to Zospeum tholussum. Został dopiero niedawno odkryty – w 2013 roku, w jaskini w Chorwacji. Jest to maleńki gatunek o wielkości około 3 mm. Te szkliste ślimaki są zazwyczaj ślepe, ale za to niezwykle urocze.

#5 Anioł Morski

Anioły morskie to mięczaki, które żyją w Oceanie Arktycznym. Są hermafrodytyczne i odżywiają się podczas pływania w wodzie. Wyglądają jak latające anioły, kiedy się poruszają.

#6 Złoty chrząszcz żółwia

Ten piękny gatunek należy do rodziny chrząszczy liściastych, Chrysomelidae. Fascynujące jest to, że jego kolor zmienia się przez różne etapy jego życia – gdy rośnie, podczas godów, gdy przybiera postać dojrzałą i także później. Dorosłe okazy zmieniają kolor ze złotego na czerwony, gdy są zestresowane.

#7 Młoda kostera rogata

To piękne stworzenie żyje zazwyczaj wokół raf koralowych, w lagunach. Najciekawszym faktem na ich temat jest nie tylko to, że są półprzezroczyste, ale również to, że głównie dryfują zamiast pływać. Leniwe stworzonka.

#8 Nudibranch pelagiczny

Jest rodzajem slimaka polującego głównie na galaretowate stworzenia w wodach otwartego oceanu. Jest też raczej niewielkich rozmiarów – jego maksymalna długość osiąga zaledwie 5,5 cm.

#9 Amfipod Cystisoma Neptuni

To stworzenie z głębin morskich, które ma półprzezroczyste ciało. Chroni go to przed drapieżnikami. Jest widoczny na zdjęciach tylko z powodu lampy błyskowej aparatu.

#10 Salpa Maxima

Salpa maxima to planktoniczna osłonica o beczułkowatym kształcie. Galaretowata struktura ciała pomaga mu się poruszać. Salpy żyją w zimnych wodach i można je zobaczyć poruszające się pojedynczo lub w koloniach tworzących długie łańcuchy.

#11 Agrest morski

To urocze stworzenie, wygląda jak maleńka szklana kulka. Może mieć do 2,5 cm wielkości i żyje w otwartych wodach.

#12 Lodowa ryba

Żyje głównie w Antarktyce. Jego krew jest półprzezroczysta, podobnie jak jego ciało. Ma bardzo słabo skostniały szkielet i kremowobiałe skrzela.

#13 Motyl szklanoskrzydły

Przezroczyste skrzydła czynią go wyjątkowym wśród innych motyli. Dzięki nim łatwiej jest mu się zakamuflować przed drapieżcami.

#14 Młody pokolec królewski

Ta ryba może wyglądać znajomo, gdyż stanowiła inspirację dla Dory z kultowej animacji „Znaleźć Nemo”. Prawda że jest przepiękna? Żyją one jedynie w morzach tropikalnych.

#15 Żeglarz portugalski

Żeglarz portugalski  wbrew pozorom nie jest meduzą, chociaż na taką wygląda. Ma długie macki, a jego ukłucie jest niezwykle bolesne i trujące, śmiertelne zarówno dla ryb, jak i ludzi. Najczęściej można go spotkać na powierzchni oceanu w pobliżu Portugalii.

Które stworzenie najbardziej Cię urzekło?

25 zdjęć z sekretnego życia zwierząt. Ich świat jest dla nas pełen pytań bez odpowiedzi

4 ZABAWKI DLA KOTA DIY

 
Źródła: brightside.me

Wybrane dla Ciebie

11 mrożących krew w żyłach ciekawostek o pająkach. Nie dla osób cierpiących na archnofobię

Mało jest stworzeń na ziemi, które wzbudzają większy wstręt niż pająki. W oczach osób cierpiących na arachnofobię przybierają wręcz monstrualne rozmiary. Tymczasem pająki wcale nie mają ochoty polować na ludzi. Wręcz przeciwnie: skutecznie przed nami uciekają. A kiedy ewakuacja nie jest możliwa, to zwijają się w kulkę i po prostu udają, że ich nie ma. […]

20 uroczych piesków, które każdy poniedziałek uczynią przyjemniejszym

Mają w sobie tyle niewymuszonego ciepła i radości, że nie sposób się tym nie zarazić i nie cieszyć z dnia tak jak one. Kudłacze ze zdjęć poniżej wiedzą jak zmienić nawet najgorszy dzień w przyjemny. Oto kolekcja psiaków, które uczynią Twój dzień lepszym. #1 Znajdź różnicę #2 Było warto #3 Macarena? #4 Szybszy od światła […]

13 dzieł sztuki, które w rzeczywistości prezentują się zupełnie inaczej. Reprodukcje są często mylące

Większość dzieł sztuki znamy z reprodukcji oglądanych w Internecie. Tymczasem niektóre z nich w rzeczywistości zaskakują swoimi rozmiarami lub techniką wykonania. 1. Mała kobieta Obraz Mona Lisa została namalowany przez Leonarda da Vinci. Powstawał w latach 1503–1507 i dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł sztuki. Znajduje się w Luwrze i w rzeczywistości ma niewielkie […]

Na grzyby, ach na grzyby! 10 najczęściej powtarzanych mitów, które narosły wokół grzybów niczym leśna ściółka

Wokół grzybów leśnych narosło bardzo dużo mitów. Co ciekawe można spotkać się także z wieloma przesądami i ludowymi wierzeniami. Niektórzy sądzą, że do lasu należy wybrać się po burzy. Ponoć pioruny bijące w ziemię mają sprawić, iż grzyby zaczną rosnąć. Natomiast na Górnym Śląsku wierzono, że aby przekonać się o tym, czy grzyby są jadalne […]

Tajemnicze zwierzę. Tylko 1% populacji potrafi znaleźć je na rysunku!

Na rysunku starszego poczciwego pana, który widzisz, ukryty jest drugi obrazek. Przedstawia on zwierzaka. Tylko 1% ludzi potrafi go dostrzec bez podpowiedzi w czasie krótszym niż 2 minuty. Poniższy szkic stał się hitem internetu, mało kto jednak potrafi odgadnąć bez niczyjej pomocy co skrywa. Daj sobie na to chwilę Jeśli i Ty nie potrafisz i […]

20 zdjęć zwierzaków, które przerażą każdego, kto nie przyjrzy się dobrze

Szybki rzut oka na poniższe foty może spowodować, że dostaniesz ataku paniki. Dopiero po chwili jest się w stanie dojrzeć na nich słodkie psiaki i inne czworonogi. Gotowy na wyzwanie? Oto garść zdjęć, które płatają psikusa oczom. #1 Dzieło Lucyfera? Nieee, przyjrzyj się dokładnie 😉 #2 Antyczny egipski bóg… Tak wygląda ślepy kot Sfinks #3 […]