×
Wirtualna Polska

15 przezroczystych zwierząt, które tylko pozornie nie kryją żadnych tajemnic

Choć czasem dosłownie widać ich całe wnętrze, to paradoksalnie mimo tego skrywają przed nami wiele tajemnic. Do dziś często bowiem nie rozumiemy w pełni fenomenu ich istnienia i tego dlaczego tak wyewoluowały.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Oto kilkanaście niezwykłych przezroczystych zwierząt.

#1 Szklana ośmiornica

Szklana ośmiornica, czyli Vitreledonella richardi często wygląda jak rzeźba. Jest galaretowata i całkowicie przezroczysta, można ją znaleźć w morzach tropikalnych. Długość jej płaszcza waha się od 11 do 45 cm.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#2 Krewetka duch

Znany także jako krewetka widmo. Pochodzi z południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych i jest praktycznie całkowicie przezroczystą krewetką (co stanowi świetny kamuflaż ochronny). Żyje w wodach słodkich, głównie w jeziorach i żywi się planktonem.

#3 Szklana żaba

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Znana przede wszystkim z tego, że widać jej wszystkie narządy wewnętrzne. Żyje w południowych Stanach Zjednoczonych. Zazwyczaj żaby te nie są przezroczyste, tylko limonkowo-zielone, tylko nieznaczna ich ilość jest taka, jak na zdjęciu.

#4 Ślimak z półprzezroczystą skorupą

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jego oryginalna nazwa to Zospeum tholussum. Został dopiero niedawno odkryty – w 2013 roku, w jaskini w Chorwacji. Jest to maleńki gatunek o wielkości około 3 mm. Te szkliste ślimaki są zazwyczaj ślepe, ale za to niezwykle urocze.

#5 Anioł Morski

Anioły morskie to mięczaki, które żyją w Oceanie Arktycznym. Są hermafrodytyczne i odżywiają się podczas pływania w wodzie. Wyglądają jak latające anioły, kiedy się poruszają.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#6 Złoty chrząszcz żółwia

Ten piękny gatunek należy do rodziny chrząszczy liściastych, Chrysomelidae. Fascynujące jest to, że jego kolor zmienia się przez różne etapy jego życia – gdy rośnie, podczas godów, gdy przybiera postać dojrzałą i także później. Dorosłe okazy zmieniają kolor ze złotego na czerwony, gdy są zestresowane.

#7 Młoda kostera rogata

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

To piękne stworzenie żyje zazwyczaj wokół raf koralowych, w lagunach. Najciekawszym faktem na ich temat jest nie tylko to, że są półprzezroczyste, ale również to, że głównie dryfują zamiast pływać. Leniwe stworzonka.

#8 Nudibranch pelagiczny

Jest rodzajem slimaka polującego głównie na galaretowate stworzenia w wodach otwartego oceanu. Jest też raczej niewielkich rozmiarów – jego maksymalna długość osiąga zaledwie 5,5 cm.

#9 Amfipod Cystisoma Neptuni

To stworzenie z głębin morskich, które ma półprzezroczyste ciało. Chroni go to przed drapieżnikami. Jest widoczny na zdjęciach tylko z powodu lampy błyskowej aparatu.

#10 Salpa Maxima

Salpa maxima to planktoniczna osłonica o beczułkowatym kształcie. Galaretowata struktura ciała pomaga mu się poruszać. Salpy żyją w zimnych wodach i można je zobaczyć poruszające się pojedynczo lub w koloniach tworzących długie łańcuchy.

#11 Agrest morski

To urocze stworzenie, wygląda jak maleńka szklana kulka. Może mieć do 2,5 cm wielkości i żyje w otwartych wodach.

#12 Lodowa ryba

Żyje głównie w Antarktyce. Jego krew jest półprzezroczysta, podobnie jak jego ciało. Ma bardzo słabo skostniały szkielet i kremowobiałe skrzela.

#13 Motyl szklanoskrzydły

Przezroczyste skrzydła czynią go wyjątkowym wśród innych motyli. Dzięki nim łatwiej jest mu się zakamuflować przed drapieżcami.

#14 Młody pokolec królewski

Ta ryba może wyglądać znajomo, gdyż stanowiła inspirację dla Dory z kultowej animacji „Znaleźć Nemo”. Prawda że jest przepiękna? Żyją one jedynie w morzach tropikalnych.

#15 Żeglarz portugalski

Żeglarz portugalski  wbrew pozorom nie jest meduzą, chociaż na taką wygląda. Ma długie macki, a jego ukłucie jest niezwykle bolesne i trujące, śmiertelne zarówno dla ryb, jak i ludzi. Najczęściej można go spotkać na powierzchni oceanu w pobliżu Portugalii.

Które stworzenie najbardziej Cię urzekło?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować