×

Data przydatności produktów spożywczych to mit. Tak sprawdzisz świeżość

Pewnie wielu z was zdarza się wyrzucać produkty, tylko dlatego, że termin przydatności okazuje się być chwilę po czasie. Data przydatności jednak nie jest wiarygodnym źródłem odnośnie tego, czy żywność jest bezpieczna do spożycia. Informuje jedynie, że o „optymalnej jakości” produktu, która opiera się na szacowaniu.

By zaoszczędzić trochę pieniędzy i nie marnować jedzenia, podpowiadamy jak łatwo sprawdzić przydatność poszczególnych produktów.

Jajka

eggs

Jeśli jajko po włożeniu do zimnej wody wypływa, oznacza, że jest nieświeże. Tonące jajko jest w jak najlepszym stanie, więc można je spokojnie zjeść.

Mleko

milk

Przykry zapach wszystko wyjawi o mleku. Zmiana konsystencji i grudki również są informacją, że mleko nie jest najbezpieczniejsze do spożycia.

Ser

Cheese!

Ser łatwo się psuje, gdyż szybko gromadzi wilgoć. Miękkie sery są bardziej podatne na pleśń, która jest wystarczającym sygnałem ostrzegawczym. Kwaśny smak i zapach również świadczy o tym, że przydatność do spożycia minęła chwilę temu.

Surowe mięso

Meat

Nieugotowane mięso może zmieniać kolor, okazuje się jednak, że nie jest to powód do zmartwień. Do spożycia nie nadaje się, gdy wytwarza nieprzyjemny zapach lub w dotyku jest lepkie i oślizgłe.

Wędliny

italian deli meats

Nieprzyjemny zapach wskazuje, że wędliny nie nadają się do spożycia. Zmiana w fakturze i obślizgłe w dotyku plasterki również nie świadczą o pierwszej świeżości. Wędliny najlepiej spożywać w przeciągu 3 dni od zakupu.

Chleb

Bread

Zwykle widząc zielone kropki po prostu je odkrajamy i mimo wszystko zjadamy pieczywo. W tym przypadku nawet najmniejsze ślady pleśni świadczą o tym, że chleb nie jest bezpieczny do spożycia. Jednak jeśli chleb jest po prostu suchy i twardy, a nie nosi śladów pleśni, można spokojnie wykorzystać go do zrobienia bułki tartej lub grzanek.

Owoce

fruit

Jeśli owoce zamieniły się w papkę z pewnością lepiej jest się ich pozbyć. Nie powinno się ich również jeść, jeśli pojawiła się pleśń, odbarwienia lub nieprzyjemny zapach. Pomarszczona skórka również jest sygnałem, że nie powinno się ich spożywać. Tutaj znajdziesz sposób, który zapobiegnie powstawaniu pleśni na truskawkach i jagodach.

Warzywa

veggies

Nieświeże warzywa zaczynają żółknąć lub tracić kolor. W niektórych przypadkach warzywo można uratować odcinając przebarwioną i wysuszoną część.

Jogurt

peach yoghurt

Jogurt można przechowywać zaskakująco długo. Żywe kultury bakterii to zaskakująco dobry środek konserwujący. Większa ilość płynu pod pokrywką może jednak świadczyć, że bakterie umarły i produkt jest zepsuty.

 

Wybrane dla Ciebie

4 ukryte funkcje kas samoobsługowych w sieci sklepów Biedronka. Mało osób z nich korzysta

Duże dyskonty spożywcze wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i wyposażają swoje sklepy w kasy samoobsługowe. Dzięki nim można dużo szybciej zapłacić za zakupy bez konieczności długiego stania w kolejce. Cztery przyciski pod monitorem Kasy samoobsługowe są również obecne w sieci sklepów Biedronka. Jeśli z nich korzystasz to zapewne nie zdawałeś sobie sprawy, że mają ukryte […]

14 różnych patentów z przedmiotami codziennego użycia, które Internauci dokumentują zdjęciami

Warto sobie ułatwiać życie, nawet w prostych sprawach. Przedstawiamy Wam listę przydatnych life hacków. #1 Dodatkowy kawałek materiału, który znajdziemy w nowych ubraniach służy do przetestowania na nim różnych detergentów, które stosujesz do prania #2 Nalewanie napoju w taki sposób likwiduje problem rozlewania #3 Na odwrocie kosmetyków oraz produktów do makijażu można znaleźć liczby takie […]

Twoje dziecko zjada lodowe sople? Pod żadnym pozorem nie pozwalaj mu tego robić!

Wiele osób sądzi, że w soplach lodu jest tylko zamrożona woda. Okazuje się, że znajduje się w nich o wiele więcej, niż byśmy chcieli wiedzieć. Dlatego pod żadnym pozorem nie powinno się ich jeść. Sama woda? Niestety opady atmosferyczne nie są tak krystaliczne, jakbyśmy chcieli. Tak naprawdę czy to śnieg padający w terenach miejskich, czy wiejskich […]

10 objawów naszego organizmu, za które odpowiedzialna jest pogoda. Bóle stawów to nie wszystko!

Alergicy i osoby podatne na zmiany ciśnienia doskonale wiedzą, że pogoda wpływa na samopoczucie. Okazuje się jednak, że nie tylko na te dwa aspekty wpływają zmiany atmosferyczne dziejące się za oknem. #10 Migreny i zawroty głowy Zmiany temperatury wpływają na nasze naczynia krwionośne spowalniając przepływ krwi. To powoduje, że trafia jej mniej do mózgu i […]

15 pomysłowych trików, o których pomyślisz „Dlaczego nie znałem ich wcześniej?!”

Czasami niektóre triki są tak proste i oczywiste, że możemy o nich zapomnieć. Jeśli kiedykolwiek byłeś w takiej sytuacji na pewno dobrze wiesz o czym mówię! Na szczęście jesteśmy tu po to, żeby przypomnieć Ci sztuczki, które z przydadzą Ci się podczas sprzątania. #1 Przechowuj prześcieradła i pościele w jednym miejscu, tak aby można było […]

2-składnikowa mieszanka do mycia truskawek. Mikroskopijne robaki same z nich wyjdą!

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się kupić truskawki i po drodze do domu zjeść od razu kilka sztuk. Przecież ich słodki zapach i zachęcający wygląd prowokuje do tego, aby jak najszybciej je skonsumować! Kupując owoce na targu nawet sprzedawcy oferują nam skosztowanie truskawek. Mogłoby się wydawać, że zjedzenie tak małej ilości nieumytych owoców nie […]