×
Wirtualna Polska

10 psychologicznych sztuczek, które pomogą Ci znaleźć nić porozumienia z każdą osobą

Każdy z nas jest wyjątkowy, jednak wszyscy ludzie dzielimy pewne wspólne zachowania. Dzięki temu tworzymy więzi z innymi ludźmi, a co najważniejsze, jesteśmy w stanie zrozumieć tok myślenia innych. Posiadając taką wiedzę możemy wpłynąć na to co myślą o nas inni, zmienić ich decyzję i nimi manipulować. Oto kilka przydatnych sztuczek psychologicznych, które mają silny wpływ na niemal wszystkie osoby, które znasz!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#1 Zamień nieporozumienia na korzyści

via GIPHY

Kiedy ludzie mówią ci rzeczy, z którymi się nie zgadzasz, nie sprzeciwiaj się im stanowczo. Najpierw potwierdź to, co mówią słowami: „Rozumiem, co masz na myśli” i kontynuuj swoją własną opinię, pytając „ale czy kiedykolwiek myślałeś o tym w taki sposób…?” Takie podejście pomoże ci wyrazić swoje zdanie w taki sposób, aby druga strona nie mogła Ci się sprzeciwić.

#2 Mama wie lepiej

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

via GIPHY

Jeśli chcesz przekonać kogoś do swoich argumentów, możesz powołać się na rodziców, mówiąc że tego nauczyła Cie np. mama. Ludzie przestrzegają tradycyjnej dyscypliny i szanują matkę lub ojca, myśląc także o swoich rodzicach. Większość ludzi wierzy słowom swoich rodziców, a kiedy wspominasz, że twoje słowa również pochodzą właśnie od nich, spowoduje to podobny efekt gdyby to właśnie rodzina rozmówcy o tym mówiła.

#3 W ciszy siła

via GIPHY

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zapadła niezręczna cisza w trakcie rozmowy z osobą, z którą chcesz się dogadać? Zapytaj ją o coś, nawet jeśli ta druga osoba niezbyt lubi mówić o sobie. Wtedy druga osoba odpowie i najpewniej zapyta się o coś Ciebie, a wtedy Ty ciszę zamienisz w płynną rozmowę.

#4 Stwórz iluzję wyboru

via GIPHY

Jeśli chcesz, żeby ktoś zrobił coś dla Ciebie, możesz poprosić najpierw o wykonanie trudniejszego zadania, niż Twoja pierwotna prośba. Po usłyszeniu trudniejszego zadania ludzie zazwyczaj akceptują łatwiejszą prośbę, która byłaby Twoją pierwotną. Ta sama zasada działa także podczas przekonywania kogo. Dając komuś dwie opcje, prostszą o którą chcesz prosić, oraz trudniejszą do osiągnięcia, Twoje pierwotne żądanie wydaje się znacznie prostsze.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#5 Pożycz coś, aby uzyskać przyjazne stosunki

via GIPHY

Możesz zauważyć, że ktoś nie lubi Cię tak bardzo, jak tego chcesz. Poproś więc o drobną przysługę jak pożyczenie niewielkiej rzeczy np. książki. To najpierw stworzy niechętne połączenie między wami dwoma, a następnie spowoduje zmianę opinii po oddaniu przedmiotu.

#6 Pewność siebie przyciąga innych

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

via GIPHY

Po zakończeniu rozmowy podczas negocjacji po prostu patrz ludziom w oczy i czekaj w milczeniu. Twój zdeterminowany wygląd pozytywnie wpłynie na postrzeganie tego, co właśnie powiedziałeś. Jeśli stracisz kontakt wzrokowy, zauważysz utratę zainteresowania i to w bardzo krótkim czasie.

#7 Spraw by rozmówca poczuł się ważny

via GIPHY

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Gdy potrzebujesz pomocy, używanie właściwych słów ma ogromne znaczenie. Ludzie zwykle pomagają Ci jeśli przedstawisz swoje żądanie jako przysługę. To pobudzi ego drugiej osoby i sprawi, że druga strona poczuje się jakby spełniła dobry uczynek. Spróbuj użyć prostych zwrotów, tj. „Naprawdę potrzebuję twojej pomocy”.

#8 Powtarzaj to: „powtarzaj”

via GIPHY

Powtarzanie jest jednym z najlepszych sposobów, aby stworzyć konkretny pomysł w ludzkich umysłach. Jeśli chcesz narzucić swoją opinię komuś innemu, po prostu powtórz ją w różnych kontekstach lub po prostu powiedz to samo w rozmowie z różnymi wyrażeniami. Po kilkakrotnym usłyszeniu tego samego, ludzie będą postrzegać ten pomysł jako własny, ponieważ jego mózg oznaczy go jako znajomy.

#9 Twórz iluzję zaufania, aby wzbudzić zaufanie

via GIPHY

Kiedy próbujesz zbudować zaufanie w środowisku społecznym, przyznaj się do swoich drobnych błędów. Ludzie zobaczą twoją wrażliwą stronę i zaakceptują Cię jako osobę uczciwą. To da Ci przewagę, nawet w trakcie prowadzenia sporu.

#10 Reaguj i obserwuj

<a href=mentalfloss.com">

mentalfloss.com

Kiedy jesteś nowy w grupie, żartuj lub opowiedz zabawną historię, aby obserwować reakcje ludzi. Reakcje danej osoby pomogą Ci ustalić powiązania między przyjaciółmi oraz lepiej poznać daną osobę.

Zobacz także:

1) Kłamanie weszło Twojemu rozmówcy w krew? 11 sygnałów dzięki którym poznasz gdy ktoś kłamie

2) Psychologia Starbucksa i jego 9 tajnych sztuczek, które sprawiają, że kupujesz więcej

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować