×

10 psychologicznych sztuczek, które pomogą Ci znaleźć nić porozumienia z każdą osobą

Każdy z nas jest wyjątkowy, jednak wszyscy ludzie dzielimy pewne wspólne zachowania. Dzięki temu tworzymy więzi z innymi ludźmi, a co najważniejsze, jesteśmy w stanie zrozumieć tok myślenia innych. Posiadając taką wiedzę możemy wpłynąć na to co myślą o nas inni, zmienić ich decyzję i nimi manipulować. Oto kilka przydatnych sztuczek psychologicznych, które mają silny wpływ na niemal wszystkie osoby, które znasz!

#1 Zamień nieporozumienia na korzyści

via GIPHY

Kiedy ludzie mówią ci rzeczy, z którymi się nie zgadzasz, nie sprzeciwiaj się im stanowczo. Najpierw potwierdź to, co mówią słowami: „Rozumiem, co masz na myśli” i kontynuuj swoją własną opinię, pytając „ale czy kiedykolwiek myślałeś o tym w taki sposób…?” Takie podejście pomoże ci wyrazić swoje zdanie w taki sposób, aby druga strona nie mogła Ci się sprzeciwić.

#2 Mama wie lepiej

via GIPHY

Jeśli chcesz przekonać kogoś do swoich argumentów, możesz powołać się na rodziców, mówiąc że tego nauczyła Cie np. mama. Ludzie przestrzegają tradycyjnej dyscypliny i szanują matkę lub ojca, myśląc także o swoich rodzicach. Większość ludzi wierzy słowom swoich rodziców, a kiedy wspominasz, że twoje słowa również pochodzą właśnie od nich, spowoduje to podobny efekt gdyby to właśnie rodzina rozmówcy o tym mówiła.

#3 W ciszy siła

via GIPHY

Zapadła niezręczna cisza w trakcie rozmowy z osobą, z którą chcesz się dogadać? Zapytaj ją o coś, nawet jeśli ta druga osoba niezbyt lubi mówić o sobie. Wtedy druga osoba odpowie i najpewniej zapyta się o coś Ciebie, a wtedy Ty ciszę zamienisz w płynną rozmowę.

#4 Stwórz iluzję wyboru

via GIPHY

Jeśli chcesz, żeby ktoś zrobił coś dla Ciebie, możesz poprosić najpierw o wykonanie trudniejszego zadania, niż Twoja pierwotna prośba. Po usłyszeniu trudniejszego zadania ludzie zazwyczaj akceptują łatwiejszą prośbę, która byłaby Twoją pierwotną. Ta sama zasada działa także podczas przekonywania kogo. Dając komuś dwie opcje, prostszą o którą chcesz prosić, oraz trudniejszą do osiągnięcia, Twoje pierwotne żądanie wydaje się znacznie prostsze.

#5 Pożycz coś, aby uzyskać przyjazne stosunki

via GIPHY

Możesz zauważyć, że ktoś nie lubi Cię tak bardzo, jak tego chcesz. Poproś więc o drobną przysługę jak pożyczenie niewielkiej rzeczy np. książki. To najpierw stworzy niechętne połączenie między wami dwoma, a następnie spowoduje zmianę opinii po oddaniu przedmiotu.

#6 Pewność siebie przyciąga innych

via GIPHY

Po zakończeniu rozmowy podczas negocjacji po prostu patrz ludziom w oczy i czekaj w milczeniu. Twój zdeterminowany wygląd pozytywnie wpłynie na postrzeganie tego, co właśnie powiedziałeś. Jeśli stracisz kontakt wzrokowy, zauważysz utratę zainteresowania i to w bardzo krótkim czasie.

#7 Spraw by rozmówca poczuł się ważny

via GIPHY

Gdy potrzebujesz pomocy, używanie właściwych słów ma ogromne znaczenie. Ludzie zwykle pomagają Ci jeśli przedstawisz swoje żądanie jako przysługę. To pobudzi ego drugiej osoby i sprawi, że druga strona poczuje się jakby spełniła dobry uczynek. Spróbuj użyć prostych zwrotów, tj. „Naprawdę potrzebuję twojej pomocy”.

#8 Powtarzaj to: „powtarzaj”

via GIPHY

Powtarzanie jest jednym z najlepszych sposobów, aby stworzyć konkretny pomysł w ludzkich umysłach. Jeśli chcesz narzucić swoją opinię komuś innemu, po prostu powtórz ją w różnych kontekstach lub po prostu powiedz to samo w rozmowie z różnymi wyrażeniami. Po kilkakrotnym usłyszeniu tego samego, ludzie będą postrzegać ten pomysł jako własny, ponieważ jego mózg oznaczy go jako znajomy.

#9 Twórz iluzję zaufania, aby wzbudzić zaufanie

via GIPHY

Kiedy próbujesz zbudować zaufanie w środowisku społecznym, przyznaj się do swoich drobnych błędów. Ludzie zobaczą twoją wrażliwą stronę i zaakceptują Cię jako osobę uczciwą. To da Ci przewagę, nawet w trakcie prowadzenia sporu.

#10 Reaguj i obserwuj

Kiedy jesteś nowy w grupie, żartuj lub opowiedz zabawną historię, aby obserwować reakcje ludzi. Reakcje danej osoby pomogą Ci ustalić powiązania między przyjaciółmi oraz lepiej poznać daną osobę.

Zobacz także:

1) Kłamanie weszło Twojemu rozmówcy w krew? 11 sygnałów dzięki którym poznasz gdy ktoś kłamie

2) Psychologia Starbucksa i jego 9 tajnych sztuczek, które sprawiają, że kupujesz więcej

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

6 powodów dlaczego dzieci powinny opuścić betonowe dżungle i zacząć wspinać się na drzewa

Jak się okazuje dzieci powinny jak najszybciej opuścić murowane cztery ściany i wyjść na łono natury. Drzewa mają na ich zdrowie zbawienny wpływ. Drzewa wygrywają z łąkami Brytyjscy naukowcy przeprowadzili szereg badań na grupie 3568 londyńskich uczniów w wieku 9-15 lat. Okazało się, że umysł dzieci, które częściej przebywały w otoczeniu drzew pracował efektywniej. Co […]

Z kształtu stóp i wielkości palców możesz sporo wyczytać. Zdradzają one Twoje cechy charakteru

O ludziach można dowiedzieć się wielu rzeczy nie tylko na podstawie tego jak się ubierają czy reagują na określone zdarzenia. Jak się okazuje, całkiem sporo można także wyczytać z kształtu stóp. Stopa jak otwarta księga Ludzka stopa zbudowana jest aż z 26 kości oraz 33 stawów. Jeśli weźmiemy pod uwagę długość palców, to możemy wyróżnić […]

21 zwyczajów kobiet, o których mężczyźni dowiedzieli się dopiero, gdy z nimi zamieszkali

Momentem przełomowym dla każdej pary jest podjęcie decyzji o wspólnym zamieszkaniu. Wówczas wielu mężczyzn dochodzi do wniosku, że bycie kobietą to dość skomplikowana i złożona sprawa. 😉 Przekonaj się co najbardziej zaskoczyło panów, po rozpoczęciu życia pod jednym dachem ze swoimi oblubienicami. 😉 Swoimi odkryciami podzielili się w Internecie. 1. Nie myją włosów pod prysznicem […]

11 cech świadczących o tym, że możesz być inteligentniejszy niż reszta osób z Twojego otoczenia

Są naukowcy, którzy zajmują się badaniem ludzkiej inteligencji. Starają się udowodnić, że pewne zachowania, okoliczności czy umiejętności powodują, iż jedna osoba ma wyższe IQ od innej. Oczywiście co jakiś czas ogłaszają światu swoje kolejne rewelacyjne teorie. Zapewne ziarno prawdy się w nich znajduje, ale raczej nie warto im wierzyć bezgranicznie. 😉 1. Perfekcjonizm Większość ludzi […]

Gotowy na gimnastykę umysłową? Oto 7 zagadek, które zmuszą Twoje szare komórki do aktywności!

Pora na umysłowe ćwiczenia! Tym razem jest nieco trudniej, albowiem Sami musicie zgadnąć oraz sprawdzić czy poprawnie znaleźliście rozwiązanie. #1 Cwany magazynier #2 Każde z Nas to przeżywa #3 Ulotne chwile #4 Zagwozdka naukowa #5 Strach ma malutkie oczy #6 Wdzięczny towarzysz #7 Pochopna decyzja Odpowiedzi Wiesz z góry, że skrzynie są źle oznaczone, więc […]

11 rzeczy, których nie należy dawać w prezencie. Przynoszą nieszczęście!

W starych podręcznikach dotyczących zasad savoir-vivre można natknąć się na rozdziały dotyczące prezentów. Autorzy radzą co warto podarować drugiej osobie, a czego zdecydowanie nie kupować. Istnieje przekonanie, że niektóre prezenty mogą przynieść pecha. Ciężko stwierdzić ile w tym prawdy, ale wiele osób zachowała pradawną wiarę w przesądy i woli nie kusić losu. 1. Świeczki Te […]