8 rzeczy, które musisz wiedzieć jeśli korzystasz z darmowego WiFi
Darmowe Wi-Fi to coś, z czego korzystał już praktycznie każdy. To genialne rozwiązanie daje nam bezpłatną możliwość kontaktu ze znajomymi, przeglądanie informacji ze świata, korzystania z różnych aplikacji i wiele, wiele innych dodatkowych udogodnień. Niestety, okazuje się, że sieci publiczne skrywają w sobie mnóstwo zagrożeń. Jednym, a zarazem największym z nich jest utrata wszystkich środków zgromadzonych na koncie bankowym. Chyba nikt by tego nie chciał, prawda?


Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci uniknąć kłopotów podczas korzystanie z publicznej sieci Wi-Fi.
#1 Nie wchodź na swoje konto bankowe
Jedynym niezawodnym sposobem, aby dokonać zakupu online, a jednocześnie mieć gwarancję, że uchronisz swoje środki przed kradzieżą, jest skorzystanie z własnego pakietu internetowego dostępnego na telefonie.


#2 Wyłącz Wi-Fi jeśli już nie korzystasz z Internetu
Wyłączając Wi-Fi unikniesz trzech problemów jednocześnie: szybkiego rozładowania baterii, automatycznych połączeń z siecią oraz denerwujących reklam. Aby jednak uzyskać dodatkową ochronę przed tym ostatnim, dodaj do przeglądarki rozszerzenie o nazwie DoNotTrackMe.
#3 Połącz się za pomocą VPN
VPN pozwala na pozostanie anonimowym w trybie online. Takie sieci są jednak w większości płatne i nieco wolniejsze. Cena jednak nie jest wysoka, a część z nich jest zupełnie darmowa.


#4 Nie pozwól urządzeniu na zapamiętanie sieci
Większość urządzeń zapamiętuje sieci, a następnie automatycznie łączy się z hotspotami, z których korzystały wcześniej. Oszuści mogliby utworzyć własny punkt dostępu o tej samej nazwie i uzyskać w ten sposób dostęp do Twoich danych (również tych które są powiązane z Twoimi finansami).

Pixabay
#5 Wybieraj sieci z dwustopniowym uwierzytelnianiem


Sieć, która nie wymaga żadnych dodatkowych czynności, aby się połączyć, może być nielegalna. Abyś mógł poczuć się bezpieczniej, wybierz hotspot, który wymaga wprowadzenia kodu wysłanego jako wiadomość tekstową na Twój telefon. Takie rozwiązanie chroni przed przestępcami.
#6 Zainstaluj dobre, antywirusowe oprogramowanie
Najnowsze oprogramowania antywirusowe mogą uchronić Twoją prywatność. Hakerzy wciąż opracowują nowe sposoby na kradzież danych i nie tylko, jednak najnowsze oprogramowania antywirusowe mogą Cię przed nimi uchronić. Poza tym takie rozwiązanie bardzo często ostrzega Cię przed połączeniami z mało wiarygodnymi punktami hotspot.
#7 Korzystaj z bezpiecznych połączeń


Bezpieczne połączenia są dość łatwe do zidentyfikowania. Adres URL musi zaczynać się od „https://”, zamiast zwykłego „http://”. Niektóre witryny (np. Google) zawsze używają bezpiecznego połączenia do przesyłania danych. Jeśli chcesz, aby wszystkie witryny były bezpieczne, pomyśl o zainstalowaniu HTTPS Everywhere, który jest zgodny ze wszystkimi, popularnymi przeglądarkami.
#8 Zwracaj uwagę na nazwy sieci
Hakerzy często używają nazw sieci podobnych do tych, które znajdują się w pobliżu. Jedyną różnicą jest to, że autentyczny punkt dostępu bardzo często wymaga opłaty lub autoryzacji (hasła), podczas gdy „fałszywy” jest bezpłatny.

